Nie dla psa kiełbasa – Czy pies może jeść kiełbasę i inne potrawy z grilla?

Czy to znane przysłowie ma swoje odzwierciedlenie w stosunku do psa? Sezon grillowy ruszył na dobre, nic więc dziwnego, że wiele właścicieli psów zastanawia się, czy można poczęstować psiaka jakimś przysmakiem z rusztu. Podawanie kiełbasy psu wbrew pozorom wcale nie jest jednak dobrym pomysłem. Czy nasze czworonogi mogą jeść grillowane produkty?
AUTOR: Tomasz Trzciński

Czas czytania: 3 min

Czy kiełbasa jest dla psa szkodliwa?

Podstawowymi składnikami kiełbas jest wieprzowina, sól i inne przyprawy, ale w procesie wytwarzania wykorzystuje się również inne rodzaje mięsa i podrobów. W zależności od składu i sposobu produkcji różna jest kaloryczność poszczególnych kiełbas. Z tych powodów kiełbasa dla psa niekoniecznie jest dobrym wyborem. Przede wszystkim czworonogi nie powinny jeść solonych produktów. Podczas gdy sama wieprzowina nie zaszkodzi Twojemu psiakowi, czosnek i inne przyprawy dodane do kiełbasy mogą być dla niego niebezpieczne. Należy również pamiętać, że tłuste kiełbaski podawane zwierzętom domowym w dużych ilościach mogą powodować niestrawność. Krótko mówiąc – kiełbasa nie jest dla psów, nawet jeśli serwujemy ją sporadycznie. Podstawą diety Twojego pupila powinna być karma mokra lub sucha, dostosowana do wieku i potrzeb zdrowotnych zwierzęcia.

Czy pies może jeść potrawy z grilla?

Kiełbasa dla psa z grilla i w każdej innej postaci nie jest dobrą propozycją. Czy w takim razie nie możemy poczęstować pupila żadnym innym daniem z rusztu? Pamiętając, że szkodliwe dla psów nie jest samo mięso, ale przede wszystkim przyprawy, warto przygotować dla czworonoga kawałek kurczaka czy indyka bez żadnych dodatków i bez kości, które ze względu na swoją kruchość mogą poranić przewód pokarmowy zwierzęcia. Dobrym wyborem będą też niektóre warzywa, np. papryka lub cukinia. Najrozsądniej jest jednak serwować psu dania z grilla w niewielkich ilościach i oczywiście bez przypraw.

Co zamiast kiełbasy i innych dań z grilla?

Wspólne grillowanie to świetny pomysł na letni wieczór w gronie najbliższych. Nic więc dziwnego, że pies chce w takim spotkaniu uczestniczyć. Jeśli zapomnisz przygotować dla swojego pupila coś odpowiedniego, świetnym rozwiązaniem będą gotowe przekąski dla zwierząt. Specjalne przysmaki dla psa z pewnością nie zaszkodzą zwierzakowi i możesz mu je bez obaw podać przy wspólnym posiłku. Są dostępne w różnych smakach, dlatego na pewno znajdziesz przysmak odpowiedni dla swojego czworonoga.

Maślane oczy vs. zdrowy rozsądek

Wszystko ma swoje granice, również ilość podawanych przysmaków dla psa. Nie ulegajmy pupilowi za każdym razem gdy zrobi maślane oczka i poprosi o smaczek. Należy pamiętać, że przysmaki są dodatkiem i nie powinny przekraczać 10-15% dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której przysmak będzie dla psa czymś naturalnym, codziennym, podawanym mu odruchowo. Właściciele chcą dla swoich pupili jak najlepiej i często ulegają ich zachciankom, jednak to nie jest dobra droga.

Wybrane dla Ciebie

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz