Laser do zabawy z kotem – czy to dobry pomysł?

Jednym z najchętniej kupowanych gadżetów do zabawy z kotem jest nieskomplikowany i prosty w obsłudze laser. Z czego to wynika? Można go potraktować niczym mobilną wędkę - by zająć uwagę kota wystarczy nim poruszać, np. wygodnie z kanapy, nie przerywając ulubionego serialu. Jednak, czy człowiecze lenistwo jest dobrym powodem do tego, by decydować się na zakup tej właśnie kontrowersyjnej zabawki? Rozłóżmy to na czynniki pierwsze.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Kot jako łowca musi zdobyć swoją ofiarę

Jeśli szukasz argumentu, który jest banalnie prosty i szybko rozwieje Twoje wątpliwości, to weźmy pod uwagę chociażby kocią naturę, którą jest chęć polowania. Każde wyjście na łowy powinno skończyć się nagrodą w postaci zdobytej ofiary. W przypadku poruszania laserem, kot nigdy nie osiąga zamierzonego celu. Patrząc więc na podłoże behawioralne, jest to dla niego frustrujące i źle wpływa na zachowanie, a już na pewno nie możemy potraktować zabawy tym gadżetem, jako prawdziwego czasu poświęconego na polowanie, które przyniesie kotu satysfakcję.

W przypadku zaspokojenia kocich instynktów o wiele lepiej sprawdzą się zabawki, które może on rzeczywiście zdobyć. Warto, byśmy nasze małe czworonogi traktowali jako mini wersję dzikich zwierząt – np. tygrysów. Czy wyobrażacie sobie, by tak inteligentne zwierzę uganiało się za laserem i czuło z tego czystą satysfakcję? To scenariusz wprost niemożliwy. Podchodźmy więc do swoich pupili z takim samym zrozumieniem i dajmy im to, czego rzeczywiście potrzebują.

Czy laser może być dobrym rozwiązaniem?

Zaskoczę Cię. Laser mimo wszystko ma kilka dobrych zastosowań, które polecam wykorzystać. Bez wątpienia ten gadżet szybko zyskuje uwagę naszego zwierzaka, w takim razie – w jaki sposób warto to wykorzystać? Jeśli Twój kociak niechętnie spędza czas na drapaku, który jest niczym ogromne drzewo, ale wciąż nie wzbudza zainteresowania futrzaka, to warto zaprowadzić go tam… za pomocą lasera! Możesz się zdziwić, gdy nagle zacznie spędzać tam więcej czasu i drapać namiętnie sizalowe sznurki. Co więcej, możesz przy pomocy lasera zachęcić go do większej aktywności fizycznej – np. poprzez wspinanie się na wspomnianym słupku, wprost do samego sufitu. Ważne, by użycie tego gadżetu zawsze zakończyło się nagrodą – cokolwiek nią będzie.


Uważaj – laser może być szkodliwy!

Nieodpowiednie stosowanie tej zabawki wpływa nie tylko na kwestie behawioralne, ale także zdrowotne. Absolutnie nie można celować nim w oczy kota, jak i prosto w pyszczek. Musimy unikać także odbijania się lasera od lustrzanych przedmiotów. Tego typu zachowanie może doprowadzić do pogorszenia się wzroku kociaka.


Pamiętaj, że wszystkie kocie gadżety powinny być dobierane rozważnie i przede wszystkim używanie ich powinno odbyć się zgodnie z zaleceniami – zarówno producenta, jak i behawiorystów, którzy potrafią rozłożyć kocie zachowanie, czy też upodobania, na czynniki pierwsze. Jeśli bardzo zależy Ci na wprowadzaniu lasera do życia zwierzaka – trzymaj się złotych zasad, które tutaj umieściliśmy. Natomiast jeśli wciąż masz wątpliwości co do tego gadżetu – odpuść! Z pełnym zaufaniem polecamy klasyczną wędkę, która jest niezastąpionym przyjacielem każdego szanującego się mruczka.

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz