Święta z pupilem – jak nie narażać zwierząt na stres podczas rodzinnych świąt?

Święta to szczególny czas, w którym spotykamy się z naszymi bliskimi. Często w tym rodzinnym gronie znajdują się także nasze ukochane zwierzęta.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ŚWIĄT Z PUPILEM?

Święta to także czas, kiedy w domu robi się tłoczno i głośno. Czasami zapominamy o tym, że rzeczy oczywiste dla nas nie muszą być oczywiste dla naszych zwierząt i często nie są. Świąteczny czas jest dość trudny dla wielu pupili. W domu pojawiają się nowi ludzie, nowe zapachy, często dzieci, które zrobią wszystko, aby pogłaskać zwierzaka. Zwierzęta mogą czuć się z tego powodu zakłopotane, a nawet odczuwać stres. Jak sprawić, aby ten świąteczny czas był jak najmniej stresujący dla naszych pupili?

Aby ten świąteczny i radosny czas był wspaniały dla wszystkich, a przede wszystkim pupili warto się odpowiednio przygotować. O ile psy dość często lubią wizyty gości (należy pamiętać, że nie każdy pies lubi witać się z gośćmi), o tyle koty niespecjalnie lubią, kiedy robi się tłoczno.

Przede wszystkim należy uświadomić gości, że w domu znajduje się zwierzę, które ma prawo czuć się swobodnie. Nie każdy musi głaskać pupila. Wyobraźmy sobie, że w domu znajduje się 20 osób i każdy chciałby pogłaskać, np. psa. Zastanówmy się, czy na miejscu tego psa chcielibyśmy być głaskani aż przez 20 osób.

Może to być bardzo frustrujące dla zwierzęcia, przez co będzie doczuwało znaczny dyskomfort. Oczywiście są zwierzęta, które lubią być głaskane i same będą zaczepiać domowników do zabawy. Nie zmuszajmy zwierzęcia do kontaktu, to bardzo mocno stresuje. Jeśli zwierzę nie wyraża chęci to po prostu to uszanujmy.

PRZYGOTUJ PUPILOWI SCHRONIENIE

Warto przygotować także wygodne posłanie, miskę z wodą (w przypadku kota także należy pamiętać o kuwecie), najlepiej w osobnym pomieszczeniu. Drzwi do takiego pomieszczenia powinny być otwarte, aby zwierzę w każdej chwili, kiedy będzie potrzebowało, mogło odizolować się i odpocząć.

Takie miejsce warto przygotować odpowiednio wcześniej, aby zwierzę mogło się z nim wcześniej oswoić. Śpiewanie kolęd i głośne rozmowy mogą być zwyczajnie męczące dla naszych pupili, więc należy zapewnić im miejsce, w którym będą mogły się zrelaksować.

Należy też wspomnieć gościom, aby nie męczyli zwierząt. Jeśli pupile nie mają ochoty na zabawę i głaskanie to należy to uszanować. To zwierzę decyduje, kiedy i czy w ogóle chce kontaktu z człowiekiem. Zdarza się, że goście wchodzą do pokoju (najlepiej, aby nie wchodzili i warto o tym im wspomnieć), w którym zwierzę odpoczywa i próbują zachęcić je do zabawy.

Warto zapewnić zwierzęciu swego rodzaju azyl, aby mogło się schować. Tu szczególnie należy zwracać uwagę na dzieci. Zwierzęta to żywe istoty, nie lubią być ciągane i noszone. Dzieci często są dość nachalne wobec zwierząt, chcą się z nimi cały czas przytulać, zdarza się, że ciągną je za ogon lub uszy. Nie oznacza to oczywiście, że dzieci w ogóle mają nie mieć kontaktu ze zwierzętami.

Należy pamiętać, aby po pierwsze nie zostawiać dzieci ze zwierzętami bez nadzoru a po drugie monitorować ich interakcje ze zwierzętami. Warto wyjaśnić i pokazać dzieciom jak obchodzić się ze zwierzętami. Kotu z kolei należy zapewnić odpowiednią liczbę kryjówek, z których będzie mógł obserwować przybyłych gości.

WYJAZD Z PUPILEM NA ŚWIĘTA

Jeśli z kolei wyjeżdżamy na święta do innego domu i decydujemy się zabrać ze sobą zwierzę to także należy zapewnić mu na miejscu komfortowe warunki, w tym pomieszczenie, w którym będzie mogło odpoczywać. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie zwierzaka (zwłaszcza kota) w znanym miejscu, czyli w domu i zatrudnienie profesjonalnego petsittera, który zadba o zwierzę podczas naszej nieobecności.

Warto rozważyć także zastosowanie feromonów uspokajających, które mogą być pomocne w sytuacji stresowej. Feromony pomagają rozluźnić się i czuć komfortowo. Dobrze podłączyć dyfuzor w pomieszczeniu, w którym zwierzę będzie przebywało większość czasu i zrobić to odpowiednio wcześniej.

W świątecznych przygotowaniach nie zapominajmy więc o naszych zwierzakach i zapewnijmy im jak najlepsze warunki do spędzenia tych kilku dni w odpowiedniej atmosferze.

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz