Astma u kotów – przyczyny, objawy, diagnoza

Astma kotów jest stanem zapalnym dróg oddechowych, zwykle alergicznym. Jest to dość częsta choroba u kotów. Według literatury naukowej na astmę choruje od 1 do 5 % populacji kotów. Występuje zwykle u kotów młodych i w średnim wieku.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Pierwsze objawy astmy pojawiają się w wieku od 6 miesięcy do 4,5 lat. Czym jest spowodowana astma? Jak ją diagnozować i dlaczego występuje u kotów, a u psów nie? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

PRZYCZYNY ASTMY U KOTÓW

Astma kotów jest spowodowana reakcją nadwrażliwości typu 1 na alergeny wziewne. Po wystąpieniu nadwrażliwości, wielokrotne wdychanie alergenów spowoduje pojawienie się pierwszych objawów. Cechą charakterystyczną tego typu nadwrażliwości jest natychmiastowa odpowiedź organizmu. Pojawia się w ciągu 10-20 minut od kontaktu z alergenem.

astma u kotów

JAKIE CZYNNIKI WYWOŁUJĄ ASTMĘ U KOTÓW?

Należą do nich dym tytoniowy, aerozole, pyły, roztocza, pleśń, pyłki drzew i traw, kurz z kuwety, zarodniki grzybów. Co ciekawe dla kotów alergenem są także czarne mrówki. Najsilniejszymi alergenami są roztocze kurzu domowego, odchody karaluchów, pleśnie, naskórek innych zwierząt domowych oraz człowieka i pyłki roślinne pojawiające się sezonowo. Jeśli przez dłuższy czas brakuje kontaktu z alergenem to nadreaktywność stopniowo zanika.

JAKIE OBJAWY WSKAZUJĄ NA ASTMĘ U KOTA?

Objawy kliniczne dzielą się na ostre i przewlekłe. Wśród ostrych wyróżnia się duszność, kot oddycha z otwartym pyszczkiem, zauważalny jest przyspieszony oddech, bladość lub zasinienie błon śluzowych. W postaci przewlekłej można zaobserwować duszność, świszczący oddech, ataki kaszlu oraz nietolerancję wysiłkową. Zwykle objawy stopniowo się nasilają. Istotny jest fakt, że w przebiegu astmy ma miejsce przerost mięśni dróg oddechowych, przez co w miarę upływu czasu, ten sam bodziec może wywołać silniejszy skurcz oskrzeli. W przebiegu astmy przewlekły kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów. Opiekunowie kotów zauważają jednak, że objawy są podobne do odruchu wymiotnego lub nawet wymiotów.

DLACZEGO KOTY CHORUJĄ NA ASTMĘ A PSY NIE?

Niestety budowa oskrzeli kotów sprzyja astmie. Idąc w dół drzewa oskrzelowego stopniowo zanikają chrząstki szkliste. W efekcie w końcowym odcinku oskrzeli tych chrząstek po prostu nie ma. Ponadto w obrębie oskrzelików końcowych i oddechowych obecne są włókna mięśniowe. U psów budowa oskrzeli jest odmienna. Na poziomie pęcherzyków płucnych nie ma włókien mięśniowych, przez co skurcz oskrzelików jest praktycznie niemożliwy. Ponadto u psów jest obecna chrząstka szklista w odcinku, w którym u kotów jej brakuje. U psów nadwrażliwość na alergeny wziewne objawia się przewlekłym kaszlem, ale bez skurczu oskrzelików.

astma u kotów

DIAGNOZOWANIE ASTMY U KOTÓW

Niestety diagnostyka jest twardym orzechem do zgryzienia. Nie ma jednego testu, który byłby przeznaczony do diagnozowania astmy u kotów. W pierwszej kolejności należy wykluczyć wszystkie inne choroby, które mogą powodować wymienione wcześniej objawy. Bardzo istotne jest wykluczenie zwłaszcza chorób pasożytniczych, ponieważ np. elurostrongyloza może wywołać objawy kliniczne i patologiczne podobne do tych w przebiegu astmy.

Objawy podobne do tych w przebiegu astmy mogą dać również: zakaźne zapalenie dróg oddechowych tła wirusowego lub bakteryjnego oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli. Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie bardzo szczegółowego wywiadu, objawów klinicznych, badania radiologicznego, badaniu popłuczyn oskrzelowo – pęcherzykowych (BAL) z badaniem cytologicznym i mikrobiologicznym. Testy śródskórne wykonuje się rzadko, ponieważ istnieje dużo potencjalnych alergenów.

Literatura

Blanda N. (2014). Astma kotów. Co lekarz weterynarii powinien na ten temat wiedzieć? Magazyn Weterynaryjny; 8.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Co może jeść kot?

Znakowanie moczem u kotów

Koci katar – zakaźna choroba u kotów

Czy pies i kot mogą spożywać drożdze?

Mało znane inwazje pasożytnicze u psów i kotów

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz