Czym jest kynoterapia?

Kynoterapia lub używana zamiennie dogoterapia to jeden z rodzajów zooterapii (z greckiego kýon, pies i therapeía, leczenie, z angielskiego dog, pies i therapy, terapia) Jest metodą wzmacniania efektywności terapii w której odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies jest motywatorem.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

W Polsce dogoterapia w postaci zajęć osób niewidomych z obecnością psa pojawiła się pod koniec lat ’80, a na początku XXI wieku pojawiły się Polski Związek Dogoterapii oraz Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne które mają na celu

  • standaryzację procedur prowadzenia zajęć kynoterapii,
  • certyfikację wyszkolenia psów terapeutycznych,
  • propagowanie kynoterapii,

W zajęciach Kynoterapeutycznych uczestniczy kynoterapeuta (zazwyczaj psycholog, pedagog, lekarz czy fizjoterapeuta) i pies terapeutyczny. Osobami które mogą pojawiać się dodatkowo są asystent i przewodnik psa – jeśli nie jest nim kynoterapeuta. Przewodnik jest osobą z którą bezpośrednio współpracuje pies i wykonuje jej polecenia.

Rodzajami zajęć z psem z zakresu dogoterapii są

Spotkanie z psem – zajęcia które mają stworzyć warunki do pozytywnego kontaktu z psem osób w nich uczestniczących. Mają za zwyczaj formę spontanicznej, niewymuszonej zabawy ukierunkowanej przez prowadzącego dogoterapeute. Mają na celu dostarczenie pozytywnych emocji wynikających z kontaktu z psem. Zajęcia tego typu pomagają w pobudzaniu aktywności i stymulacji zmysłów

Edukacja z psem – zajęcia przebiegające zgodnie z przygotowanym przez terapeutę scenariuszem. Mają na celu usprawnienie sfer poznawczej i intelektualnej. Mają zazwyczaj formę zajęć w ktorej pies motywuje do nauki dzięki stworzeniu przyjaznych warunków emocjonalnych. Osoby uczestniczące łatwiej zapamiętują nowe treści jeśli ich głównym bohaterem jest towarzyszący pies.


Terapia z psem – zajęcia które ukierunkowane są na konkretny cel z zakresu rehabilitacji. Metodyka powinna być układana w porozumieniu z lekarzami lub fizjoterapeutami prowadzącymi pacjenta. Powinna być indywidualnie dobierana do potrzeb i możliwości każdego pacjenta. Zazwyczaj są to zajęcia indywidualne lub prowadzone w bardzo małych grupach.

Kontakt z psem w trakcie ćwiczeń prowadzonych przez kynoterapeute ma na celu

  • Zaspokojenie potrzeb rozwojowych
  • Pomoc w budowaniu prawidłowych relacji socjalnych

Wygląd ćwiczeń ich długość i intensywność powinna być dobierania indywidualnie przez terapeutę, który dostosuje je do potrzeb i możliwości pacjenta.

Psy wybierane do kynoterapii muszą być specjalnie selekcjonowane i szkolone. Duże znaczenie ma pierwotne przeznaczenie rasy i zachowanie instynktowne które mogą wpływać na bezpieczeństwo zajęć. Z tych powodów nie zalecane są rasy u których pierwotna użytkowość wymagała występowania zachowań agresywnych, jak chociażby mastify czy inne psy obronne. Ze względu na powtarzalność występowania cech potrzebnych przy pracy zazwyczaj preferuje się psy rasowe. Nie ma rasy idealnej do kynoterapii ponieważ decydują o tym ostatecznie cechy osobnicze a także umiejętności przewodnika psa.

Zajęcia z zakresu kynoterapii muszą być również dopasowane do możliwości psychofizycznych psa terapeutycznego, należy zapewnić psu przerwy w odpowiednich dla niego momentach zajęć. Przewodnik psa musi dbać o podstawowe potrzeby psa. Pomóc w zapewnieniu mu odpowiedniej przestrzeni kiedy pies potrzebuje przerwania na chwilę zajęć. Przewodnik powinien potrafić zapewnić mu odpowiednie warunki w trakcie trwania zajęć jak na przykład uczestniczenie tylko w takich czynnościach które pies zna i są dla niego komfortowe. W razie potrzeby pozwolić psu na przerwanie ćwiczenia jeżeli staje się dla niego niekomfortowe i umiejętnie zastąpienie go bez szkody dla pacjenta.

Kynoterapia jest świetnym wzbogaceniem terapii jednak prowadzący ją muszą pamiętać że pies jest żywym stworzeniem i zapewnień mu odpowiedniego poziomu dobrostanu jest ważne aby terapia mogła być skuteczna dla pacjenta.

Wybrane dla Ciebie

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz