Rodzaje podłoży do akwarium – jakie wybrać?

Wybór podłoża do akwarium to bardzo ważna sprawa, nie tylko ze względów estetycznych. To od niego zależy, czy mieszkańcy akwarium będą mieli odpowiednie warunki do rozwoju. Podłoża biorą udział w ustalaniu równowagi biochemicznej i zapobieganiu namnażania się niebezpiecznych mikroorganizmów. Podpowiadamy, jakie rodzaje podłoży są dostępne i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
AUTOR: Tomasz Trzciński

Czas czytania: 3 min

Żwirek

Jest zdecydowanie najczęściej wybieranym podłożem do każdego akwarium. Używany przez zaawansowanych akwarystów jak i początkujących. Jest to dobry wybór, ponieważ większość roślin dobrze się ukorzeni, a podłoże o gradacji od 1 do 3 mm będzie działać najlepiej. Bezpieczne gradacja dla ryb dennych to ta o średnicy od 3 do 10 mm.  Ma gładkie krawędzie i dlatego nadaje się do wszystkich gatunków ryb.

Piasek

Najczęściej wybieranym podłożem do akwariów ogólnych, oprócz żwirku, jest piasek. Piasek drobnoziarnisty jest dużo lepszy od gruboziarnistego, ponieważ gruboziarnisty piasek odcina dopływ wody do korzeni roślin i nie dostarcza im cennych składników odżywczych, których potrzebują do prawidłowego rozwoju. Następstwem czego korzenie mogą zacząć gnić, a wraz z nimi cała roślina.

Lawa wulkaniczna

Podłoża wulkaniczne to również świetna opcja, jeśli chodzi o kompletne wyposażenie danego akwarium. Podłoża wulkaniczne charakteryzują się bardzo ciekawą kolorystyką, a także są bogate w mikro i makroelementy, które mogą znacząco wzbogacić ekosystem całego akwarium. Warto wspomnieć, że takie podłoże wulkaniczne jest również dobrym filtrem biologicznym do akwarium, dzięki czemu całe akwarium jest znacznie czystsze, co oznacza, że ​​następuje wymiana wody w akwarium.

Substraty pod żwirowe

Umieszczone na dnie akwarium i przykryte odpowiednią warstwą żwiru, zapewniają lepsze nawożenie i strukturę podłoża dla roślin. Można utworzyć dwie warstwy o różnych właściwościach. Pierwsza stabilizuje i ukorzenia rośliny, druga magazynuje wartości nawozowe. Ten fundament to ziemia ogrodowa. Można użyć zwykłej ziemi doniczkowej o niskiej zawartości nawozów. Czasami torf lub keramzyt jest również używany jako drenaż pod żwirem, aby umożliwić swobodny przepływ wody. W akwariach holenderskich (roślinnych) można przygotować mieszankę torfu i gliny.


Jakie więc podłoże wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od wymagań danego gatunku. Jednym z najbezpieczniejszych podłoży dla ryb jest neutralny żwir oraz specjalne podłoża aktywne. Jeśli szukamy ekonomicznego rozwiązania, z powodzeniem można stosować sterylny żwir lub piasek. Należy jednak pamiętać, że nie zapewni to wystarczającej ilości składników odżywczych dla roślin wodnych. Istnieją również podłoża aktywne, których właściwości pozwalają na optymalizację parametrów jakości wody zarówno dla roślin, jak i zwierząt. Dobrej jakości podłoże aktywne pozwala uzyskać łagodnie kwaśną, miękką wodę, która jest idealna dla wielu gatunków ryb.

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz