Jak żywić psa reproduktora?

Prawidłowe żywienie to podstawa utrzymania dobrego zdrowia, nie bez powodu tak często można spotkać się ze stwierdzeniem, że „zdrowie zaczyna się od miski”. Wszystko, co w niej ląduje wpływa na organizm zwierzęcia. Żywienie psiego reproduktora ma również ogromne znaczenie w okresie krycia. Celem żywienia psów w okresie reprodukcji jest uzyskanie dobrej płodności i plenności z zachowaniem właściwej kondycji organizmu.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Dieta psiego reproduktora musi być w pełni zbilansowana, o odpowiednich wartościach odżywczych. I to nie oznacza, że pies nagle musi jeść dużo więcej wszystkiego, zapotrzebowanie energetyczne nagle nie wzrasta z tego powodu. Trzeba uważać, aby nie doprowadzić do nadwagi, a  co grosza otyłości, która będzie miała negatywny wpływ na cały organizm. Ponadto otyłość może uniemożliwić pokrycie samicy, ponieważ samiec nie będzie mógł wykonać skoku. Wychudzenie również nie sprzyja reprodukcji, ponieważ wpływa na jakość nasienia. Stąd kluczową rolę w przygotowaniu do okresu reprodukcji odgrywa kondycja. Określa się ją na podstawie 5- punktowej oceny (BCS – Body Condition Score).


Żywienie

Pełnowartościowe, zbilansowane pożywienie powinno być podawane psu przez całe życie. Okres krycia nie wymaga zwiększenia zawartości białka. Trzeba tylko pamiętać, że powinno to być białko wysokiej jakości, pochodzenia zwierzęcego, które ma korzystny skład aminokwasowy. Są jednak takie składniki, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę w aspekcie reprodukcji. Istotną rolę w organizmie pełnią kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA), które należą do kwasów tłuszczowych z rodziny omega – 3. Ich synteza jest niewystarczająca w organizmie psa, dlatego należy dostarczać je z pożywieniem.

Podobnie jest z kwasem linolenowym, który należy do rodziny kwasów omega – 6.  Kwas linolowy należy do NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które należy dostarczyć z pożywieniem. Kwas arachidonowy (pochodzący również z rodziny omega – 6) może być syntetyzowany w organizmie psów. Źródłem DHA i EPA są głównie tłuste ryby i ich oleje. Suplementacja kwasami omega jest wskazana na każdym etapie życia psa. W przypadku psów reproduktorów badania naukowe wykazały, że wzbogacenie diety w kasy omega – 6 i omega – 9 spowodowało zwiększenie objętości nasienia oraz wzrost koncentracji plemników. Ponadto zaobserwowano obniżenie odsetka plemników morfologicznie zmienionych. Innym, bardzo ważnym ważnym w diecie psiego reproduktora składnikiem jest selen, który jest kluczowym pierwiastkiem w procesie spermatogenezy. Jest to proces, w którym powstają i dojrzewają plemniki. Selen jest antyoksydantem, który chroni plemniki przed aktywnymi formami tlenu, które wpływają na nie niekorzystnie. Ważna jest również witamina E, która wzmacnia działanie selenu. Witamina ta jest wskazana także w przypadku suplementacji wyżej opisanych kwasów tłuszczowych. Inną ważną witaminą jest witamina A. Jej całkowity brak lub niedobór zaburza spermatogenezę. Należy jednak pamiętać, że więcej nie oznacza lepiej, nadmiar obu składników może uszkadzać plemniki i wszelką suplementację trzeba skonsultować z lekarzem weterynarii.

Wybrane dla Ciebie

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz