Jak wygląda hipoterapia?

Konie to wspaniałe zwierzęta, a obcowanie z nimi przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego, nic więc dziwnego, że wykorzystuje się ich potencjał w pracy terapeutycznej. Jak dokładnie wygląda hipoterapia i dla kogo jest odpowiednia?
AUTOR: Marta Szewczyk

Czas czytania: 3 min

Terapia z końmi

Hipoterapia jest to metoda rehabilitacji psychoruchowej, w której uczestniczą konie, pacjenci oraz terapeuci i opiekunowie zwierząt. Zazwyczaj przeprowadzana jest wiosną i latem, ze względu na możliwość jazdy w korzystnych warunkach pogodowych, chociaż niektóre stadniny oferują zajęcia również zimą na hali. Głównie uczestniczą w niej dzieci oraz młodzież, ale nie ma przeciwskazań dla osób dorosłych. Czym zatem różni się hipoterapia od zajęć z jazdy konnej?

Koń psycholog

Nie każdy koń może zostać terapeutą! Do terapii wykorzystuje się zwierzęta zrównoważone psychiczne, spokojne i bardzo cierpliwe. Taki wierzchowiec nie może być płochliwy czy rozbrykany, bo zamiast pomagać przezwyciężać lęki, by je tylko utrwalił. Łagodny temperament i zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom to podstawowe wymagania dla takiego konia psychologa. Jeżeli właściciel nie ma co do niego stu procentowej pewności, to lepiej podarować sobie takie zajęcia, bo mogą one przynieść więcej szkody niż korzyści. A jak wygląda sama terapia?

Jak wygląda hipoterapia?

Zajęcia zaczynają się od zapoznania z koniem z ziemi. Pacjent pomaga przy czyszczeniu, czesaniu lub po prostu oswaja się z tym niemałym stworzeniem. Powstaje wtedy więź emocjonalna, dziecko musi stawić czoła swoim wewnętrznym obawom. Po takiej sesji zapoznawczej koń ubierany jest w czaprak oraz uprząż do hipoterapii. Dzięki temu dziecko ma bezpośredni kontakt z ciałem konia, czuje jego ciepło oraz ruchy. Na terapii są potrzebne dwie osoby: jedna prowadzi konia i zapewnia bezpieczeństwo np.: pilnuje, żeby koń nie zagalopował do przodu, a druga zajmuje się dzieckiem. Siedząc na koniu, pacjent się rozluźnia, poprzez delikatne bujanie. Następnie ma za zadanie dotykać różnych części ciała konia, a jeżeli pacjent z powodu choroby nie może samodzielnie siedzieć, to terapeuta wsiada na konia razem z nim.

Dla kogo jest odpowiednia hipoterapia?

Ta metoda terapii jest odpowiednia dla dzieci ze spektrum autyzmu, ponieważ konie reagują na bodźce w podobny sposób i łatwiej jest im je zrozumieć. Dzięki temu może poprawić się ich komunikacja ze światem zewnętrznym. Również dzieci z zespołem Downa lub różnymi chorobami psychicznymi znajdą ukojenie na grzbiecie wierzchowca. Siedzenie na koniu pomaga też w przypadku problemów z poruszeniem się czy ze skoliozą kręgosłupa, ponieważ angażowane są mięśnie głębokie i wymagana jest wyprostowana pozycja. Nawiązanie więzi emocjonalnej z tak dużym zwierzęciem jest silnym wsparciem psychicznym, a głaskanie działa kojąco.

Jazda konna to również terapia

Obcowanie z końmi ma udowodnione naukowe właściwości terapeutyczne dla każdego kto jeździ. Pomaga przezwyciężyć lęki, nabrać pewności siebie i poprawić swoją postawę. Jeździć konno może zarówno czterolatek jak i osiemdziesięciolatek i każdy odniesie wiele korzyści zarówno dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Konie to najbardziej wykwalifikowani terapeuci!

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz