Bezpieczeństwo przede wszystkim! Jak zabezpieczyć dom i ogród?

Posiadając pupila trzeba dbać o jego bezpieczeństwo. Nie oznacza to jedynie zapewnienie zwierzęciu pożywienia i picia oraz regularnych wizyt u weterynarza. Bezpieczeństwo to także dbanie o przestrzeń zarówno tę wewnątrz jak i na zewnątrz. Tylko takie postępowanie uchroni naszych cennych przyjaciół od wypadków powodujących utratę zdrowia, a nawet życia.
AUTOR: Beata Różańska

Czas czytania: 4 min


Siatka zabezpieczająca balkon

Małe zwierzęta towarzyszące jak koty, psy czy króliki, które są wypuszczane na balkon powinny być pod stałą kontrolą opiekuna. Nie ważne czy to balkon na parterze, czy siódmym piętrze. Siatka zabezpieczająca jest konieczna. Oczywiście musi ona być założona na całej wysokości balkonu, nie tylko na barierkach. Montowanie siatki może okazać się problematyczne, szczególnie wtedy, kiedy nie można naruszać ścian, ani robić w nich żadnych otworów. Jednak na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w zakładaniu takiego ogrodzenia. Jest to już, na szczęście, na tyle popularne wśród opiekunów zwierząt, że odpowiednich fachowców można poszukać w każdym większym mieście. Jeśli jednak wybierzemy opcja montażu na własną rękę, to w sklepach zoologicznych znajduje się szeroki wybór siatek o różnych wielkościach i otworach wraz z potrzebnymi częściami.

Kratka zabezpieczająca okno

W sklepach zoologicznych znajdują się także kratki, które można montować na uchylone okno, zarówno z boku jak i od góry. To kolejna niezbędna rzecz, aby zadbać o bezpieczeństwo pupila, szczególnie w okresie wiosny i lata, kiedy częściej wietrzymy pomieszczenia. Niestety, uchylone okna są często lekceważone przez właścicieli psów i kotów. Jednak zwierzę, które spróbuje uciec, zapolować na coś, czy po prostu chcąc wyjść, może niefortunnie zawisnąć i stracić zdrowie a nawet życie.  Kratki są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, więc na pewno uda się dopasować je do okien w każdym domu. Montowane są na dwa sposoby. Pierwszy to użycie podkładek samoprzylepnych. Drugi sposób to specjalistyczne wkręty. Co ważne, jeden i drugi sposób nie wpływa negatywnie na ramę okna.

Woliera i ogrodzenie

Chcąc wypuszczać pupila na ogród należy zabezpieczyć całą przestrzeń. Wszystkie dziury w ogrodzeniu muszą zostać załatane.  Należy zwrócić także uwagę na furtkę i bramę – nie tylko dbać o to aby były ciągle zamknięte, ale także sprawdzić czy nie posiadają zbyt dużych otworów, przez które pupil może wyjść. Jeśli w naszym domu mamy dużego, skocznego psa to rozmiar ogrodzenia jest nie  bez znaczenia. Pies, który może przeskoczyć ogrodzenie stanowi duże niebezpieczeństwo dla innych ale i dla siebie. Z kotem jednak jest więcej problemu. Może on wspiąć się na drzewo i łatwo zrobić sobie krzywdę lub schować w trudno dostępnym miejscu.

Właścicielom kotów zaleca się wyprowadzanie ich na smyczy lub posiadanie w ogrodzie specjalnej woliery. Są one popularnym rozwiązaniem, również u właścicieli królików. Specjalne klatki i ogrodzenia nie tylko pomogą uniknąć ucieczce pupila, ale także ograniczą do zera ryzyko połknięcia niebezpiecznych roślin.

Rośliny

W ogrodzie, lub na balkonie często jest „zielono”. Piękne kwiaty nadają przestrzeni niepowtarzalny klimat. Chcąc mieć piękny ogród i balkon ozdobiony kwiatami należy sprawdzić czy nie stanowią one niebezpieczeństwa dla naszego pupila. Chociaż zwierzęta mają na zewnątrz dużo bodźców i raczej nie interesują się gatunkami toksycznymi, a ryzyko zatrucia jest niewielkie, lepiej dmuchać na zimne. Pupile przebywając w ogrodzie najczęściej obgryzają trawę. Należy więc ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Gatunki takie jak: hortensja, bukszpan, tojad czarny bez, ostrokrzew, wiciokrzew, hortensja, narcyz, bluszcz, cis, ligustr pospolity, złotokap zwyczajny, wawrzynek wilczełyko czy konwalia majowa stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt. Należy ich unikać, lub uniemożliwić kontakt pupila z tymi roślinami. Jeśli podejrzewasz u swojego zwierzęcia zatrucie, (objawy: wymioty, biegunka, bladość dziąseł i spojówek, tkliwość brzucha, osłabienie) niezwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii.

Lokalizatory, adresówki i chipy

Nasz pupil przebywając na zewnątrz musi posiadać chociaż jeden z kilku dostępnych na rynku sposobów lokalizacji. Pisaliśmy o tym dokładnie w poprzednim numerze. Sprawdź ten artykuł już teraz i dowiedz się co warto wybrać.

Rynek zoologiczny w Polsce oferuje właścicielom zwierząt dużo produktów do zabezpieczenia ogródka i domu. Ich kupno to niewielki koszt w porównaniu ze zdrowym i długim życiem pupila. Dobrej jakości sprzęt zabezpieczający to podstawa. Nie zapomnij o tym aranżując przestrzeń.

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz