Ciąża urojona u psa – objawy i leczenie

Ciąża urojona czy też rzekoma jest stanem w którym samice zaczynają naśladować objawy ciąży, zarówno fizyczne jak i behawioralne. Występowanie ciąży urojonej u psów jest związane z bliskim pokrewieństwem psa i wilka. U wilków ma ona na celu zwiększenie przeżywalności szczeniąt, rodzi je jedną, dominującą samica ale karmieniem i opieka nad nimi zajmują się także pozostałe samice, właśnie dzięki pojawieniu się u nich ciąż urojonych.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

U niewysterylizowanych suk ciąża urojona pojawia się na około 45 – 80 dni po ciecze (mniej więcej 2 miesiące po) czyli w czasie kiedy doszłoby do porodu jeśli nastąpiło by zapłodnienie.

U większości suk ciąża urojona przebiega bezobjawowo lub z bardzo słabo wyrażonymi objawami I ustępuje po około 20 dniach.

Powszechnie uważa się, że ciąża rzekoma częściej występuje u suk o bardziej wrażliwych charakterze. Predysponowane do wystąpienia ciąży urojonej są suki takich ras jak beagle, chart afgański czy jamnik.

Objawami pojawiającymi się u niektórych suk mogą do złudzenia przypomina prawdziwa ciążę. Nasilenie objawów może mieć związek z charakterem suki. Jedne z nich będą bardziej nerwowe i wrażliwe na bodźce, inne mogą domagać się więcej uwagi i pieszczot. Suka może zachować się tak jakby rzeczywiście przygotowywała się do porodu, będzie próbowała budować gniazdo z legowiska czy koca. Jeśli ma dostęp do ogrodu bardzo prawdopodobne, że zacznie kopać dziury chcąc przygotować bezpieczna norę dla nieistniejących szczeniąt. Suka może zacząć także wykazywać silne opiekuńcze uczucia do przedmiotów, na przykład zabawek czy pluszaków ale też chociażby kapci czy poduszek. Może traktować je jak swoje dzieci wylizywać czy nosić ze sobą. Niektóre suki mogą również zacząć wykazywać agresję obronną.

Objawy fizyczne pojawiają się rzadziej ale są łatwiejsze do zauważenia dla właściciela. U niektórych suk pojawia się zwiększony obrys brzucha a także obrzęk gruczołów mlekowych, może także pojawić się w nich mleko.

Biorąc pod uwagę objawy i ich nasilenie może stwierdzić że ciąża urojona u psa, w przeciwieństwie do tej u wilka jest zjawiskiem raczej niepożądanym. Przedłużającą się ciąża rzekoma może prowadzić do zaburzeń między innymi behawioralnych, a mleko nie mając ujścia z gruczołów mlekowych może powodować stany zapalne które w rezultacie mogą doprowadzić nawet do miejscowej martwicy, a także sepsy.

Leczenie ciąży urojonej opiera się głównie na hamowaniu wydzielania prolaktyny, a także ograniczanie stany zapalnego. Leczenie powinno być dobrane przez lekarza weterynarii lepiej nie stosować żadnych preparatów na własną rękę.

Wspomagająca działać będzie również terapia behawioralna. Najlepiej ograniczyć suce możliwość budowania gniazda, zabrać zabawki czy przedmioty które może objąć zachowaniami opiekuńczymi. Nie należy całkowicie ograniczyć kontaktu z zabawkami ale nie zostawiać psa z nimi sam na sam, a aktywnie się z nim bawić. Na ograniczanie objawów ciąży urojonej dobrze wpływa również delikatne zwiększenie aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach dobrze sprawdza się również zmniejszenie ilości białka w diecie. Jedynym całkowicie skutecznym sposobem na uniknięcie pojawienia się ciąży urojonej jest kastracja – chirurgiczne usunięcie zarówno jajników jak i macicy.

Kiedy zauważymy wyżej opisane objawy mogące wskazywać na pojawienie się u naszej suki ciąży urojonej udajmy się do lekarza weterynarii. Objawy te są mimo wszystko dość niespecyficzne, mogą również wskazywać na infekcje (np bakteria E. coli), choroby tarczycy lub łagodny guz przysadki mózgowej. Warto wykonać dokładna diagnostykę różnicową żeby ustalić co tak naprawdę jest przyczyną zmian w zachowaniu i fizjologii naszego psa.

Wybrane dla Ciebie

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz