Dlaczego koń się tarza?

Jak to mówią „brudny koń to szczęśliwy koń i nieszczęśliwy właściciel” i zapewne jest to najlepsze podsumowanie dla trudów jakie przynosi ze sobą tarzanie się wierzchowców. Czy zawsze jest to jedynie zabawa dla koni?
AUTOR: Marta Szewczyk

Czas czytania: 3 min

Zdrowie to podstawa

Jeżeli nadmierne tarzanie się wzbudza nasz niepokój, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Tarzanie się może być oznaką bólu i próbą poradzenie sobie z nim. Zazwyczaj dotyczy to dolegliwości związanej z układem pokarmowym takich jak kolka czy skręt jelit. W przypadku tego drugiego tarzanie może doprowadzić do rozkręcenia odcinka, którego dotyczy ból. Obserwując swojego podopiecznego możemy zaobserwować, czy występują inne symptomy chorobowe i odpowiednio wcześniej zareagować. Jeżeli jednak nasz koń jest zdrowy, a do jego codziennej rutyny należy turlanie się po ziemi, to o czym to świadczy?

Naturalna zbroja

Wiosną możemy zaobserwować większą chęć koni do taplania się w błocie. Chcą one sobie zapewnić w ten sposób barierę ochronną przed różnego rodzaju insektami takimi jak np. kleszcze czy muchy. Gruba skorupa sprawia problemy właścicielom, którzy walczą z jej rozczesaniem, w związku z tym może być skuteczną zbroją przeciwko ukąszeniom. Dzikie konie korzystają z tej metody od wieków, a że jeźdźcy przed jazdą czyszczą swoje wierzchowce, to muszą się one ponownie wytarzać, aby zapewnić sobie ochronę. I tak w kółko.

Po treningu

Odstawiamy swojego rumaka do boksu, zdejmujemy siodło, ogłowie i siup – ledwo wyjdziemy, a on już jest na ziemi! Istnieją dwa powody, dlaczego koń tarza się po treningu: po pierwsze w ten sposób się rozluźnia. Spięte mięśnie mogą się w końcu zrelaksować, znika stres i napięcie. Istnieje jednak też drugi powód: kurz wiąże się z potem i mokry koń szybciej schnie! Można śmiało powiedzieć, że konie to specjaliści od stosowania praw fizyki! Jakie jeszcze mają konie powody do intensywnego brudzenia się?

Sierść

Pielęgnacja sierści nie jest łatwa. Właściciele stosują przeróżne spreje, odżywki i starają się, aby lśniła, co niekoniecznie musi się podobać wierzchowcowi. Dzięki tarzaniu pozbywa się on niechcianego zapachu i poprawia nienaturalne ułożenie sierści. Taką samą reakcję mogą wywołać spreje na insekty oraz gubienie sierści na wiosnę.

Zabawa

Na koniec tarzanie może być po prostu oznaką swędzenia albo dobrej zabawy! Radosny koń, który zostanie wypuszczony na pastwisko chętnie będzie brykać i tarzać się, bawiąc się w ten sposób. Najważniejsze to obserwować swojego podopiecznego i znać jego rytuały – wtedy łatwo zauważymy jakie zachowanie odbiega od normy i wymaga pomocy weterynarza, a co należy do jego naturalnego repertuaru.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik tęskni?

Większość szczęśliwych posiadaczy królików nie może towarzyszyć im przez długi czas z uwagi na liczne obowiązki poza domem. W tym czasie uszak pozostaje sam. Czy tęskni?

czytaj

Waleczny i odważny – chomik europejski

Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.

czytaj

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz