Jak komunikować się z głuchym kotem?

Słuch, to jeden z najważniejszych zmysłów u zwierząt. Czy tracąc go lub rodząc się bez niego zwierzę jest w stanie normalnie funkcjonować? Oczywiście, że tak. Natura przewidziała każdą możliwość i uzbroiła koty w inne, dobrze rozwinięte zmysły.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

Rozpoznanie u kota głuchoty bywa ciężkie, ponieważ koty w odróżnieniu od psów mają tendencję do potocznego „chodzenia własnymi ścieżkami”. Wołanie kota często kończy się fiaskiem. Nasi mruczący towarzysze lubią nie reagować na przywołania. Sposobów na sprawdzenie słuchu u kota jest kilka. Jednym z nich może być puszczenie z telefonu dźwięków szczekającego psa lub odgłosów nawołującego kota. Jeśli na to twój zwierzak nie zareaguje – możesz być pewien, że coś niedobrego dzieje się z jego aparatem słuchu.

Zwierzę pozbawione słuchu nie powinno być wypuszczane bez nadzoru i opieki. W dzisiejszych czasach na kota, który nie słyszy zupełnie nic czekać może wiele niebezpieczeństw. Często nawet zdrowy zwierzak ma problemy z usłyszeniem nadchodzących niektórych zagrożeń, a co dopiero kot zupełnie pozbawiony tej możliwości. Zatem jeśli wiesz, że twój zwierzak jest głuchy – absolutnie nie wypuszczaj go z domu samego, bo niechcący możesz spowodować, że będzie to jego ostatnie wyjście. W domu ze zwierzakiem o takiej przypadłości można funkcjonować w bardzo dobrym stopniu. Ważne, aby ustalić plan dnia i się go trzymać. Stałe godziny posiłków, stałe pory zabaw to początek ustaleń na linii człowiek-kot. Do tego należy dołożyć system nagradzania za dobre zachowanie. Jeśli kot zachowuje się nieodpowiednio, to ciężko będzie skarcić go podniesionym tonem głosu jak to zazwyczaj bywa podczas obcowania ze zdrowymi zwierzętami. W takim wypadku można ustalić pewne sygnały, które będą sugerowały twoje niezadowolenie. Jednym z nich może być drżenie podłogi, którego kot nie usłyszy, ale będzie miał możliwość poczuć. Może to być uderzenie nogą lub ręką o podłogę lub na przykład rzucenie kluczami czy inną, specjalnie przygotowaną do tego rzeczą, którą zazwyczaj masz pod ręką.

Nie tylko system kar jest ważny. Warto również zwrócić uwagę na nagrody. Koty tak jak psy lubią być chwalone. Oczywiście delikatne głaskanie, drapanie za uchem czy nagradzanie smakołykami są najprostsze do wyuczenia. Jednak można kotu także zaproponować zabawę np. wędką. Koty uwielbiają polować, więc takie nagradzanie może okazać się zbawienne. Wiele zabawek dla kotów posiada wbudowane dzwonki czy grzechotki. Głuchy kot nie ma możliwości ich usłyszeć, więc warto taki rodzaj zabawek zamienić na te ze światełkami. Dzięki efektom świetlnym kot będzie widział dokąd ucieka jego zabawka i na pewno będzie ci wdzięczny za możliwość obserwacji kierunku w którym będzie ona podążać. Zmysł węchu także odgrywa ważną rolę, więc możesz zastanowić się nad zakupem piłeczek, które posiadają określony zapach i smak. Rynek zoologiczny obfituje w różnego rodzaju zabawki zapachowe. Koty są wielbicielami „kocimiętki”. Jej zapach uwielbia większość kotów.

Życie z kotem niesłyszącym wcale nie musi być męczące. Warto wprowadzić kilka zasad, nauczyć się nagradzania niewerbalnego oraz zastosować w domu parę trików, które pozwolą Ci np. szybko znaleźć swoje zwierzę bez zbędnego nawoływania, którego i tak nie usłyszy.

Chociaż życie z głuchym kotem wydaje się być dla niektórych męczące, to warto podkreślić także zalety. Jeśli kiedykolwiek widziałeś jak zwierzęta panicznie potrafią reagować na odkurzacz, sokowirówkę czy wiertarkę, to u ciebie tego problemu nie doświadczysz. Podczas, gdy będziesz odkurzał mieszkanie twój kotek będzie sobie smacznie spał. Brak jakiegokolwiek zmysłu to nie wyrok. Zwierzęta radzą sobie z tym lepiej niż my – ludzie.

Wybrane dla Ciebie

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz