Ból w weterynarii
Czas czytania: 3 min
O czym świadczy bół
Ból to także sygnał ostrzegawczy czy ochronny mówiący nam o tym, że coś niewłaściwego dzieje się z naszym organizmem. We współczesnym świecie człowiek ma bardzo duże możliwości zapewnienia sobie komfortu związanego z likwidacja bólu. Każdy z nas ma w swojej domowej apteczce szereg leków przeciwbólowych, które może przyjąć w trakcie kryzysowej sytuacji np. bólu głowy. Ból to nie tylko odczucie to szereg procesów i reakcji biochemicznych w organizmie które w pewien sposób modyfikują jego działanie doprowadzając do wystąpienia innych zaburzeń, np. obniżenia odporności, podwyższenia ciśnienia krwi itp. We współczesnej medycynie diagnostyką i
leczeniem bólu zajmuje się algezjologia. Jest to szeroka dziedzina, która w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija. Regularnie dowiadujemy się o nowych substancjach i metodach leczenia ostrego i przewlekłego bólu.
Ten artykuł ma na celu zwrócić uwagę na to, że zwierzęta odczuwają ból tak samo jak my. Tak samo się go boją, tak samo starają się go unikać natomiast najczęściej cierpią w milczeniu. Doświadczenia z mojej praktyki pokazują, że dzięki rosnącej świadomości społecznej ludzie dobrze rozpoznają objawy ostrego bólu głównie u większych zwierząt takich jak pies i kot. Kiedy pies i kot zaczyna kuleć od razu wiążemy to z bolesnością i staramy się reagować. Większy problem mamy z bólem przewlekłym, który nie jest już tak spektakularny. Ból przewlekły jest elementem wielu schorzeń ale bardzo charakterystyczny jest dla starszych osobników i związany np. z układem kostno stawowym. Zwróćmy uwagę jak często po środki przeciwbólowe sięgają osoby starsze, często jest to dla nich codzienność.
Ale ból przewlekły to nie tylko zwyrodnienia to to choroby nowotworowe, to choroby zębów i dziąseł, choroby przewodu pokarmowego itp.
Opiekunie pamiętaj!
Oprócz psów i kotów w domach utrzymujemy też ogromna liczbę gatunków uważanych za egzotyczne. Myszy, chomiki, szczury, świnki morskie, króliki, agamy, żółwie rozmaite ptaki. To u tych gatunków widzimy największe zaniedbania. Codziennie do lecznic trafiają nie jedzące od tygodnia chomiki, szczury z guzami nowotworowymi większymi od samego zwierzaka, które według właścicieli urosły w kilka dni, poprzerastane zęby przebijające królicze policzki. Opiekunie pamiętaj, małe zwierzę zbudowane jest tak samo jak my, tez ma serce, tez ma mózg, ma receptory bólowe i psychicznie i fizycznie cierpi tak samo jak my.
Lekarze weterynarii proponują coraz lepsze rozwiązania w leczeniu każdego rodzaju bólu. Mamy do dyspozycji nowoczesne leki, fizjoterapie, osteopatię, akupunkturę. Dla zwolenników medycyny naturalnej szereg preparatów ziołowych. Pamiętajmy, że podstawą leczenia każdego rodzaju bólu jest odpowiednia diagnostyka. Nigdy nie robimy tego sami i nigdy bez konsultacji z lekarzem weterynarii nie podajemy ludzkich leków zwierzętom, ponieważ bardzo często są one szkodliwe. Warto zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj w leczeniu bólu przewlekłego nie wystarczy jedna tabletka czy zastrzyk, preparaty musimy podawać często do końca życia. O bólu, jego przyczynach i leczeniu mogli byśmy rozmawiać tygodniami ale Pamiętajmy, że nasze zwierzęta są od nas całkowicie uzależnione.
To od szybkości naszej reakcji zależy komfort życia naszego pupila. Zapraszam do kontaktu ze swoim lekarzem weterynarii.
Wybrane dla Ciebie
Nie zostawiaj zwierzaka w kwaterze. Zabierz go ze sobą na seans – rozmowa z Patrycją Blindow z kina „Żeglarz” w Jastarni
Jego historia liczy ponad 80 lat. Obecnie jest ostatnim czynnym kinem na Półwyspie Helskim, do którego oprócz ludzi, regularnie wpadają Bodo, Frelka, Wafel, Kokos czy Nadzia. Poznajcie legendarne, studyjne kino „Żeglarz” w Jastarni, czyli kolejne miejsce przyjazne zwierzętom, o którym porozmawialiśmy z jedną z jego opiekunek, Patrycją Blindow.
czytajRozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)
Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.
czytajSzczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny
Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.
czytajTerapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci
Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.
czytaj