Kiedy poddać kota kastracji/sterylizacji?
Czas czytania: 3 min
Kastracja oraz sterylizacja – dlaczego warto?
Istnieje szereg powodów, dla których zabieg kastracji oraz sterylizacji to doskonały i dojrzały wybór.
Zacznijmy od tego, że zwierzęta posiadają popęd seksualny, który aktywny, ale niewykorzystywany może wpłynąć na problemy behawioralne, które zaczną przejawiać się w postaci: agresji, stresu, znaczenia terenu, a co gorsza – możliwa jest nawet ucieczka w pogoni za odnalezieniem swojej “bratniej duszy”.
Drugim ważnym czynnikiem są kwestie zdrowotne. Niesterylizowane koty często chorują na przeróżne schorzenia jąder, natomiast kotki miewają problemy z jajnikami oraz z macicą. W najgorszym przypadku może dojść nawet do zaawansowanych nowotworów.
Kolejna ważna rzecz, to walka z bezdomnością. Jeśli dokarmiamy koty bez dachu nad głową, ale nie jesteśmy pewni, czy aby na pewno są one “bezpłodne” to warto zabrać je do zaprzyjaźnionego weterynarza. Nie przejmuj się – większość placówek kastruje oraz sterylizuje mruczki bezpłatnie, w celu wsparcia tego jakże ważnego celu i walki z bezdomnością. Brak reakcji to też reakcja – reaguj i pomagaj słabszym.
Kiedy należy kastrować lub sterylizować koty?
Coraz częściej mówi się o tym, by zabiegu bezpłodności dokonywać jak najszybciej. Warto jednak pozwolić kociakowi w pełni się rozwinąć, a następnie zgodnie z tym, co mówi nauka i badania przeprowadzone przez specjalistów: poddać go zabiegu kastracji bądź też sterylizacji po ukończeniu 6-go miesiąca życia.
Należy jednak pamiętać o tym, że przed zabiegiem odbywa się badanie wstępne pod okiem weterynarza, który po wykonaniu odpowiednich czynności oceni, czy właśnie teraz jest odpowiedni moment na to, by działać, czy jednak należy odłożyć to w czasie. Ufajmy profesjonalistom. Gdy Twój kociak osiągnie wiek dojrzałości płciowej, umów się na wizytę u weterynarza, by dowiedzieć się, czy właśnie teraz możesz zapisać go na zabieg.
Jak przygotować zwierzę do kastracji lub sterylizacji?
Wszystkie instrukcje odnośnie zabiegu otrzymasz od weterynarza podczas badania wstępnego, kiedy to ustalicie dogodny termin kastracji lub sterylizacji.
Musisz na pewno pamiętać o tym, że na zabieg należy przynieść kota zdrowego i na czczo. Jest to prosta procedura, która nie wymaga specjalnego przygotowania, dlatego nie musisz się tym stresować i poświęcać swojego dodatkowego czasu. Najważniejsza jest rozmowa z weterynarzem i postępowanie zgodnie z zaleceniami. Kastracja oraz sterylizacja to absolutna norma, o której powinien pamiętać każdy właściciel swojego czworonożnego przyjaciela. Wykonanie jej to gest pokazujący, że naprawdę zależy nam na zdrowiu naszego mruczka i jego usłanej smaczkami przyszłości. Sam zabieg to krótka chwila, która przyniesie nam szczęśliwe oraz długie lata u boku stworzenia, które będzie naszym oddanym pupilem. Zwierzęta nie mają prawa głosu, ale my go mamy i możemy podejmować słuszne decyzje dla ich dobra.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj