Hard Dog Race

Hard Dog Race jest niezwykłym biegiem z przeszkodami, w którym pies w parze z właścicielem musi pokonać specjalnie przygotowaną trasę składającą się z wzniesień: wodnych, błotnych i specjalnie skonstruowanych przeszkód. W trakcie HDR, nie tylko konkuruje się z czasem, trzeba pokonać trudne przeszkody, upór psa oraz własne słabości. Zmęczenie mija po przekroczeniu linii mety, a pojawia się szczęście i duma – duma z samego siebie i ze swojego psa, czyli twardego duetu. Odpowiedzi na pytania udzieliła Kornelia Radzikowska - Dyrektor Regionalna HDR w Polsce i Czechach, związana z zawodami HDR od początku ich istnienia. Miłośniczka zwierząt, zajmująca się organizacją wydarzeń kulturalnych i sportowych od 15 lat.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 5 min

Co wyróżnia zawody Hard Dog Race od innych?

Hasłem zawodów jest „sześć nóg, dwa serca, jedno zwycięstwo”. To nie tylko wyzwanie dla człowieka i jego psa, to wyzwanie dla nich jako drużyny! HDR to coś więcej niż zwykłe zawody. To styl życia, to niezapomniane przeżycie, które sprawia, że pies i jego właściciel stają się watahą, jednością, drużyną.

Kto był pomysłodawcą tych zawodów i od kiedy one funkcjonują?

Pomysłodawcą i założycielem Hard Dog Race jest András Púza. Świat psów zauroczył go 30 lat temu. W czasie swojej misji w Afganistanie jako przewodnik psa-sapera zrozumiał, co znaczy współpracować z psem w warunkach ekstremalnych. Regularnie bierze udział w biegach z przeszkodami. Od ponad 20 lat trenuje sztuki walki. Z takim zapleczem pomysł stworzenia zawodów Hard Dog Race był praktycznie czymś naturalnych. Natomiast, aby z pomysłu powstał biznesplan i dobrze zorganizowana impreza potrzebował zespołu specjalistów. Siedem lat istnienia zawodów są dowodem na wypełnienie przez HDR niszy OCR, zarówno w Polsce jak i reszcie Europy. Pierwsze zawody HDR odbyły się jesienią 2016 rok na Węgrzech i wtedy na linii startu stanęło 180 odważnych par. W kolejnym roku zawody odbyły się zarówno na Węgrzech i po raz pierwszy w Polsce, w Dąbrowie Górniczej. Obecnie zawody odbywają się w czterech europejskich krajach: na Węgrzech, w Polsce, Czechach i Niemczech. Rozwój marki zakłada wprowadzenie zawodów w innych krajach w Europie, a docelowo również w Ameryce Północnej i Azji.  

Jak wyglądają trasy na takich zawodach?

Trasy są zróżnicowane i zależą od miejsca przeprowadzania zawodów. Każda lokalizacja ma swoją charakterystykę. W Polsce były już: tor motocrossowy z olbrzymią ilością błota. Góra Kamieńsk –i super podbieg, ale i tereny leśne, malownicza Farma Makedońskich, OSiR Wawrzkowizna, jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej i Leśny Park Myślęcinek w Bydgoszczy. Przeszkody na każdych zawodach są zróżnicowane: pochylne, schody, tunele do agility, poducha, po której trzeba przebiec, dużo przeszkód wodnych i błotnych i itp.. Zawody HDR odbywają się w trzech konkurencjach:

  1. NJR – Not Just Run – Bieg przełajowy z psem na dystansie 6 kilometrów, któremu przyświeca szczytny cel, ponieważ jest to bieg charytatywny, w ramach którego każdego roku wspieramy wybraną organizację / fundację non profit, albo inną ważną inicjatywę. W tych zawodach mogą brać udział osoby od 12 roku życia.
  2. Base – 6 kilometrów, 16 przeszkód, niezapomniane przeżycia, wspaniałe towarzystwo, bo przecież biegniesz razem ze swoim psem, świetna impreza, wyzwanie i oczywiście duma u mety – tego możesz spodziewać się na zawodach. W tych zawodach mogą brać udział osoby od 14 roku życia.
  3. Wild – 12 kilometrów, 22 przeszkody dla zagorzałych fanów wyzwań, którzy chcą sprawdzić się w jeszcze dzikszych okolicznościach i wystawić na próbę swoją wolę walki! W tych zawodach mogą brać udział osoby od 18 roku życia.

Jakie warunki musi spełnić pies aby wystartować w zawodach? Czy można startować w kilka osób?

W każdej konkurencji zawodów HDR mogą brać udział psy, niezależnie od rasy, które skończyły pierwszy rok życia oraz mają wymagane szczepienia i są odrobaczone. W zawodach HDR można wystartować indywidualnie (człowiek + pies), drużynowo (6 osób i 4-6 psów) oraz nowość, w opcji 3in1, czyli dwie osoby z jednym psem. Organizatorzy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich zawodników i od zeszłego roku można wystartować w zawodach razem ze swoim partnerem, żoną, mężem, przyjacielem, przyjaciółką, synem lub córką wraz z jednym psem!

Kiedy odbywają się zawody?

W 2023 roku zawody w Polsce planowane są na południu Polski późną wiosną oraz na północy jesienią. Lokalizacje są jeszcze w fazie ustalania. Zapisać się można przez stronę zawodów https://harddograce.pl/zgloszenie/ na 2-3 miesiące przed planowaną datą HDR. Dodatkowo można zapisać się na miejscu zawodów w dniu ich organizacji.

Czy na zawodach można coś wygrać?

Każdy z zawodników po przekroczeniu mety otrzymuje od organizatorów: po medalu dla człowieka i dla psa, koszulkę biegową oraz zestaw prezentów od partnerów i sponsorów. Nagrody główne dla wygranych (pierwsze trzy miejsca) wręczane są wśród kobiet, mężczyzn oraz drużyn 6-osobowych. Wśród nagród głównych znajdują się duże worki z karmą dla psów, vouchery na zakupy w sklepie zoologicznym, vouchery na sprzęt do biegania z psem itp.

Czy można dołączyć do watahy?

Wataha HDR jest wspólnotą ludzi, którzy lubią sportowy tryb życia i biorą aktywny udział w rozmaitych wydarzeniach sportowych oraz wspólnych treningach. Istnieją zarówno Watahy związane z konkretnymi miastami, jak i te zrzeszające właścicieli psów tej samej rasy. Aby dołączyć do Watahy wystarczy odezwać się do niech na ich funpage’u na Facebook’u. Linki do stron Watah można znaleźć tutaj: https://harddograce.pl/hdr-falka/. Można również założyć własną Watahę związaną z nową rasą lub miastem, którego nie ma jeszcze na liście. Aby to zrobić należy odezwać się do organizatorów pod adresem infopl@harddograce.pl.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz