Ekspert radzi: papuga falista

Opieka nad ptakiem jest tak samo odpowiedzialna jak nad psem i kotem. Ważne jest aby poznać gatunek, który mamy zamiar kupić. W dzisiejszym cyklu ekspert radzi poznamy kilka ciekawostek i rad na temat przyjęcia do swojego domu papużki falistej.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czas czytania: 2 min

Gdzie kupić papugę?

Gorąco zachęcam aby kupować papużki bezpośrednio od hodowcy, wtedy mamy okazję zobaczyć w jakich warunkach jest trzymana, możemy zobaczyć wygląd rodziców (np. czy nie posiadają jakichś wad). Pamiętajmy – papużka to żywe stworzenie, to nie zabawka, którą możemy schować do szafy i o niej zapomnieć. Papużka będzie od nas wymagała codziennej opieki.

Klatka

Sugerujmy się przy kupnie klatki jej szerokością. Im szersza tym lepsza (wysokość nie ma takiego znaczenia). Unikajmy żerdek z tworzywa sztucznego, wybierajmy naturalne (drewniane).

Dodatkowe pożywienie

Prócz standardowej mieszanki polecam podawanie owoców i warzyw (marchew, burak, jabłko). Można podawać makaron ugotowany Al dente, w lecie mniszek lekarski.

Karma podczas lęgów

Warto podczas lęgów stosować karmę jajeczną (dla papużek falistych wygodne będzie np. stosowanie kolb jajecznych firmy Vitapol). Karmę jajeczną należy stosować przed zniesieniem jaj, a później po wylęgu młodych.

Budka lęgowa

Najlepszym typem budki lęgowej jest budka ze sklejki, dno należy wysypać trocinami. Papużki często podczas znoszenia jaj wyrzucają trociny z budki, najlepiej jest poczekać aż papużka zniesie wszystkie jajka i dopiero po tym uzupełnić dno budki trocinami. Budkę zamocujmy tak, byśmy mieli do niej dobry dostęp. Jak młode się wylęgną to do budki trzeba często zaglądać

Zabawki

Pamiętajmy by nie przesadzić z zabawkami w klatce. Gdy mamy jedną papużkę i chcemy ją oswoić tym bardziej lepiej mniej niż więcej. Papużka wtedy ma się interesować nami, a nie zabawkami. Co innego gdy trzymamy parkę, wtedy zabawki są jak najbardziej wskazane, ponieważ papużki muszą coś robić poza siedzeniem na żerdce.

Podłoże

Najlepszym rozwiązaniem na dno klatki jest wysypanie jej piaskiem. Nie polecam stosować podłoża, np. kartonowego, ponieważ papużki je bardzo szybko niszczą. Dbajmy o to, by klatkę stosunkowo często czyścić i piasek wymieniać, by nie gromadziło się dużo odchodów.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz