Dlaczego warto ważyć królika?

Nieodzownym elementem profilaktyki jest prawidłowe żywienie, które zapewni królikowi dobre zdrowie. I choć może wydawać się to niektórym dziwne, ale jednym z elementów profilaktyki jest także regularne ważenie królika.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

W tym celu sprawdzą się waga kuchenne lub niemowlęce, które pozwalają wychwycić małe różnice, które mogą być kluczowe. Kontrolowanie wagi powinno odbywać się minimum raz w tygodniu o stałej porze, a nie tylko podczas wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii. Najlepiej, aby był to jeden wybrany dzień w tygodniu. Uzyskane wartości należy zapisywać w książeczce zdrowia lub osobnym zeszycie do monitorowania wagi pupila. Pamięć bywa zawodna, a mając cotygodniowe zapisy opiekun jest w stanie zauważyć jakiekolwiek odchylenia od normy.

Królik chudnie, co teraz?

Jeśli zaobserwuje się znaczny spadek wagi, który wynosi powyżej 10% masy ciała na tydzień, to jest to sygnał, że należy niezwłocznie umówić królika na wizytę do lekarza weterynarii, najlepiej zajmującego się zajęczakami. Króliki to dość puchate zwierzęta i opiekun zwykle nie jest w stanie ocenić dokładnie, czy królik faktycznie schudł. Ocena wizualna nie jest dobrym miernikiem. Często gołym okiem nie widać spadku wagi, a po zważeniu królika może okazać się, że utrata masy jest już dość znaczna. Króliki to zwierzęta, które maskują objawy chorobowe.  Utrata masy ciała, zwłaszcza nagła, może świadczyć o poważnej chorobie, która może zagrażać życiu zwierzęcia. I wcale to nie musi wyglądać tak, że królik jednocześnie przestaje jeść. Może dużo jeść, a waga i tak będzie spadała.

Choroby

U królików często stwierdzane są choroby takie jak: kokcydioza (wywoływana przez kokcydia z rodzaju Eimeria) oraz giardioza (powodowana przez Giardia intestinalis). Obie to pasożytnicze choroby układu pokarmowego. Opiekun gołym okiem nie zauważy tych pasożytów, a to, że czegoś nie widać, nie oznacza, że tego nie ma. Jednym z objawów tych chorób jest właśnie utrata wagi. Jest to często objaw wyprzedzający inne objawy takie jak brak apetytu, biegunki i osowiałość. Bez regularnego kontrolowania wagi może wydawać się opiekunowi, że z jego zwierzęciem jest wszystko w porządku. Inną przyczyną utraty wagi może być sytuacja, w której królik pobiera mniej pokarmu niż zwykle i to także jest powód do wizyty u lekarza weterynarii. Takie sytuacje zdarzają się, kiedy królik ma problemy stomatologiczne. U królików zęby rosną przez całe życie i niestety dość często są powodem wizyt u lekarza. Przyczyny chorób zębów u tych zwierząt są różne. Nie zawsze problem jest od razu widoczny. Króliki potrafią wybierać sobie jedzenie, które w danym stanie dadzą radę zjeść i zanim przestaną jeść całkowicie może minąć trochę czasu. Ważąc regularnie królika można o wiele wcześniej zauważyć, że zwierzęciu coś może dolegać, a im szybciej podejmie się leczenie tym lepiej. Utratę wagi u królika może powodować także stres.

Opiekunowie nie zawsze są w stanie od razu zauważyć, że ich królik zaczyna mieć jakieś problemy zdrowotne. Regularna kontrola wagi w dużym stopniu pozwala wychwycić te problemy.

Odchudzanie królika

Waga przyda się także w odwrotnej sytuacji, kiedy królik musi schudnąć. Otyłość u królików może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Otyłe zwierzęta mają  większy problem z pielęgnacją futerka, często też więcej śpią i mało się ruszają. Utrata wagi powinna być stopniowa. W tej sytuacji kontrolowanie postępów odchudzania zwierzęcia za pomocą wagi jest również bardzo ważne.

Podsumowując, nie tylko warto, ale nawet trzeba ważyć króliki. Jest to dość prosty sposób kontrolowania stanu zdrowia pupila, który daje możliwość szybkiej reakcji i podjęcia leczenia zanim choroba rozwinie się bardziej. Ważenie pozwala także kontrolować postępy diety, kiedy królik musi schudnąć lub przybrać na wadze.

Zajrzyj także tutaj!

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz