Czy mikrobiota jelitowa wpływa na zachowanie psów?

Zaburzenia zachowania psów stanowią poważny problem w medycynie weterynaryjnej. Są one często powodem porzucania tych zwierząt. Na zachowanie zwierząt wpływa wiele czynników. Badania z ostatnich lat pokazują, ze jednym z nich jest także mikrobiota jelitowa. Czy można więc mówić o mózgu w jelitach psów?
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Podstawowe informacje

Skład i rola mikrobioty jelitowej jest przedmiotem ciągłych badań, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Badania na myszach wykazały, że mikrobiota jelitowa znacząco wpływa na układ nerwowy. Podawanie Lactobaillus rhamnosus spowodowało zmniejszenie reakcji lękowych u myszy. Z kolei podawanie Bacteroides fragilis NCTC 9343 zmniejszało nasilenie reakcji lękowych w modelu mysim wykorzystywanym do indukcji zachowań lękowych. Istnieją także doniesienia o korelacji pomiędzy składem mikrobioty jelitowej a występowaniem agresji u psów. Mikrobiota psów agresywnych charakteryzuje się niższym poziomem bakterii z rodzaju Bacteroides, Dorea i wyższym Fusobacteria, Proteobacteria oraz Firmicutes.

Zarówno agresja, jak i fobia są wyrazem zaburzeń lękowych u psów. Przewlekły stres powoduje przeorganizowanie składu mikrobioty. Związane jest to z pojęciem osi jelitowo – mózgowej (HPA), która jest łącznikiem między układem nerwowym a przewodem pokarmowym. Komórki nerwowe budujące jelitowy układ nerwowy tworzą drugie największe skupisko neuronów w organizmie, które często jest nazywane drugim mózgiem. Komórki te komunikują się z ośrodkowym układem nerwowym za pośrednictwem nerwu błędnego i w ten sposób przekazywane są sygnały indukowane przez mikrobiotę jelitową.

Co się dzieje w organizmie psa?

Bakterie mają zdolność produkowania substancji neuroaktywnych, które mogą oddziaływać na oś jelitowo – mózgową, a w ten sposób na układ nerwowy. Istotne jest także wspomnienie o osi podwzgórze – przysadka – nadnercze, która indukuje wydzielanie kortyzolu, tzw. hormonu stresu, którego rolą jest regulacja odpowiedzi organizmu na sytuacje stresowe. Mikrobiota jelitowa może również wpływać na tę oś i w ten sposób wpływać na reakcje w odpowiedzi na stres.

Zaburzenie składu mikrobioty może prowadzić do zmian w przewodzie pokarmowym, w wyniku których zmieniają się warunki dla prawidłowego wzrostu bakterii probiotycznych, takich jak np. Lactobacillus. Zmiana warunków doprowadza z kolei do usunięcia tych bakterii z przewodu pokarmowego, co ma niekorzystny wpływ dla organizmu. Brak bakterii chroniących przewód pokarmowy przed bakteriami chorobotwórczymi zwiększa ryzyko ich rozwoju i w konsekwencji infekcji, która prowadzi do zaburzenia homeostazy. Drobnoustroje tworzące mikrobiotę mogą mieć związek z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi. Na skład mikrobioty jelitowej wpływ ma wiele czynników, m.in. dieta, leki i probiotyki. W przyszłości być może stosowanie odpowiednich probiotyków oraz odpowiedniej diety wspomaganej prebiotykami może pomóc w łagodzeniu, a nawet eliminowaniu zaburzeń behawioralnych u psów.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz