Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?
Czas czytania: 3 min
Mokra karma – dlaczego jest lepsza?
Sucha karma od dawien dawna stała się jednym z najpopularniejszych form pokarmów, ale często zapominamy, że to przetworzony pokarm, który nie powinien stanowić podstawowej diety zwierzęcia – chyba, że jest to zaleceniem lekarza. Natomiast mokra karma jest najbardziej zbliżona do naturalnego pokarmu, który powinien być spożywany przez futrzaki. Ma ona w sobie wiele dobrych właściwości, oczywiście, jeśli sięgamy po tą “z wyższej półki”, która zawiera w sobie sporą ilość mięsa, a nie produktów pochodnych.
Dlaczego kot nie chce jeść mokrej karmy?
Większą chęć do jedzenia suchej karmy można wyjaśnić w bardzo prosty sposób: gdybyśmy cały czas mogli jeść naszą ulubioną na świecie przekąskę i nikt nie uświadomiłby nam, że to nie jest dobre dla naszego zdrowia, to pewnie nie przejmowalibyśmy się robieniem pożywnych śniadań, obiadów, czy kolacji, tylko bez zastanowienia jedlibyśmy to, co jest dla nas najsmaczniejsze. Tak samo jest w przypadku mokrej karmy – koty ze względu na jej naturalność niechętnie ją wybierają. W tym przypadku warto im pomóc i małymi kroczkami pokazać, że powinna ona mimo wszystko zostać stałym elementem ich diety.
Jak przekonać kota do jedzenia mokrej karmy?
Wchodząc w etap zmiany diety – pamiętajmy o tym, by robić to stopniowo. Absolutnie nie możemy drastycznie odsunąć znajomy dla kota pokarm. Powinniśmy zmniejszać ilość suchej karmy, a następnie zwiększać ilość mokrej. Pamiętajmy, że zdrowy kot nie będzie szczędził sobie jedzenia i w końcu, nawet jeśli będzie to dopiero pod koniec dnia, sięgnie do miski z jedzeniem, nawet wypełnionej tym, co niekoniecznie lubi. Natomiast, jeśli chcemy użyć dodatkowych środków, które przyspieszą proces, to możemy do mokrej karmy dolać dosłownie kilka kropel gorącej wody lub podgrzać jedzenie w mikrofali – aromat świeżego mięsa to coś, od czego ciężko będzie się opędzić Twojemu drapieżnikowi.
Czy sucha karma powinna zostać wyeliminowana z kociej diety?
Istnieje wiele teorii i zaleceń na temat suchej karmy, natomiast pamiętajmy, że wszystko w odpowiednim umiarze absolutnie nie zaszkodzi naszym kotom. Zawsze – nawet podając najlepszej jakości karmę – powinniśmy robić kotu przynajmniej raz w roku profilaktyczne badania, które pokażą nam, w jakim stanie jest jego zdrowie i na podstawie wyników możemy ewentualnie modyfikować dietę – dodawać lub usuwać poszczególne jej elementy.
Wdrożenie nowego pokarmu do kociej diety nigdy nie jest proste, ale zawsze jest możliwe. Wszystko zależy od Twojego zaangażowania i cierpliwości, bo niestety koty są nie tylko terytorialne, ale również mocno przywiązują się do swojej rutyny, a jej elementem także jest dany typ, czy smak jedzenia. Małymi kroczkami wspólnie możecie wypracować nowe schematy, które z pewnością pokocha Twój kociak.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj