Jak śpią konie?

Na łące panuje cisza, wierzchowce stoją nieruchomo z zamkniętemu oczami. Wyglądają na w pełni zrelaksowane. Jak to możliwe, że mogą spać na stojąco i dlaczego się nie przewrócą w takiej pozycji? Poznaj sekrety końskiego odpoczynku!
AUTOR: Marta Szewczyk

Czas czytania: 3 min

Zwierzęta uciekające

Konie na wolności ciągle narażone są na ataki drapieżników, które mogą zdarzyć się nawet podczas snu. To właśnie dlatego tak często możemy zobaczyć wierzchowce drzemiące w pozycji stojącej. Dzięki temu są gotowe do natychmiastowej ucieczki, jeżeli coś je zaniepokoi. Nie zapadają w głęboki sen, tylko raczej w ciągu doby zapadają w serię krótszych drzemek, które wystarczają im do pełnej regeneracji. Jak to jest jednak możliwe, że podczas snu, koń się nie przewróci?

Anatomia konia

Odpowiedzi musimy szukać w budowie koni. Kiedy przyjrzymy się bliżej drzemiącym wierzchowcom to możemy zaobserwować, że przenoszą one ciężar na przednie kończyny, opuszczają głowę i rozluźniają uszy. Gdybyśmy my spróbowali tak zasnąć, to nasze nogi w końcu by się zgięły, a u naszych czworonogów nie tylko są wyprostowane, ale jednocześnie odpoczywają! Jak to możliwe? Odpowiada za to układ ustaleniowy, który blokuje poszczególne stawy i utrzymuje konkretną pozycję ciała. Składa się on ze ścięgien, więzadeł, rozcięgien i powięzi i zastępuje pracę mięśni. U koni bardziej rozwinięty jest układ ustaleniowy kończyny piersiowej, dlatego śpiący koń opiera się głownie na przodzie, tylną nogę ma jedną zgiętą i na zmianę ją odciąża. Czy jednak spanie na stojąco to jedyna forma wypoczynku koni?

Nie tylko na stojąco 

Drzemki są bardzo efektywne, jednak wierzchowcom potrzebna jest też faza snu REM, dlatego od czasu do czasu muszą się położyć. Koń mógłby wytrzymać bez tego nawet kilka tygodni, ale dla jego zdrowia najlepiej jest, aby kładł się codziennie – nawet jedna krótka chwila wystarczy. Ponieważ wstawanie nie jest takie łatwe, to zawsze jeden koń w stadzie czuwa i nie zobaczymy wszystkich naraz pogrążonych w głębokim śnie. Na pewno nasi pupile nie muszą tak bardzo obawiać się ataku i sen na leżąco zdarza się im częściej niż ich kuzynom na wolności.

Dobry widok na spanie

Wierzchowce dokładnie wybierają miejsce, w którym zasypiają. Planują to niemal strategicznie, aby widzieć jak najwięcej w oddali i móc jak szybciej uciec. Dlatego częściej możemy zobaczyć konie śpiące na łące niż w boksie. Paradoksalnie to w takiej otwartej przestrzeni czują się najbezpieczniej. Ich tryb odpoczynku jest całkowicie zdominowana przez możliwość oddalania się od zagrożenia i dokładnie zaplanowany.

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz