
Dlaczego koń się tarza?
Czas czytania: 3 min

Zdrowie to podstawa
Jeżeli nadmierne tarzanie się wzbudza nasz niepokój, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Tarzanie się może być oznaką bólu i próbą poradzenie sobie z nim. Zazwyczaj dotyczy to dolegliwości związanej z układem pokarmowym takich jak kolka czy skręt jelit. W przypadku tego drugiego tarzanie może doprowadzić do rozkręcenia odcinka, którego dotyczy ból. Obserwując swojego podopiecznego możemy zaobserwować, czy występują inne symptomy chorobowe i odpowiednio wcześniej zareagować. Jeżeli jednak nasz koń jest zdrowy, a do jego codziennej rutyny należy turlanie się po ziemi, to o czym to świadczy?
Naturalna zbroja
Wiosną możemy zaobserwować większą chęć koni do taplania się w błocie. Chcą one sobie zapewnić w ten sposób barierę ochronną przed różnego rodzaju insektami takimi jak np. kleszcze czy muchy. Gruba skorupa sprawia problemy właścicielom, którzy walczą z jej rozczesaniem, w związku z tym może być skuteczną zbroją przeciwko ukąszeniom. Dzikie konie korzystają z tej metody od wieków, a że jeźdźcy przed jazdą czyszczą swoje wierzchowce, to muszą się one ponownie wytarzać, aby zapewnić sobie ochronę. I tak w kółko.

Po treningu
Odstawiamy swojego rumaka do boksu, zdejmujemy siodło, ogłowie i siup – ledwo wyjdziemy, a on już jest na ziemi! Istnieją dwa powody, dlaczego koń tarza się po treningu: po pierwsze w ten sposób się rozluźnia. Spięte mięśnie mogą się w końcu zrelaksować, znika stres i napięcie. Istnieje jednak też drugi powód: kurz wiąże się z potem i mokry koń szybciej schnie! Można śmiało powiedzieć, że konie to specjaliści od stosowania praw fizyki! Jakie jeszcze mają konie powody do intensywnego brudzenia się?
Sierść
Pielęgnacja sierści nie jest łatwa. Właściciele stosują przeróżne spreje, odżywki i starają się, aby lśniła, co niekoniecznie musi się podobać wierzchowcowi. Dzięki tarzaniu pozbywa się on niechcianego zapachu i poprawia nienaturalne ułożenie sierści. Taką samą reakcję mogą wywołać spreje na insekty oraz gubienie sierści na wiosnę.
Zabawa
Na koniec tarzanie może być po prostu oznaką swędzenia albo dobrej zabawy! Radosny koń, który zostanie wypuszczony na pastwisko chętnie będzie brykać i tarzać się, bawiąc się w ten sposób. Najważniejsze to obserwować swojego podopiecznego i znać jego rytuały – wtedy łatwo zauważymy jakie zachowanie odbiega od normy i wymaga pomocy weterynarza, a co należy do jego naturalnego repertuaru.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj