Dlaczego warto adoptować psa?

Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Istnieje wiele powodów, by adoptować czworonoga. Naukowcy przeprowadzają coraz więcej badań, które wykazują, że obecność psa w życiu człowieka ma zbawienne efekty, w tym zdrowotne. Jeśli jesteś z grupy niedowiarków, sam sprawdź jakie zalety niesie za sobą opieka nad psem.
AUTOR: Malwina Szargan

Czas czytania: 2 min

  • Wpływa na zdrowie człowieka

Pies jest dobrym terapeutą zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Naukowcy potwierdzają, że obecność czworonoga dobrze wpływa na nasze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Powodem jest chociażby zapewnienie codziennej dawki ruchu wraz z pupilem. W dzisiejszych czasach lekarze alarmują, że brak ruchu i otyłość nas zgubi. Pies jest idealnym motywatorem, by wstać rano wcześniej i iść na spacer. Dodatkowo to zwierzę rozluźnia stres, a osoba spokojna ma niższe ciśnienie krwi. Osoby samotne, na które czeka w domu czworonożny przyjaciel sprawia, że mogą się poczuć kochane i potrzebne. Niekończące się pokłady energii i merdający ogon na nasz widok potrafi skutecznie poprawić nastrój. Badania pokazują, że psiarze rzadziej zmagają się z bezsennością i depresją.

  • Uczy dzieci odpowiedzialności

Często to namowy dzieci sprawiają, że adoptujemy psa. Czy ma to na nie dobry wpływ? Bez wątpienia tak! I to w każdym wieku. Okazuje się, że wychowywanie z psem ma ogromny wpływ na rozwój pociechy. Wpływa na pewność siebie dziecka oraz na budowanie relacji z innymi ludźmi. Dodatkowo pomaga radzić sobie ze stresem oraz lepiej panować nad emocjami. Ważnym aspektem jest również budowanie odpowiedzialności, które z pewnością przyda się w dorosłym życiu. Należy jednak pamiętać, że to rodzice uczą dzieci szacunku do zwierząt. Badania pokazują, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami rzadziej cierpią na alergie.

  • Pies wykrywa choroby

Już od pewnego czasu słychać głosy, że pies potrafi rozpoznawać choroby u człowieka, w tym raka. Naukowcy pracują nad tym, by wykorzystać te umiejętności w diagnostyce. Pacjenci opisują przypadki, gdzie byli lizani w miejsce chorobowe, dzięki czemu udali się do lekarza, co uratowało ich życie.

  • Pomaga poznać nowych ludzi

Spacer z psem sprzyja poznaniu nowych ludzi. Podczas kiedy psy się sobą zainteresują, trudno nie wymienić kilku zdań między sobą. Przy każdym kolejnym wyjściu, gdy mijamy tych samych ludzi, rozmowa staje się już rutyną. Wspólna miłość do psów potrafi skutecznie do siebie przyciągać ludzi. Część takich znajomości kończy się przyjaźnią na długie lata, a nawet małżeństwem!

  • Podsumowanie

Czy potrzeba więcej powodów, by pies zamieszkał w Twoim domu? Radość, która towarzyszy właścicielem czworonogów jest nieopisana! W schroniskach czeka wiele piesków, którym do szczęścia brakuje człowieka na wyłączność i ciepłego kąta. Pies nie ocenia Twojego wyglądu ani statusu materialnego. Pies kocha swojego człowieka ponad wszystko i pozostaje mu wierny na zawsze.

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz