Czy brzydki oddech u psa może być zagrożeniem dla jego zdrowia?

Brzydki zapach z jamy ustnej psa to zwiastun problemów zdrowotnych. Nie jest to wyłącznie problem z kategorii estetycznej. Jeśli zęby pupila nie są regularnie czyszczone, osadzają się na nich resztki jedzenia. A te z kolei stanowią wyśmienitą pożywkę dla znajdujących się w jamie ustnej bakterii.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Bardzo częstą przyczyną brzydkiego zapachu jest zły stan jamy ustnej psa lub kota, czemu sprzyja występowanie dużej ilości kamienia nazębnego. Znajdują się na nim bakterie, które uszkadzają dziąsła i mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Płytkę nazębną może tworzyć od 300 do 350 gatunków bakterii (lub więcej), które wytwarzają przeróżne metabolity. Metabolity te nie są obojętne dla organizmu zwierzęcia. 

NIEŚWIEŻY ODDECH MOŻE BYĆ ZWIASTUNEM POWAŻNEGO PROBLEMU ZDROWOTNEGO

Jednym z nich mogą być m.in. choroby przyzębia. Choroba przyzębia to jedna z najczęstszych chorób u psów. Częstość jej występowania sięga nawet 80% u tego gatunku zwierząt w wieku poniżej 3 lat. Często zapomina się o tym, że jama ustna nie jest sterylnym miejscem. Znajdują się w niej różne gatunki bakterii i jest to normalne. U zdrowych psów płytkę bakteryjną tworzą głównie bakterie Gram – ujemne. U psów z zapaleniem przyzębia spotykane są najczęściej beztlenowe bakterie Gram – dodatnie oraz bakterie Gram-ujemne.

BRZYDKI ODDECH U PSA

PRÓCHNICA RZADKO WYSTĘPUJE U ZWIERZĄT

Mogą występować również bakterie Streptococcus spp. i Fusobacerium spp., które  są związane z próchnicy. Występowanie próchnicy u zwierząt jest dość rzadkie (wynika to z niskiej zawartości cukrów prostych w ich diecie). Na początku płytka nazębna może powodować zapalenie dziąseł. Jeśli na tym etapie nie zauważy się problemu u pupila, to z czasem rozwinie się choroba przyzębia. Trzeba pamiętać, że dziąsła są mocno ukrwione. Dzięki temu bakterie i ich metabolity mogą bez większego problemu przedostać się do krwiobiegu. Jak do tego dochodzi?

ZAGROŻENIA, JAKIE NIOSĄ ZE SOBĄ TOKSYCZNE METABOLITY BAKTERII

Te ostatnie wpływają na zmniejszenie spoistości tkanki w jamie ustnej. Zakażenie w jamie ustnej może być więc powodem do rozwoju chorób ogólnoustrojowych, ponieważ unaczynione dziąsła stanowią dla nich otwarte wrota do organizmu. Przejściowa bakteriemia, czyli obecność bakterii we krwi, może przyczynić się do: bakteryjnego zapalenia wsierdzia, zapalenia płuc, posocznicy, zapalenia zatok, zapalenia szpiku. Patogenne bakterie wydzielają toksyczne metabolity. Te pierwsze mogą być przyczyną m.in. udaru mózgu, przewlekłego zapalenia opon mózgowych, zespołu wstrząsu toksycznego.

CHOROBA PRZYZĘBIA A PRZEWLEKŁA NIEWYDOLNOŚĆ NEREK?

Choroba przyzębia może przyczynić się również do rozwoju przewlekłej niewydolności nerek. Choć mechanizm działania ten nie jest jeszcze całkowicie poznany, to  wiadomo już, że długotrwała bakteriemia prowadzi do odkładania się kompleksów immunologicznych w nerkach, które powodują m.in.  śródmiąższowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek. Krążące we krwi kompleksy immunologiczne mogą być także przyczyną nawracających zapaleń stawów. Przykry zapach z jamy ustnej pupila może być też zwiastunem cukrzycy lub choroby wątroby. W przypadku cukrzycy oddech może przypominać woń sfermentowanych jabłek, spowodowane jest to wytarzaniem acetonu w wyniku kwasicy ketonowej. Nie można też zapominać o chorobach układu pokarmowego. Brzydki oddech może mieć związek z refluksem żołądkowo-przełykowym.

Brzydki oddech u psa

JAK MOŻEMY ZAPOBIEC CHOROBIE PRZYZĘBIA NASZEGO PUPILA?

Choroby przyzębia wciąż są badane pod kątem działania ogólnego na organizm, ale  jak widać mogą prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń ogólnoustrojowych. Zdrowe zęby nie powodują brzydkiego zapachu z jamy ustnej. Zdrowa jama ustna to podstawa  dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Brzydki oddech u pupila może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. Co można zrobić, aby nie dopuszczać do rozwoju choroby przyzębia?

Podstawą jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej, a więc regularne czyszczenie zębów poprzez ich szczotkowanie oraz stosowanie różnych preparatów wspomagających utrzymanie higieny jamy ustnej. To nie jest fanaberia, to konieczność.

ZOBACZ TEŻ

Sygnały stresu – co komunikuje nam nasz pies?

Czy Twój pies może mieć klaustrofobię?

Jak zadbać o oddech psa?

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz