Mowa ciała u psa
Czas czytania: 3 min
Zła interpretacja wywodzi się z niewiedzy, stereotypów czy przestarzałych teorii jednak czas zaktualizować nasze informacje bo dzięki temu lepiej zrozumiemy swojego psa. Zaczniemy o sygnałów z którymi możemy bardzo często spotkać się każdego dnia czy w domu czy na spacerze, a które nie są takie jakie się wydają.
„On wie, że źle zrobił”
To częsta interpretacja zachowania psa, który kuli się, podkula ogon, patrzy na nas dużymi smutnymi oczami, chowa się gdy jego opiekun odkrył po powrocie do domu zniszczone legowisko, poduszkę, pantofla lub inne przedmioty. Opiekun patrzy na psa, krzyczy, zazwyczaj pokazuje na zniszczoną rzecz i po reakcji pupila twierdzi „Pies wie, że źle zrobił”. Nie działa to w ten sposób, pies już nie pamięta tego co zrobił X godzin temu, natomiast widzi i czuje emocje swojego opiekuna, zaczyna się stresować oraz bać. Jego postawa zaczyna się obniżać, pokazuje uległość by uniknąć konfrontacji, może unikać kontaktu wzrokowego, oblizywać się, kulić ogon. Rozwiązaniem jest znaleźć powód niszczenia i nad nim odpowiednio pracować niż narażać psa na dodatkowy stres jakim jest nasz zły nastrój.
„ Machają ogonami to znaczy, że się cieszą”
Kolejny mit do obalenia. W zależności w jakiej pozycji jest ogon, jak szybko się porusza, w jakiej sytuacji pies, jak wygląda pozycja psa, machanie ogonem może oznaczać bardzo wiele. Kiedy obserwujemy naszego psa na pewno zauważymy różnicę. Przykładowo spotkanie dwóch psów oboje machają ogonami, opiekun mówi „już się lubią bo machają radośnie’ a tu nagle konflikt. Pies w takiej sytuacji mógł podchodzić do drugiego cały napięty, ogon wysoko -przypominający trochę antenkę, ruchy szybkie i nerwowe. Nie czuł się komfortowo w tej sytuacji, a opiekun źle zinterpretował zachowanie przez co doszło do nieprzyjemniej sytuacji.
Na co zwracamy uwagę? Na postawę psa! Musi być swobodna, mięśnie rozluźnione, ogon na naturalnej wysokości dla danego psa, ruchy luźne i delikatne.
Pamiętajmy aby przy zapoznawaniu psów miały one też wokół siebie w miarę możliwości przestrzeń aby w razie chęci odejścia miały taką możliwość.
„Ukłon do zabawy”
Znany wszystkim psi ukłon zachęcający drugiego do zabawy. Owszem jest to zjawisko, które faktycznie podczas zabawy występuje ale znowu każde jego wykonanie może oznaczać skrajne emocje. Ukłon w rozluźnionej pozycji, swobodnie machający ogon oznacza zachętę do zabawy ale jest również inne oblicze. Ukłon w napiętej pozycji, ogon sztywny lub nerwowo merdający, łapy szeroko, czasami również uderzanie łapami o ziemie oznacza chęć zwiększenia dystansu – pies po przez takie zachowanie chce wymusić na drugim aby ten odszedł na większą odległość, nie zbliżał się, bo nie ma ochoty na bliższy kontakt z nim.
Pamiętajmy iż nowo poznane psy prawie nigdy nie bawią się ze sobą. Zazwyczaj gonienie, skakanie po sobie jest chęcią sprawdzenia granic, ustalenia kto jest kim w tej relacji, czasami demonstracją. Nie zmuszajmy naszych psów do interakcji z innymi psami, dajmy im wybór.
Sygnały stresu u psa
Każdy opiekun musi zapoznać się z odpowiednim źródłem opisującym sygnały stresu u psa.
Kulenie się lub ogona, oblizywanie, ziewanie, dyszenie to oznaki stresu u psa. Tak samo odwracanie wzroku, pokazanie białka oka, niuchanie czegoś na boku by zignorować stresującą sytuację.
Obserwacja psa jest bardzo ważna, połączona ze znajomością jego mowy ciała i sygnałami jakie chce nam pokazać równa się mocna i pełna zaufania relacja.
Wybrane dla Ciebie
Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)
Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!
czytajJak bezpiecznie spędzić Sylwestra z papugami?
Sylwester, pełen fajerwerków i głośnych zabaw, może być stresującym wydarzeniem dla papug. Szczególnie, że fajerwerki potrafią towarzyszyć nam nie tylko w ostatni dzień roku, ale też czasem przez część grudnia i stycznia.
czytajKtóre koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy Miłośnicy Zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytaj