Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie - czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Dogoterapia – dla kogo jest dedykowana?

Na psa terapeutycznego często decydują się osoby po zawałach, udarach, czy przy obecnej depresji. Pies w formie emocjonalnego wsparcia wpływa znacząco na stan zdrowia pacjenta i skutecznie poprawia jego samopoczucie. Często notuje się także poprawę z zakresu odczuwania mniejszego bólu, zwiększenia hormonu oksytocyny i tym samym zmniejszenia kortyzolu. 

Na jakiego psa się zdecydować?

Pomimo, że popularnymi rasami przy wyborze psiaka jako terapeuty są: golden retrievery, bernardyny oraz labradory, to nie warto się tym sugerować. Tak naprawdę każdy pies może zostać częścią dogoterapii. Jeśli ten szeroki zakres wyboru jeszcze bardziej utrudnia podjęcie decyzji, to warto zwrócić uwagę na miejsce stałego pobytu osoby chorej, a następnie przeanalizować, na jakiej wielkości psa może ona sobie pozwolić. 

Szkolenie zwierzęcia jest uzależnione od wyboru konkretnej rasy, a następnie szybkości przyswajanych umiejętności. Kursy, które przygotowują czworonoga do roli psiego terapeuty, są prowadzone przez ekspertów w tej dziedzinie i poruszają one wszelkie kwestie, o których powinno pamiętać zwierzę podczas opieki nad swoim właścicielem.

Czym charakteryzują się psi terapeuci?

Po przebytych już szkoleniach i zdobyciu nowych umiejętności, psy te przede wszystkim wyróżniają się bardzo spokojnym temperamentem, a także dużym skupieniem się na swoim właścicielu. Tym zwierzakom nie przeszkadza płacz dzieci lub dorośli ludzie, którzy garną się do ich głaskania. Moją one w sobie sporą dozę zrozumienia i spokoju – nie przejawiają żadnych oznak agresji. 

Pies terapeuta to nie jest pies przewodnik

Dogoterapia jest często mylona z psem przewodnikiem, a są te odrębne i zupełnie inne funkcje. Aktualne prawo nie pozwala na zabieranie ze sobą w różne miejsca swojego psiego terapeuty, tak jak jest to w przypadku psa przewodnika. Występują oczywiście wyjątki prawne i po zdobyciu takiej możliwości właściciel może również z nim podróżować niemal każdym środkiem transportu i przebywać w każdym miejscu. 

Dogoterapia a ośrodki zdrowotne

Istnieje możliwość posiadania psów terapeutów w ośrodkach zdrowotnych, jednak wyłącznie z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, w tym szczepień, wraz z przestrzeganiem odgórnie ustalonych zasad. Z uwagi na charakter takich miejsc, nie zostaną do nich dopuszczone psy, które wykazują chęć do poszczekiwania. 

Dogoterapia to świetna forma wsparcia emocjonalnego osoby chorej bądź powracającej do zdrowia. Warto ją rozważyć, chociażby ze względu na mnogość szkoleń, którą można wykupić, a następnie z pomocą ekspertów wyszkolić swojego psa na opiekuna na dobre i na złe. Wiele badań udowodniło, że jest to zalecana forma terapii, która przynosi skuteczne i widoczne efekty, w tym znaczącą poprawę zdrowia i samopoczucia. 

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz