Canicross

Canicross – oznacza oficjalną dyscyplinę sportową, która została zakwalifikowana do grupy sportów psich zaprzęgów. Jest to nic innego jak bieg z psem, ale ma swoje wytyczne.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

Canicross – oznacza oficjalną dyscyplinę sportową, która została zakwalifikowana do grupy sportów psich zaprzęgów. Jest to nic innego jak bieg z psem, ale ma swoje wytyczne. Zapięty do pasa na talii maszera pies musi biec przed nim. Do uwiązania psa potrzebna jest smycz o długości ok.2,5m. Konieczny jest również amortyzator, który będzie łagodził szarpnięcia zarówno te ze strony psa jak i człowieka. To korzyść dla obojga i nie można tego pominąć! Wszelkie oficjalne zawody odbywają się w warunkach bezśnieżnych, chociaż treningi psów nie mogą czekać na ciepłe miesiące. Większość maszerów trenuje canicross całorocznie, a w okresie letnim przystępuje do rywalizacji w konkursach. Ten sport może wydawać się bardzo przyjemny i lekki, ale jak każdy wymaga odpowiedniego sprzętu, przygotowania i co najważniejsze – dobrania odpowiednich zawodników, także tych czworonożnych. W teorii każdy pies może spróbować tej dyscypliny. Nie wyklucza się małych psów ani tych przeznaczonych do leżenia na kanapie. Jednak myśląc o uprawianiu tego sportu bardziej niż amatorsko trzeba wiedzieć, że nie każdy pies jest w stanie osiągać dostateczną prędkość. Genetyka i predyspozycje są tutaj kluczowe. Rasami psów, które absolutnie nadają się do ćwiczeń są psy północy – ambitne, wytrwałe syberyjskie husky czy alaskan malamuty poradzą sobie perfekcyjnie. Do tego wszelkie psy myśliwskie takie jak pointery czy wyżły. Coraz częściej podczas zawodów można zauważyć charty – może nie są aż tak silne jak malamuty, ale prędkość i zawziętość czyni z nich wspaniałych zawodników.

Polski Związek Psich Zaprzęgów podkreśla, że do tego typu sportu nadaje się każdy pies, ale taki który waży co najmniej 12kg. Wielkość psa jest ważna, ponieważ biegi odbywają się na trasach od dwóch do pięciu kilometrów. Chociaż są to najczęstsze do przebycia odległości, to dla bardziej zaawansowanych biegaczy wyznacza się również trasy 10-12 kilometrowe. Dla małego terrierka, któremu oczywiście zawziętości nikt nie odbiera taka odległość, przy wysokim tempie może okazać się zabójcza. Wybór psa najlepiej przedyskutować z hodowcą. Oni doskonale wiedzą jakie predyspozycje mają szczenięta i na pewno pomogą dobrać odpowiedniego partnera do dalszej maszerskiej kariery.

Rozpoczęcie nauki biegania wymaga cierpliwości. Szczenię nie może być zaprzęgane. Zaleca się poczekać do ukończenia pierwszego roku życia, a w przypadku ras dużych nawet do półtora roku. Nie chodzi oczywiście o to, aby nic z psem nie robić. Do momentu pierwszego zaprzęgnięcia psa masz czas na solidne budowanie więzi, bo jest to kluczowa sprawa przy każdej współpracy z czworonogami. Skup się na socjalizacji. Zawody będą dosyć intensywnym czasem dla Twojego pupila. Zawodnicy, widownie, sędzia, mnóstwo psów – to potrafi wytrącać z równowagi, dlatego tak ważne jest przyzwyczajanie psiaka od pierwszych miesięcy. Jeśli już zaczniesz biegać – nie biegaj sam! Psy lubią rywalizację. Nauka biegania przy innych, bardziej doświadczonych osobnikach bardzo pomoże rozwinąć skrzydła Twojemu laikowi. Ważne są również kontakty z innymi psami. Zawodnik, który będzie agresywny w stosunku do innych może zostać zdyskwalifikowany. W internecie znajdziesz oferty kursów przygotowawczych. Warto skorzystać z takiej opcji, jeśli wcześniej nie miałeś doświadczenia z dyscyplinami psich zaprzęgów. Na kursach dowiesz się wielu przydatnych rzeczy m.in. tego jaka uprząż jest najlepsza. Komfort Twój i Twojego kompana jest najważniejszy, więc poświęć temu zagadnieniu naprawdę sporo czasu. Dobór odpowiednich akcesoriów to także klucz do sukcesu.

Jeśli w którymś momencie okaże się, że canicross nie jest dla Ciebie, a Twój zwierzak wręcz domaga się biegania możesz znaleźć inną dyscyplinę. Bikejoring czy hulajnoga, to kolejne dyscypliny w których liczy się szybkość, ogromna więź z psem, a także chęć rywalizacji i niezłomna wola wygranej. Sporty z udziałem psów są wspaniałe. Cokolwiek wybierzesz Twój zwierzak będzie Ci wdzięczny.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz