Ból – jakie zachowania świadczą że pies go odczuwa?
Czas czytania: 3 min
Odporność na ból jest cechą osobnicza. Uważa się, że bardziej wrażliwe na ból są samce psów. Dużo lepiej z bóle,a tym samym z ukrywaniem go radzą sobie starsze zwierzęta, dlatego nawet najmniejsze odstępstwo od normalnego zachowania u takiego psa powinny nas niepokoić. Różny próg bólu mają również różne rasy psów. Dużo wyższy będzie on u psów ras obronnych, takich jak chociażby wszelkie mastify, teriery typu bull, niższy u psów ras małych i delikatnie zbudowanych jak maltańczyki, pudle i szpice miniaturowe.
Mimo silnej więzi jaka łączy nas z naszymi czworonogami czasami ciężko jest określić kiedy nasz psiak odczuwa ból. To, że nasz pies odczuwa ból lub różnego rodzaju dyskomfort może sugerować nagła zmiana zachowania. Jeśli nasz psiak zawsze był bardzo towarzyski i szukał kontaktu z nami, a nagle zaczyna się chować możemy podejrzewać, że dzieje się coś niepokojącego.
Pies który nigdy nie miał problemu z apetytem a nagle nie dojada porcji jedzenia albo w ogóle nie chce jeść również może sugerować, że dzieje się coś chociażby w obrębie jego jamy ustnej. Przy zaawansowanym kamieniu nazębnym i i bolesnych nadżerkach na dziąsłach pies może stracić apetyt bo pobieranie pokarmu będzie sprawiali mu dyskomfort lub nawet ból. Problemu z jama ustna mogą się objawach również w wybieraniu przez psa innego rodzaju pokarmu niż dotychczas, pies na przykład nie chce jest suchej karmy która zjadał do tej pory. Gryzienie twardej, suchej karmy może sprawiać mu ból więc instynktownie będzie wybierał miękki pokarm.
Sygnałem na to, że naszego psa coś boli może być również wylizywanie sierści. Lizanie jest dla psów zachowaniem uspokajającym. Wylizywanie dużych fragmentów ciała lub różnych miejsc może wskazywać na uogólniony świąd lub na bolesność w niedostępnym dla psa miejscu – lizać stara się on uspokoić i zrelaksować nie mogąc poradzić sobie z bólem. Uporczywe wylizywanie jednego konkretnego miejsca może wskazywać na bezpośrednie źródło bólu. Tak może się dziać chociażby przy infekcjach pęcherza kiedy pies wylizuje brzuch.
Zmiana poziomu aktywności naszego psa również może wskazywać na odczuwanie bólu. Pies który zawsze był bardzo aktywny a teraz niechętnie się rusza, przy zmianach pozycji ciała piszczy lub skomle zdecydowanie nie czuje się dobrze i powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Podobnie w przypadku zwierzęta raczej spokojnych i zrównoważonych, jeśli nagle zrobiły się niespokojne, nie mogą znaleźć sobie miejsca również może wskazywać na to, że z naszym psem dzieje się coś niepokojącego.
Zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń psa również może być wskaźnikiem odczuwania przez naszego zwierzaka bólu. Jeśli nasz psiak bez problemu załatwiał się na dworze a nagle zaczął posikiwać w domu, zwłaszcza na miękkich powierzchniach takich jak dywany, pościel czy koce może to świadczyć o dolegliwościach układu moczowego przy których może odczuwać ból. Oddając mocz na miękkie podłoże w lewej sposób rekompensuje sobie dyskomfort odczuwany podczas oddawania moczu. Nie podawajmy na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych ponieważ możemy zaszkodzić zwierzęciu zamiast mu pomóc. Leczenie przeciwbólowe powinien do dobierać wyłącznie lekarz weterynarii. Wszelkie zmiany w zachowaniu naszego zwierzęcia które nas zaniepokoją powinniśmy skonsultować z lekarzem weterynarii.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj