Basenji – kilka słów o rasie

Basenji, to jedna z najstarszych ras psów. Do Europy dotarły pod koniec XIX wieku. Historia pochodzenia rasy wskazuje, że wywodzą się od psów towarzyszącym faraonom. W późniejszym okresie z psa towarzyszącego zamieniły się w zwierzę polujące na szczury. Oficjalny wzorzec Basenji ustalono w 1942 roku. Chociaż ta rasa nie jest jeszcze bardzo popularna, to zyskuje coraz więcej sympatyków. Udało się nam dotrzeć do szczęśliwej opiekunki przedstawicielki tejże rasy i chwilę porozmawialiśmy. Jaki jest Basenji? Czy trudno znaleźć szczeniaka? Jak się z nim żyje? Przeczytaj w naszym wywiadzie z Gabrielą Gębałą.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Dlaczego zdecydowałaś się na zakup psa tej rasy?

Gabriela: Szukałam psa „obronnego”. W pierwszej kolejności jeździłam po hodowlach amstaffów, ale po zapoznaniu się bliżej z rasą, przerażała mnie waga tych psów i myśl, że w razie wypadku nie poradzę sobie sama żeby wrzucić psa do samochodu i pędzić do weta. Pomysł na Basenji przyszedł dopiero jak zaczęłam szukać psów „kompaktowych”, ale o terytorialnych i pierwotnych cechach. I tak się zaczęła ta przygoda.

Czy szczenięta są łatwo dostępne czy trzeba czekać na szczeniaka?

Gabriela: Szczeniaki nie są łatwo dostępne. We wszystkich hodowlach obowiązuje procedura podobno do tej adopcyjnej w fundacjach, która jest dość wnikliwa. Czasem wydawało mi się że przesadnie hodowcy wyszukują się niepożądanych cech w przyszłym opiekunie. Dopiero jak poznałam rasę, zrozumiałam tą wnikliwość. Na szczeniaka czekałam 8 miesięcy.

Jak szukałaś hodowli? Czy była przez kogoś polecona?

Gabriela: Szukałam głównie przez media społecznościowe, opinie oraz grupę Basenji Polska. Dużo miotów sprzedawanych jest za granicę, bo ta rasa nie jest popularna wśród hodowców na południu czy północy europy. Przykładowo, rodzeństwo mojej Neli mieszka w Słowenii, Stanach, Norwegii czy Czechach.

Czym się kierowałaś przy wyborze hodowli?

Gabriela: Kierowałam się ilością psów, ilością miotów i tym czy psy są hodowane z innymi rasami, co było bardzo popularne w czasie tourne po hodowlach. Padło na maleńką rodzinną hodowle i pierwszy miot w historii tej psiej rodziny

Czy znany wszystkim opis rasy przekłada się na życie codzienne? Czy Twój pies posiada typowe dla rasy cechy?

Gabriela: Tak, stety lub niestety wszystkie opisy rasy są prawdziwe. Są to psy pierwotne, łowcy którzy kochają polowania, jednocześnie potrafią urzekać pomarszczonym czołem. Faktycznie nie szczekają, mają skłonności do lęku separacyjnego i są wybitnie inteligentne. Moja Nela jest idealnym wzorem rasy, ale dzięki temu że wychowywała się z dwoma chihuahua, nie mam z nią problemów jeśli chodzi o zostawanie samej czy wycie.

Czy zdecydowałabyś się kolejny raz na zakup psa tej rasy?

Gabriela: Nela jest wyjątkowym psem, wymaga dużo ruchu i po pierwszych 6 miesiącach chciałam ją oddać z 10 razy bo ciężko było nam się dogadać. Po kilku sesjach z behawiorystą i dużej ilości smaczków dogadałyśmy się, ale nadal mam do niej ograniczone zaufanie kiedy biega luzem. Niestety już raz mi zaginęła i było to najgorsze 18 godzin w moim życiu. Czy drugi raz bym się zdecydowała ? Jeśli miałabym gwarancję że będzie to kopia Neli, to tak. Jest to trudna rasa i na pewno kolejny zakup bym bardziej przemyślała.

Czy są cechy o których nie wiedziałaś podczas wyboru tej rasy, a ujawniły się już po zakupie psa?

Gabriela: Właściwie to nie. Wiedziałam wszystko i nie odnajduje w niej nic co mnie zaskakuje. Bardziej zaskakuje mnie pozytywnie, bo fajnie się odwołuje co nie jest proste przy tej rasie i wie że nie to nie, co dla Basenji często znaczy „nie teraz, ale za 5 minut już można”.

Dziękujemy za rozmowę!

Gabriela: Również dziękuję.

Wybrane dla Ciebie

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz