Jak dobrać przysmaki do treningów z psem?

Rynek przysmaków dla zwierząt jest ogromny i możemy obecnie znaleźć przysmaki w wielu kształtach i konsystencjach. Ogranicza nas w zasadzie tylko gust naszego psa i nasz rozsądek - jeśli zamierzamy używać konkretnych smaczków regularnie to warto wybrać takie z dobrym składem. Smaczki do nagradzania psa w trakcie treningów czy codziennych spacerów powinny być stosunkowo małe, tak by pies nie musiał długo ich żuć czy gryźć ale był w stanie zjeść "na raz". Jednocześnie powinny być na tyle atrakcyjne żeby były dodatkowa motywacja dla naszego psiaka. Fajne gdyby były dość zróżnicowane, tak żeby nie znudziły psa. Możemy wymieszać kilka rodzajów przysmaków i podawać je naprzemiennie tak by wprowadzić dodatkowy element niespodzianki które pomoże zmotywować psa.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Warto zwrócić uwagę, że dość tłuste smakołyki są zazwyczaj bardziej kaloryczne więc warto wymieszać je z czymś o niższej kaloryczności, na przykład karmą która pies dostaje na co dzień, a także na przykład kawałkami warzyw.

W przypadku psów z nadwagą, starszych czy też z chorobami trzustki czy wątroby również warto zwracać uwagę na zawartość tłuszczu w podawanych przysmakach.

Psy często kierują się węchem przy wyborze smakołyków. Im bardziej aromatyczne przysmaki tym lepiej. Wśród mocno pachnących smakołyki sprawdzać się mogą kawałki żwaczy wołowych czy suszonych żołądków czy też smaczki z dodatkiem różnego rodzaju ryb.

Dobrym rozwiązaniem są dość miękkie smakołyki które możemy podzielić na mniejsze lub większe kąski w razie potrzeby. Sprawdzą się wówczas suszone kawałki mięsa, a także półwilgotna karma którą możemy wykorzystać jako urozmaicenie treningu.

Suszone kawałki mięsa możemy przygotować sami susząc w piekarniku lub suszarce do grzybów. Niewielkie, cienkie kawałki mięsa wystarczy rozwiesić na kratce w piekarniku lub poukładać w jednej warstwie w suszarce i suszyć aż mięso stanie się kruche. Następnie smaczki można pokruszyć do odpowiadającej nam wielkości lub zostawić w większym kawałku.

Wiele psów bardzo chętnie zjada owoce i warzywa. Możemy to wykorzystać i użyć do nagradzania pokrojonych na kawałki marchewek czy jabłek

Decydując się na gotowe przysmaki zwróćmy uwagę na to z czego są wykonane. Jeśli nasz pies jest alergikiem wybierajmy wyłącznie smaczki wykonane z produktów nie uczulających naszego psa, dobrze sprawdza się smaczki monobiałkowe lub suszone mięso z konkretnych gatunków.

Wypiekane ciastka dla psów mogą atrakcyjnie wyglądać dla człowieka ale często są wypełnione barwnikami, wzmacniaczami smaku i zapachu które są naszemu psy zupełnie zbędne, a często mogą mu po prostu szkodzić powodując problemy z trawieniem.

Jeśli nasz pies przyzwyczajony jest do raczej miękkich konsystencji jako nagrodę możemy użyć mięsnych past w formie pasztetu czy też musu. Możemy je wykonać sami lub użyć gotowych, dostępnych w poręcznych tubkach dzięki którym możemy podawać je bezpośrednio z opakowania bez brudzenia rąk.

W sklepach internetowych możemy również znaleźć opakowania w formie butelek czy też tubek które samodzielnie możemy wypełnić wybranymi smakołykami o bardziej miękkiej konsystencji jak chociażby zmielone mięso czy też masło orzechowe. Butelki mogą mieć ujścia w formie dziurki do wyciśnięcia większej ilości pasty lub rolki która obracając się podczas lizania przez psa dozuje mniejsze ilości smakołyku.

Jeśli nasz psiak lubi owoce i warzywa możemy również rozważyć podawanie musów lub pulp warzywnych jako nagrody. Kilku producentów karm oferuje już gotowe mieszanki warzywne w formie pasty którymi możemy napełnić tego typu butelki, albo samodzielnie zblendować wybrane owoce i warzywa. Jeśli zdecydujemy się na gotowe musy wybierajmy takie bez cukru i innych zbędnych naszemu psy dodatków.

Jako nagroda odłożona, którą możemy podać jako wzmocnienie po dłuższej sesji treningowej dobrze sprawdza się większe gryzaki takie jak suszone uszy, ścięgna czy większe kawałki żwaczy wołowych. Bardzo atrakcyjne dla psów są także całe suszone szprotki czy inne ryby.

Jeśli to możliwe pamiętajmy by smakołyki nie przekraczały 15% dziennego kalorycznego zapotrzebowania naszego zwierzaka, resztę powinna stanowić zbilansowana dieta. Dobierając przysmaki odliczamy kaloryczność porcji którą będziemy podawać podczas treningu od dawki pokarmowej naszego psa tak by niepotrzebnie nie przekarmiać naszego pupila.

Warto sprawdzi które gryzaki i smakołyki są dla naszego psa najbardziej atrakcyjne i które sprawiają mu największą radość i właśnie te wybierać do nagradzania. Dzięki temu będziemy dostarczać mu dodatkowej motywacji do pracy. Zwracajmy również uwagę na skład gotowych smakołyków, tak by wybierać te o możliwe najlepszym.

Wybrane dla Ciebie

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz