Czy mikrobiota jelitowa wpływa na zachowanie psów?

Zaburzenia zachowania psów stanowią poważny problem w medycynie weterynaryjnej. Są one często powodem porzucania tych zwierząt. Na zachowanie zwierząt wpływa wiele czynników. Badania z ostatnich lat pokazują, ze jednym z nich jest także mikrobiota jelitowa. Czy można więc mówić o mózgu w jelitach psów?
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Podstawowe informacje

Skład i rola mikrobioty jelitowej jest przedmiotem ciągłych badań, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Badania na myszach wykazały, że mikrobiota jelitowa znacząco wpływa na układ nerwowy. Podawanie Lactobaillus rhamnosus spowodowało zmniejszenie reakcji lękowych u myszy. Z kolei podawanie Bacteroides fragilis NCTC 9343 zmniejszało nasilenie reakcji lękowych w modelu mysim wykorzystywanym do indukcji zachowań lękowych. Istnieją także doniesienia o korelacji pomiędzy składem mikrobioty jelitowej a występowaniem agresji u psów. Mikrobiota psów agresywnych charakteryzuje się niższym poziomem bakterii z rodzaju Bacteroides, Dorea i wyższym Fusobacteria, Proteobacteria oraz Firmicutes.

Zarówno agresja, jak i fobia są wyrazem zaburzeń lękowych u psów. Przewlekły stres powoduje przeorganizowanie składu mikrobioty. Związane jest to z pojęciem osi jelitowo – mózgowej (HPA), która jest łącznikiem między układem nerwowym a przewodem pokarmowym. Komórki nerwowe budujące jelitowy układ nerwowy tworzą drugie największe skupisko neuronów w organizmie, które często jest nazywane drugim mózgiem. Komórki te komunikują się z ośrodkowym układem nerwowym za pośrednictwem nerwu błędnego i w ten sposób przekazywane są sygnały indukowane przez mikrobiotę jelitową.

Co się dzieje w organizmie psa?

Bakterie mają zdolność produkowania substancji neuroaktywnych, które mogą oddziaływać na oś jelitowo – mózgową, a w ten sposób na układ nerwowy. Istotne jest także wspomnienie o osi podwzgórze – przysadka – nadnercze, która indukuje wydzielanie kortyzolu, tzw. hormonu stresu, którego rolą jest regulacja odpowiedzi organizmu na sytuacje stresowe. Mikrobiota jelitowa może również wpływać na tę oś i w ten sposób wpływać na reakcje w odpowiedzi na stres.

Zaburzenie składu mikrobioty może prowadzić do zmian w przewodzie pokarmowym, w wyniku których zmieniają się warunki dla prawidłowego wzrostu bakterii probiotycznych, takich jak np. Lactobacillus. Zmiana warunków doprowadza z kolei do usunięcia tych bakterii z przewodu pokarmowego, co ma niekorzystny wpływ dla organizmu. Brak bakterii chroniących przewód pokarmowy przed bakteriami chorobotwórczymi zwiększa ryzyko ich rozwoju i w konsekwencji infekcji, która prowadzi do zaburzenia homeostazy. Drobnoustroje tworzące mikrobiotę mogą mieć związek z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi. Na skład mikrobioty jelitowej wpływ ma wiele czynników, m.in. dieta, leki i probiotyki. W przyszłości być może stosowanie odpowiednich probiotyków oraz odpowiedniej diety wspomaganej prebiotykami może pomóc w łagodzeniu, a nawet eliminowaniu zaburzeń behawioralnych u psów.

Wybrane dla Ciebie

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz