Pomocy! Królik mnie gryzie
Czas czytania: 4 min
Hormony i dolegliwości zdrowotne
Jeśli jednak królik zaczyna podgryzać czy też otwarcie atakować właściciela, staje się to poważnym problemem. Przyczyn agresji królików może być jednak znacznie więcej i mogą być one bardzo różne. Najbardziej prawdopodobnymi mogą być zmiany hormonalne, zachowania terytorialne i aspekty zdrowotne.
Około czwartego miesiąca życia króliki zaczynają dojrzewać płciowo. Wahania hormonalne mogą powodować drastyczne zmiany w zachowaniu naszego podopiecznego. Urocza puchata kulka często zmienia się w bezwzględnego agresora. Poza częstszym wykazywaniem zachowań agresywnych objawami dojrzewania może być znaczenie terenu, niepokój i pobudzenie a także podejmowanie prób kopulacji z nogami właściciela lub innymi przedmiotami. Jeżeli nie planujemy hodowli warto rozważyć wykonanie zabiegu kastracji. Obniżenie poziomu hormonów płciowych po zabiegu może pomóc w złagodzeniu niekorzystnych dla nas agresywnych zachowań.
Jeżeli nasz królik jest już dorosły i dawno dojrzał płciowo, a jego zachowanie nagle uległo zmianie i nie widzimy powodów do tego w środowisku warto rozważyć przyczyny medyczne. Silny ból może powodować nagłą, nieadekwatną do sytuacji agresję. Jeżeli mamy do czynienia z agresją bólową będzie się ona pojawiała w czasie dotykania ciała królika. Jeżeli zauważymy podobne objawy, a nasz królik stanie się także osowiały, będzie miał gorszy apetyt, a także rzadziej oddawał kał warto skonsultować jego zachowanie z lekarzem.
Przerośnięte zęby i nuda
Najczęstszą przyczyną gryzienia nas przez królika mogą być zbyt długie, przerastające zęby. Warto je regularnie kontrolować. Przy niewielkim przeroście możemy wspomóc pupila w ścieraniu zębów, należy podać mu gałązki lub twardsze pożywienie. Przy zaawansowanych problemach z uzębieniem królik może zacząć kojarzyć jedzenie z występowaniem bólu możliwe, że pojawi się wtedy gryzienie ręki przy podawaniu jedzenia.
Powodem atakowania nóg człowieka czy też podgryzania jego rąk może być również po prostu nuda. Zbyt mało bodźców, nierozładowana energia mogą sprawiać że królik może chcieć zwrócić naszą uwagę podgryzaniem. Warto rozważyć wzbogacenie środowiska w różnego rodzaju zabawki logiczne, mate węchowa czy też, jeżeli pozwalają na to warunki, a nasz królik zabezpieczony jest przeciwko pasożytom i zaszczepiony stworzenie mu woliery zewnętrznej.
Nieodpowiednia socjalizacja i strach
Jeśli zmiana w zachowaniu nie nastąpiła nagle i królik zawsze był mało towarzyski denerwował się czy podgryzał przy każdej próbie kontaktu być może po prostu taka jest jego natura. Możliwe jest także, że nie jest on odpowiednio socjalizowany. Warto próbować powolnego i cierpliwego przyzwyczajania królika do naszego towarzystwa i dotyku. Jeśli jednak nie przyniesie to rezultatu musimy pogodzić się z tym, że nasz zwierzak jest samotnikiem i nie cieszy go kontakt z nami. Niektórych zaniedbań socjalizacyjnych powstałych w młodym wieku zwierzęcia niekiedy nie można już nadrobić. Dlatego bardzo ważne jest wybieranie sprawdzonego źródła kiedy planujemy kupno królika.
Powodem pojawiania się zachowań agresywnych może być również strach. W naturze króliki są ofiarami, ich główną strategią obronną jest ucieczka jeśli jednak jest ona niemożliwa królik może zdecydować się na atak. Przyczyn pojawienia się u królika lęku może być wiele, chociażby głośniejsze odgłosy życia codziennego jak śmiech czy zabawa dzieci. Odgłosy fajerwerków, a także na przykład szczekanie psa również mogą powodować pojawienie się agresji lękowej. W takim wypadku najlepiej jest zapewnić królikowi możliwe ciche i odizolowane miejsce i zostawić go w spokoju, tak żeby mógł ochłonąć i uspokoić się.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj