Szczeniak w domu – jak, gdzie i dlaczego?

Jak przygotować dom z dzieckiem na przyjęcie psa, czyli dobre rady dla świeżo upieczonych właścicieli szczeniąt.
AUTOR: Sara Przytulska

Czas czytania: 8 min

Czyli jak przygotować dom z dzieckiem na przyjęcie psa? Najważniejsza jest rozmowa.

Może się rodzicom wydawać, że znają swoje dziecko w 100%. Na pewno tak jest w 99%, ale brzdąc nie mający wcześniej kontaktu z psem lub kotem może zachować się dwojako. Zareagować nadmierną radością lub strachem. Obie te sytuacje nie są pożądane. Jeśli decydujemy się na adopcje nowego domownika warto wcześniej pokazać dziecku jak to wygląda od zaplecza. Nauczyć podstaw opieki nad pupilem. W związku z obecnością dzieci i psa w jednym domu, w pierwszej kolejności należy wytłumaczyć dzieciom, dlaczego niektóre zabawki są niebezpieczne dla nowego domownika. Prześledźmy wspólnie z nimi różne scenariusze – co mogłoby się stać gdyby piesek połknął taka zabawkę. Należy cierpliwie i z dużą starannością wytłumaczyć dziecku co jest dozwolone, a co zabronione. Pamiętajmy przestrzec dzieci aby nie podawały psom czekolady i nie dzieliły się smakołykami ze swoim przyjacielem. Ale to działa w dwie strony. Należy przestrzec dzieci aby nie wyjadały karmy suchej ani mokrej z psiej miski. Kolejną istotną sprawą jest to, aby zabronić dzieciom wrzucania zabawek do wody przeznaczonej dla psa. Najlepiej aby zabawa odbywała się z dala od miejsca, w którym nasz czworonożny przyjaciel przyjmuje posiłki.  Idealne miejsce, w którym pies będzie jadł musi być z dala od ciągu komunikacyjnego domowników. Często dzieci maja różne pojazdy jak pchacze, auta, hulajnogi, deskorolki – wszystko to powinno być wystawione do garażu, albo pokoju dziecka i używane ze szczególną ostrożnością, tak aby pies nie został potrącony. Wytłumaczmy dzieciom, że póki są małe, a piesek jest młody trzeba unikać podnoszenia go i przenoszenia z miejsca na miejsce. Zabawa, w której dziecko siada na psie jak koniu jest zabroniona i niebezpieczna. Bądźmy ostrożni również wtedy, kiedy rodzeństwo się kłóci albo skacze po łóżku czy na kanapie. Pilnujmy, żeby piesek nie został uderzony, przez przypadek, zabawką albo żeby dzieci nie bawiły się w weterynarza bez naszej obecności. Przysmaki, schowajmy w miejsce niedostępne dla dzieci, aby nie częstowały pupila zbyt często.

Uwaga! Dziecięce zabawki!

Dzieci mają mnóstwo zabawek. Szczeniak nie rozróżnia tego czy  należą do niego, czy też nie. Pamiętajmy, że szczeniaka swędzą dziąsła i zęby, co powoduje, że będzie on gryzł misie orz klocki, najchętniej te drewniane. Najbardziej niebezpieczne są małe części, np. lego. Nieco większa wersja DUPLO dla psów małych ras jest bezpieczniejsza ale nadal stanowi duże zagrożenie. Pies może porwać lalkę, która ma włosy i je zjeść. Szczególnie niebezpieczne jest połknięcie małych elementów – uważajcie na modelinę i plastelinę. Wszystko to może przyczynić się do tragedii, dlatego przed przyjęciem szczeniaka najlepiej jest przejrzeć pokój dziecięcy i pochować wszystko co wydaje się nam podejrzane. Pluszowe misie mogą wydawać się bezpieczne. Ale czy na pewno? Otóż nie. Zabawki te mają plastikowe guziki, nosy oczy czy przywieszki. Są one równie niebezpieczne co wymienione wcześniej elementy.

Inne zagrożenia

My – dorośli także powinniśmy uważać na swoje rzeczy, które mamy w domu. Zwróćmy uwagę na drobne pieniądze, ostre przedmioty, zabezpieczmy nasze najbardziej ukochane meble i buty. Młody piesek odczuwa silną potrzebę gryzienia, dlatego skupmy jego uwagę na specjalnych zabawkach i przysmakach. Kiedy przytulamy szczeniaka uważajmy na biżuterię, zwłaszcza kolczyki. Pieski uwielbiają je zdejmować, co może grozić połknięciem i naderwanym uchem. Przygotowując dom nie zapominajmy o zabezpieczaniu kabli, zwłaszcza na stałe podłączonych do prądu. Zamykajmy klapę od toalety, żeby szczeniak dużej rasy nie pił wody z muszli. Uważajmy na gorące przedmioty, świece, detergenty, baterie, śrubki, igły. Sprawdźmy również kuchnię – czy w zasięgu wzroku psa nie znajdują się przyprawy, makarony, słoiki i inne ciekawe dla niego znaleziska. Ogólnie rzecz biorąc musimy zadać sobie pytanie czy nasz dom jest bezpieczny? Zapewne jest, zwłaszcza jeśli mamy w domu dzieci ale pamiętajmy, że piesek małej rasy jest mniejszy niż 2 letnie dziecko i może, np. wypaść z balkonu.

Zabawa na zewnątrz

Kolejnym zadaniem na liście nowego właściciela jest sprawdzenie stanu ogrodzenia i zapewnienie pupilowi bezpieczeństwa kiedy bawi się na zewnątrz. Warto zwracać uwagę na sytuacje pozornie bezpieczne, np. wjeżdżając czy wyjeżdżając z posesji. Wtedy musimy zwrócić uwagę, aby przypadkowo pupil nie uciekł z posesji. Szczeniaki dopiero po czasie reagują na swoje imię a ich chęć wycieczek poza dom może przyprawić nas o siwe włosy. Zabezpieczenie ogrodu, załatanie dziur, sprawdzenie możliwych dróg ucieczki to podstawa!  Na świeżym powietrzu mogą czekać na naszego psa także inne zagrożenia. Należy zwrócić uwagę na to jakie rośliny posiadamy w ogrodzie i czy jakieś z nich nie są trujące a ich zjedzenie w konsekwencji może powodować biegunkę czy zgon. Nie stosujmy oprysków i nawozów. Nawet przy prostych pracach ogrodowych jak koszenie trawy zwróćmy uwagę na zachowanie naszego pupila. Może on traktować kosiarkę jako zabawę, dlatego trzeba mieć go cały czas na oku. Jeśli jesteś posiadaczem automatycznego robota do koszenia trawy, albo odkurzacza w domu to nie zdziw się, jeśli pies będzie siadał na nim i traktował taki obiekt jako środek transportu.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeśli jesteśmy posiadaczami oczka wodnego, studni, basenu lub innych zbiorników wodnych, należy te miejsca odpowiednio zabezpieczyć. Chociaż pies posiada naturalny instynkt i zapewne dobrze radzi sobie w wodzie to nagłe wpadnięcie może spowodować szok, a w konsekwencji utonięcie.  Jeśli nie możemy być obok psa za każdym razem kiedy wychodzi na ogród, lepiej odpowiednio odgrodzić niebezpieczne tereny. Pamiętajmy, aby takie ogrodzenie nie było wykonane z miękkiej siatki ani takiej, którą pies raz dwa sforsuje.  Zwróćmy również uwagę kiedy dzieci korzystają z placu zabaw w obecności szczeniaka. Beztroska zabawa na huśtawce może skończyć się niechcianym kopnięciem.

Kilka Rad dla świeżo upieczonych właścicieli szczeniąt

Zanim nauczymy pieska załatwiać swoje potrzeby tylko na dworze, pamiętajmy aby przygotować w domu w widocznym miejscu maty do nauki siusiania i zmieniać je dość rzadko, ponieważ piesek łatwiej trafi na podkład jeśli poczuje swój mocz. Nauczmy też dzieci żeby nie bawiły się takim podkładem i nie dotykały go, ani nie przekładały. Nie zapomnij o przeglądaniu legowiska i pilnowania tego czy szczeniak nie wniósł sobie czegoś zakazanego. Szczenięta kochają gryźć buty i kapcie. Jeśli nie chcesz żeby się do tego przyzwyczaił już od pierwszych dni nie dawaj mu do tego okazji, chowając wszystkie do szafy.

 

Propozycja obowiązków dla dzieci przy opiece nad szczeniakiem

  1. Mycie zabawek
  2. Sprzątnie zabawek pieska
  3. Pomoc przy karmieniu
  4. Podawanie smakołyków
  5. Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa
  6. Mycie miseczek i nalewanie świeżej wody
  7. Wspólne leniuchowanie
  8. Nauka podstawowych komend
  9. Wspólna aktywność fizyczna


Kiedy dziecko jest już bardziej samodzielne i chodzi do szkoły może wyprowadzać pieska na spacer i sprzątać po nim odchody do specjalnych woreczków. Trzeba się jednak upewnić czy okolica jest bezpieczna i czy sąsiedzi nie maja groźnych psów na swoich posesjach oraz  czy nikt nie puszcza psów luzem. To bardzo ważne. Zanim zdecydujemy się na puszczenie dziecka samego należy sprawdzić wszystkie możliwe scenariusze. Musimy mieć pewność, jak pies zachowuje się w sytuacjach stresujących oraz jak zareaguje na nie dziecko. Do naszych obowiązków należy także uczulić pociechę, aby nie pozwalała psu jeść niczego co spotka na swojej drodze. To z pewnością ważny obowiązek każdego opiekuna psa.

O tym, że pies stymuluje rozwój dziecka zarówno emocjonalny, jak i w kierunku rozmaitych aktywności wiemy już od dawna. Dowiedziono, że dzieci, które wychowują się z psem lub kotem są bardziej otwarte i łatwiej im podejmować wyzwania. Są także bardziej odpowiedzialne a nawet obserwuje się u nich mniej agresywnych działań. Często dzieci odkrywają swoje zainteresowania związane ze zwierzakami i próbują swoich sił na przykład treningami agility czy obedience. Taka wspólna aktywność z pewnością sprawi, że więź między dzieckiem a psem stanie się jeszcze silniejsza. Ciekawym zadaniem, w którym dobrze sprawdzi się pomoc dziecka jest nauka podstawowych komend. Nauczy to cierpliwości całej dwójki. 

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz