Badania geriatryczne u psów seniorów
Czas czytania: 3 min
Po osiągnięciu 75% przyjętej dla danej rasy oczekiwanej długości życia. Badania geriatryczne będą więc skierowane, w zależności od rasy psa, od 5 roku życia dla ras olbrzymich. Natomiast dla nieco mniejszych psiaków będzie to 6 – 7 rok życia. Przedstawiciele najmniejszych ras – 8 lat. Orientacyjnie można przyjąć wiek powyżej 9 lat, a w przypadku ras większych – powyżej 7. Z reguły zwierzę starsze to takie powyżej 7 roku życia.
JAKIE BADANIA WARTO ZROBIĆ?
Wraz z wiekiem istnieje ryzyko pojawienia się różnych chorób. Dlatego co najmniej raz w roku powinno wykonywać się okresowe badania profilaktyczne. Należą do nich badanie morfologiczne i biochemiczne krwi (zwłaszcza: białko całkowite, albuminy, globuliny, mocznik, kreatynina, ALT, Na, K, Ca, fosfor). Warto też zrobić badanie parazytologiczne kału i badanie moczu.
Wraz z wiekiem częstotliwość badań powinna jednak wzrastać i psiego seniora warto badać nawet dwa razy w roku. Wśród badań ogólnych powinno znaleźć się również badanie ogólne oczu i skóry. Na ich podstawie podejmuje się często decyzję o tym, czy wprowadza się dodatkową diagnostykę, czy też nie.
NA CZYM POLEGA DODATKOWA DIAGNOSTYKA?
Do dodatkowej diagnostyki zalicza się: EKG, USG, RTG oraz echo serca. Ponadto powinno wykonywać się kontrolę stanu uzębienia (niezależnie od wieku). Badania okresowe pozwalają wychwycić chorobę we wczesnym stadium, kiedy jeszcze objawy danej choroby mogą być niezauważalne. Warto pamiętać o tym, że jeśli wcześniej rozpoczniesz leczenie, będzie ono skuteczniejsze i nierzadko tańsze.
W wielu gabinetach można wykonać tzw. panel geriatryczny, który obejmuje wiele parametrów. Proces starzenia się nie wpływa w sposób jednakowy na wszystkie narządy. Dużą rolę w występowaniu chorób odgrywają również predyspozycje genetyczne i dieta. Zwykle na występowanie danej choroby wpływa kilka czynników.
JAKIE SĄ CHOROBY GERIATRYCZNE PSÓW?
Do chorób w wieku senioralnym zaliczyć można choroby wątroby, nerek, narządu ruchu, układu krążenia. Niestety na tym nie koniec, gdyż do tej grupy należą również choroby endokrynologiczne, m.in. zaburzenia czynności tarczycy, zespół Cushinga, cukrzyca. U pacjentów geriatrycznych poza kreatyniną warto zwrócić jeszcze uwagę na SDMA, która umożliwia ocenę czynności nerek. Jej poziom nie zależy od masy mięśniowej, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie niewydolności nerek.
W przypadku zaburzeń czynności wątroby obok ALT warto wykonać jeszcze poziom GLDH i AP. U zwierząt starszych, ze względu na nakładające się objawy różnych schorzeń, czasami zdarza się, że niektóre choroby są pomijane. Taka sytuacja ma czasami miejsce w przypadku zapalenia trzustki, dlatego do badań warto dołączyć jeszcze wykonanie poziomu lipazy trzustkowej.
Profilaktyka geriatryczna jest podstawą w dbaniu o zdrowie zwierzęcia. Oczywiście starość nie równa się chorobom. Czasami psi senior cieszy się naprawdę dobrym zdrowiem i wcale nie musi chorować.
ZOBACZ TEŻ
Psi senior – jak o niego zadbać?
7 rzeczy, które uwielbia Twój kot-senior
Badania geriatryczne u psów-seniorów
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj