
Agresja wewnątrzgatunkowa. Co robić, gdy koty się biją?
Czas czytania: 3 min
Wyróżniamy dwa rodzaje agresji
Wbrew pozorom, w kocim stadzie nie zawsze może dochodzić do bójek. A to wciąż nie oznacza, że koty się lubią. Behawioryści wyróżniają dwa rodzaje agresji: bierną i czynną.
Ta pierwsza polega na natarczywym wpatrywaniu się w drugiego osobnika. Przez co ten słabszy odczuwa mocny dyskomfort, traci poczucie bezpieczeństwa i zamyka się w sobie. Nawet swobodne poruszanie się może być dla niego ciężkim wyzwaniem.
Natomiast drugi typ przejawia się formą fizyczną, czyli prychaniem, warczeniem, a w najgorszym wypadku przejściem do czynów, tj. atakiem.
W jaki sposób reagować?
Ku zaskoczeniu – najgorsze co możemy zrobić, to nie reagować. Bez naszej pomocy koty nigdy nie dojdą do porozumienia. W tym wypadku czynnik ludzki jest bardziej niż wskazany.
Jeśli kociaki zaczynają się ze sobą kłócić na tyle mocno, że dochodzi do “łapkoczynów”, warto spróbować je w bezpieczny dla siebie sposób rozdzielić. I tym samym, bez agresji, czy krzyków z naszej strony, pokazać, że jesteśmy przeciwni takiemu zachowaniu.


Jakie kroki podjąć w kierunku zdiagnozowania problemu?
Za każdym razem, gdy kocie zachowanie wykracza poza granice normy – zarówno w przypadku agresji wewnątrzgatunkowej, jak i dziwnego zachowania kociego jedynaka, należy umówić się na wizytę weterynaryjną.
Agresywny kociak powinien przejść serię badań. W pierwszej kolejności pokażą one, czy aby na pewno swoim zachowaniem nie pokazuje, że po prostu źle się czuje. I tym samym woła o pomoc.
Wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że ze zdrowiem agresywnego kota jest wszystko w porządku? W takim przypadku należy udać się po poradę do behawiorysty. Zadaniem tego ostatniego będzie spojrzenie na problem profesjonalnym okiem.
Nie powinniśmy dopuścić do naszej bierności, bo możemy doprowadzić do długotrwałych problemów. Wśród nich należy wymienić problemy zdrowotne lub behawioralne, które ignorowane przez długi czas mogą być ciężkie do wyeliminowania.
Zdarza się również, że po wielu próbach znalezienia dobrego rozwiązania okazuje się, że kociak swój charakter i temperament wyniósł z innego miejsca. Może to być hodowla, schronisko. Powodem może też być trauma, którą przeżył. Nawet w tego typu sytuacji istnieją leki, które mogą przynieść zaskakujące efekty. Oczywiście podawane we współpracy z dedykowanym do tego lekarzem weterynarii.
Podsumowanie
Agresja, jakkolwiek zagadkowa i zaskakująca dla właściciela by nie była, zawsze ma drugą stronę medalu – i po tej stronie powinien pojawić się właściciel, który zareaguje i pomoże. Pamiętajmy, że żadne zwierzę nie jest złośliwe. Każde z nich po prostu czeka, aż zauważmy sygnały, które nam wysyła i wyciągniemy pomocną dłoń.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj