Bojownik syjamski – ryba z kubeczka

Będąc w sklepie zoologicznym, każdy choć raz zwrócił uwagę na plastikowe kubeczki, w których znajdują się bojowniki. Bojownik jak każda inna ryba potrzebuje przestrzeni do życia. Plastikowy kubeczek nie spełnia tej roli. Utarł się mit, że bojowniki to łatwe w utrzymaniu rybki a hodowanie ich w szklanej kuli bez dodatkowego sprzętu w zupełności wystarczy. Niestety, takie założenie jest błędne, zakupiony do tego celu bojownik trafia z deszczu pod rynnę. Trzeba zaznaczyć, że żadna rybka nie może być trzymana w szklanej kuli. Jak zatem powinno wyglądać akwarium dla bojownika syjamskiego i jakie akcesoria będą potrzebne?
AUTOR: Tomasz Trzciński

Czas czytania: 3 min

Akwarium

Dla bojownika w zupełności wystarczy akwarium o pojemności 30 l, choć im większe, tym lepsze. Sprawdzą się tutaj popularne ostatnio kostki. Kula nie jest odpowiednim miejscem,  ponieważ każda ryba posiada narząd zwany linią boczną, funkcja tego narządu jest bardzo ważna dla ryby. Z pomocą linii bocznej, ryba ma możliwość odczuwania obecności przeszkód oraz innych organizmów pływających obok. Dzięki temu ryba orientuje się również, gdzie jest szyba w akwarium.

Pokrywa

Można spotkać akwaria posiadające pokrywę lub nie. Należy wiedzieć, jakie jest jej zadanie, aby świadomie z niej zrezygnować. Bojownik jak inne ryby lubi czasem poskakać, co może skończyć się znalezieniem rybki poza akwarium. Pokrywę można zastąpić również specjalną szybą. Bojownik to ryba labiryntowa, oddychająca powietrzem atmosferycznym, jeżeli widzimy bojownika łykającego powietrze z tafli wody, nie należy się martwić, to normalne zachowanie. Akwarium bez pokrywy, w przeciągu, podczas wietrzenia mieszkania (szczególnie w okresie zimowym) mogłoby skutkować tym, że bojownik nałyka się zimnego powietrza i się przeziębi. Zatem pokrywa jest bardzo wskazana. Jeżeli zdecydujemy się na zbiornik bez pokrywy, to akwarium powinno być zalane do ¾ wysokości (aby uniknąć znalezienia ryby poza zbiornikiem) i umieszczone z dala od okna.

Filtr

W każdym akwarium potrzebna jest filtracja, nawet w tym z bojownikiem. Ryby jak każde inne zwierzęta załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Zadaniem filtra jest oczyszczanie wody z trujących dla ryb toksyn. Bojownik nie lubi silnego ruchu wody, należy wybrać więc taki filtr, który będzie odpowiedni do akwarium, jakie kupiliśmy. Najlepiej sprawdzą się małe filtry kaskadowe, które delikatnie falują taflą wody.

Grzałka

Jeżeli temperatura w pomieszczeniu wynosi 25 stopni i więcej  to grzałka nie jest wymagana. Bojownik potrzebuje temperatury takiej, jaka występuje w jego naturalnym środowisku, czyli od 25 stopni w górę. Klasyczna temperatura w naszych domach to 22-23 stopnie, więc grzałka będzie potrzebna. Do zbiornika o litrażu nie większym niż 30 l odpowiednia będzie grzałka 25 W z termostatem, który będzie utrzymywał ustawioną temperaturę.

Oświetlenie

Bojownik bez problemu poradzi sobie z brakiem oświetlenia, choć podziwianie go może być wtedy mało efektowne. Oświetlenie jest obligatoryjne jeżeli chcemy umieścić w akwarium rośliny, bez niego nie będą miały szans na prawidłowy wzrost, a tym samym zaczną gnić, tworząc toksyczne związki dla rybki.

Podłoże

Nie jest wymagane, a rybka poradzi sobie bez większych problemów w takim akwarium. Podłoże ma znaczenie estetyczne, ale też jest bardzo ważne jako baza dla korzeni roślin. Dobre porowate podłoże jak, np. lawa wulkaniczna, pełni funkcję dodatkowej filtracji, oczyszcza wodę z toksyn.

Rośliny

Stanowią one filtr azotowy, oczyszczając wodę z amoniaku i innych toksyn. Są one również idealne jako schronienie dla ryby i miejsce do snu. Co ciekawe, bojowniki potrafią spać na boku, widząc rybkę w takiej pozycji, nie należy panikować. W sklepach dostępne są również specjalne sztuczne liście dla bojowników przeznaczone do snu. Takiego liścia umieszczamy na ścianie zbiornika od wewnętrznej strony za pomocą przyssawki.

Wybrane dla Ciebie

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz