PIES PODGRYZA RĘCE PODCZAS ZABAWY

Każdy pies, zarówno ten duży jak i mały lubi zabawy ze swoim opiekunem. Często jednak to co dla psa jest zabawą, nie zawsze jest rozrywką dla nas. Niektóre zachowania pupila podczas zabawy są uciążliwe a nawet bolesne. Dlaczego pies podgryza nasze dłonie i jak temu zaradzić?
AUTOR: Tomasz Trzciński

Czas czytania: 2 min

Podgryzanie rąk jest przeważnie domeną szczeniąt.

Małe psiaki bawiąc się między sobą, zaczepiają się i podgryzają. Gdy szczenięta przekroczą pewną granicę, w porę reaguje psia mama, której z czasem zabraknie. Wtedy to na nas spoczywa obwiązek opieki jak i wypracowania odpowiednich zachowań u psa.

Początkowo wydawać by się mogło, że niewinne podgryzanie jest nieszkodliwe, przecież takie małe igiełki nie zrobią nam krzywdy. Niestety pies rośnie, a wraz z nim problem gryzienia. Nie można tego bagatelizować. Ludzka skóra jest cienka i łatwo ją skaleczyć.

Jak oduczyć pupila podgryzania?

Kiedy pupil zaczyna nas podgryzać, od razu zabierzmy i schowajmy ręce z zasięgu jego wzroku. To wyraźna informacja, że kiedy zaczyna gryźć, zabawa się kończy. Przeważnie jest to wystarczające. Jeżeli natomiast nie widzimy efektów i komunikat jest za mało czytelny dla psa, wychodzimy z pomieszczenia i zostawiamy go samego. Gdy wrócimy, kontynuujemy zabawę. Gdy pies już nie podgryza, to powinniśmy nagrodzić go przysmakiem.

Często jednak to sami właściciele uczą psa podgryzania. Zwierzęta uczą się na podstawie prób i błędów. Jeżeli nie zwracamy uwagi na psa bo jesteśmy czymś zajęci, a po zaczepkach z użyciem zębów, poświęci mu się czas, spojrzy, powie coś, pogłaska, pupil dostaje sygnał, że tak trzeba robić, by zyskać uwagę. Nie tylko nie ma żadnej kary, ale też dostaje nagrodę w formie naszej uwagi.

Wybrane dla Ciebie

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz