Jak wprowadzić do domu z kotem psa? Czy to możliwe aby się polubiły?

Gdy do swojego domu wprowadzałam kolejne psy, nigdy nie miałam możliwości aby zrobić to jak najbardziej poprawnie. Bo ciężko zrobić to dobrze gdy tak ważne decyzje podejmujemy spontanicznie. A więc jak wygląda to poprawnie? A no tak aby każde zwierzę miało czas na zapoznanie się z miejscem, z nowymi przedmiotami i zapachami a następnie kocią załogą. A mimo, że moje koty czują totalny luz blues w życiu codziennym z psami i są bardzo wyrozumiałe względem nich to nie oznacza wcale, że od tak zaakceptują nowego pupila. Czasami trzeba się nieźle natrudzić i nakombinować aby cały dom wraz z domownikami jakoś przeżył tak ogromną rewolucję. Bo tak właśnie to wygląda z kociej perspektywy, to istny koniec świata... do czasu aż nie zaczną się akceptować.
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 3 min

Pierwsza rzecz, którą musimy zrobić to stopniowe wprowadzanie nowych przedmiotów takich jak – psie miski, zabawki czy legowisko. A tym samym przekładanie niektórych kocich rzeczy. Każdy pupil powinien mieć swój kąt, swobodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku ale też jedzenia. Zatem kocie miski również powinny zmienić swoje dotychczasowe miejsce na nieco wyższe tak by pies nie miał do niego dostępu.

Kolejny etap to wprowadzenie psa do domu ale nadal robimy to stopniowo. Zamykamy kota w pomieszczeniu w którym najczęściej lubi sobie odpoczywać a tym samym pozwalamy psu na to aby mógł obwąchać mieszkanie a w szczególności miejsca gdzie można „czuć” naszego kota. Gdy pozna zapachy nie będzie już tak wystraszony, powoli zacznie przyzwyczajać się do sytuacji.

Później dobrze by było zrobić zamianę – tak by i kot mógł dowiedzieć się, że w naszym domu coś się zmieniło i właśnie pojawił się ktoś nowy. Róbmy to tylko wtedy gdy mamy pewność, że zwierzaki nie mają do siebie bezpośredniego dostępu. Nie wiemy jak mogą na siebie zareagować i warto założyć, że nie będzie między nimi iskrzyło w tak krótkim czasie.

Dystans między zwierzakami należy coraz bardziej skracać więc dobrym pomysłem będzie wdrożenie spacerów z psem w domu za pomocą krótkiej smyczy. W tym samym czasie kot powinien znajdować się wyżej, tak by mógł być obserwatorem i aby nie czuł się w tym czasie zagrożony. Psiak w dalszym ciągu nie powinien mieć dostępu do kota ale teraz może go już w końcu zobaczyć.

Jeśli mamy w domu drzwi, które mają jakieś szparki to dobrze by było ich użyć aby poczynić większy krok. Taki by mogły się obwąchać z bliższej odległości a tym samym nic nie mogły sobie zrobić. Najlepiej gdy z obu stron drzwi siedzą dwie osoby i tym samym nagradzają zwierzaki za dobre zachowanie. Jednak nie przesadzajmy z pieszczotami i nadmiernym uspokajaniem bo w takim przypadku tylko karmimy ich lęk. Zwierzaki nie powinny czuć, że coś jest nie tak. Tylko powinno im się pokazać, że to całkiem normalna sytuacja. To oczywiście wymaga czasu i w tym temacie wiele też zależy od nas samych.

Na początku znajomości nigdy nie powinniśmy zostawiać zwierząt sam na sam. Pozwalamy im na coraz więcej, skupiamy się na odczytywaniu ich sygnałów. Warto pamiętać, że te kocie znacznie różnią się od psich i nie tylko my musimy nauczyć się je odróżniać. Same zwierzaki również muszą się tego nauczyć aby żyć ze sobą w miarę spokojnie. Wojny są niewykluczone, to zdarza się nawet najbardziej poukładanym zwierzakom ale to wcale nie oznacza, że nie będzie happy endu. Szczególnie gdy mamy pod opieką młode zwierzaki, które są skore do zabaw i szaleństw – a wspólnie to zawsze wychodzi najlepiej.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz