Chipowanie, czyli zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila

Chipowanie jest jedną z najpopularniejszych obecnie metod znakowania zwierząt, nie tylko domowych.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Chipowanie psa polega na wszczepieniu malutkiego mikrochipu bezpośrednio pod skórę. Każdy chip zawiera niepowtarzalny 15-cyfrowy numer. Jest to więc skuteczna metoda ewidencji zwierząt. Co ważne mikrochip nie zawiera danych właściciela jak nazwisko czy numer telefonu, jest tylko nośnikiem numer identyfikacyjnego, więc jeśli nie był zarejestrowany w żadnej bazie, ustalenie danych zwierzęcia oraz jego właściciela będzie niemożliwe.

GDZIE ZAREJESTROWAĆ MIKROCHIP?

Jeśli znajdziemy zwierzę za pośrednictwem bazy, będziemy wiedzieć, w jakim wpisie się znajduje. Dzięki temu może skontaktować się z właścicielem i pomóc zagubionemu zwierzakowi w powrocie do domu. Dlatego bardzo ważne jest zarejestrowanie chipu w wybranej przez nas bazie danych. Następnie numer mikrochipu przypisujemy do danych właściciela zwierzęcia, co pozwala zidentyfikować zwierzę na przykład odłowione przez schronisko.

Wiele miast prowadzi darmowe akcje chipowanie zwierząt. Jeśli zdecydujemy się na dołączenie do akcji, warto sprawdzić, czy akcja gwarantuje również wpisanie chipu do rejestru którejś z baz. Często musimy, to zrobić samodzielnie.

LOKALNA BAZA W TWOIM MIEŚCIE

Niektóre miasta prowadzą również swoje lokalne bazy, do których trafiają numery oznakowanych zwierząt. Niestety nie są one ogólnopolskie. Jeżeli nasz zwierzak zgubi się poza miejscem zamieszkania lub ktoś go wywiózł, osoba, która go znajdzie może mieć problem ze zlokalizowaniem jego właściciela. Warto sprawdzić, co wchodzi w usługę darmowego chipowania. Jeśli nie obejmuje ona rejestracji mikrochipu, zróbmy to samodzielnie.

Prawdopodobnie pies, którego adoptowaliśmy ze schroniska lub fundacji, został już oznakowany mikrochipem. Podczas adopcji upewnijmy się, czy jego chip jest zarejestrowany. Oprócz tego dopilnuj, aby podczas podpisywania umowy adopcyjnej dane właściciela w bazie zostaną zaktualizowane na nasze dane.

Chipowanie psa

OBECNIE NA POLSKIM RYNKU ISTNIEJE KILKA DUŻYCH BAZ

Obecnie istnieje kilka baz danych, które możemy wybrać. Warto zwrócić uwagę, czy jest to baza krajowa czy ogólnoeuropejska. W przypadku kiedy często podróżujemy za granicę albo posiadamy psa rzadkiej rasy, który może paść ofiarą kradzieży i zostać wywieziony poza granice kraju warto skorzystać z bazy międzynarodowej.

Najpopularniejszymi bazami mikrochipów są:

Identyfikacja.pl

Jest to międzynarodowa i największa baza oznakowanych zwierząt w Polsce. Działa w Europetnet, czyli europejskiej bazie rejestracji zwierząt. Jeśli zwierzak zaginie na terenie jednego z krajów Europy, szansa na odnalezienie jest znacznie większa. Rejestracja zwierzaka w tej bazie to jednorazowy koszt 49 zł za każde zwierzę (stan na listopad 2023).

Safe Animal

Kolejną z baz jest międzynarodowa Safe Animal, która również znajduje się w Europetnet. Jest to jedna z najczęściej wybieranych baz przez miasta i gminy przy akcjach darmowego chipowania. Podczas akcji dostęp do danych jest bezpłatny za pośrednictwem lekarza weterynarii, który wszczepił mikrochip.

Odpłatna jest subskrypcja, dzięki której właściciel ma dostęp do aplikacji i prywatnego konta. Dzięki nim ma możliwość szybszych zmian w swoich danych przypisanych do numeru mikrochipu zwierzęcia umożliwia do znacznie szybszy kontakt z właścicielem zgubionego zwierzęcia posiadającego chip.

CBDZOE

Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie jest jedyną bazą, która umożliwia rejestrowanie oraz rozpoznanie zwierząt nie tylko za pomocą mikrochipu,. Jedną z możliwości są tatuaże, których używa się między innymi do znakowania psów rasowych. Jest to baza ogólnopolska, a koszt rejestracji wynosi 40 zł niezależnie od liczby rejestrowanych zwierząt (stan na listopad 2023).

ZOBACZ TEŻ

Nasze zwierzę zaginęło! Co dalej?

Jesienne i zimowe spacery z psem

Adresówka czy lokalizator? Co wybrać?

Wybrane dla Ciebie

Psi poligloci. Czy psy rozumieją różnice między językami?

Czy pies adoptowany z Polski do Niemiec lub Wielkiej Brytanii zorientuje się, że język niemiecki i język angielski brzmią inaczej niż język polski? A może nie tylko się zorientuje, ale też zrozumie, co mówi do niego nowy właściciel? Sprawdźmy, jak psy rozumieją różne języki!

czytaj

Zaburzenia ruchu u świnek morskich

Kawia domowa, znana również jako świnka morska to wyjątkowo uwielbiany gatunek gryzonia. Jest wciąż bardzo popularnym zwierzątkiem domowym, przyjaznym i inteligentnym. Z pozoru wygląda na spokojne zwierzę, ale tak naprawdę drzemie w nim ogromny wulkan energii. Jest to zwierzę wyjątkowo kontaktowe, które potrzebuje interakcji ze swoim opiekunem.

czytaj

Wpływ katastrofy atomowej w Czarnobylu na wybrane gatunki zwierząt

Strefa Wykluczenia znajduje się nieopodal Czarnobyla. Miejsce to znane jest na całym świecie za sprawą katastrofy atomowej z 1986 roku. Czarnobyl opustoszał, stając się rezerwatem. Niektóre gatunki dziko żyjące posiadają obecnie zmiany związane z ekspozycją na promieniowanie.

czytaj

10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Papugi to zwierzęta o niezwykłej inteligencji emocjonalnej i społecznej. Doskonale odczytują nasze emocje, są świetnymi obserwatorami naszej mowy ciała. Dlatego warto odwdzięczyć się im tym samym! Na jakiej podstawie możemy stwierdzić czy nasza papuga jest szczęśliwa?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz