Jak nauczyć psa ignorować inne zwierzęta podczas spacerów?

Psy jako zwierzęta bardzo ciekawskie, towarzyskie i pełne empatii, najczęściej podczas spacerów nie potrafią przejść obojętnie obok drugiego czworonogiego (i nie tylko) przyjaciela. Niestety trzeba pamiętać o tym, że nie każdy obcy futrzak może być również pozytywnie nastawiony na nowe znajomości. Dodatkowo, nie wszyscy właściciele życzą sobie tego, by obcy pies podchodził do ich pupila. Jak więc zaradzić takiemu zachowaniu i powstrzymać swojego czworonoga przed przymilaniem się do innych zwierzaków?
AUTOR: Sara Migaj

Zacznij naukę od małego

To bardzo ważne, by dobrego zachowania uczyć już od małego. Tak samo, jak my ludzie, tak samo i zwierzęta najlepiej przyswajają nową wiedzę, gdy są bardzo młode. Podczas pierwszych spacerów ucz swojego psiaka już tego, by potrafił skupić się na czymś innym. Jak tego dokonać? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!

Nie ma lepszej nagrody za dobre zachowanie niż… smaczki!

Psiaki doskonale wiedzą, że o swoje ulubione przekąski warto się starać. To właśnie dzięki nim można nauczyć ich wielu sztuczek, w tym także braku reagowania na inne zwierzaki! W momencie, gdy Twój psiak zaczyna machać ogonem podczas spaceru, to prawdopodobnie znak, że zbliża się jego psyjaciel. W tym momencie zachowaj spokój – nerwy są tu absolutnie niepotrzebne. Miej przy sobie zawsze jego ulubione smaczki i w momencie, gdy zwierzę skupia się na drugim osobniku, postaraj się zyskać jego uwagę właśnie przekąską. Spraw, by czworonóg na Ciebie spojrzał, a następnie daj mu w nagrodę smaczka! Możecie tak iść przez chwilę – skupiając pokarmem uwagę psiaka – aż do momentu, gdy obcy psyjaciel zniknie z Twojego pola widzenia.

Co jeszcze mogę zrobić?

Pamiętaj, że gdy widzisz z naprzeciwka innego psa, to warto już być przygotowanym na tę sytuację. Jeśli nie masz przy sobie smakołyków (ale pamiętaj o nich na przyszłość!) to spróbuj iść pomiędzy jednym a drugim psem tak, by nie miały możliwości “szybkiego obwąchania”. 

Jeszcze innym sposobem jest po prostu omijanie psów, czyli np. przejście na drugą stronę ulicy, wejście w obcą bramę lub po prostu udanie się na skraj chodnika. Jednak mimo wszystko ucieczka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ucz psa, jak zachowywać się w takich sytuacjach, by w przyszłości wiedział, że mijanie psyjaciół i nierzucanie się na nich w celach zabawy to normalne zjawisko!

Dla niektórych nadmierne psie interesowanie się innymi zwierzakami to nie problem, bo po prostu im to nie przeszkadza. Mimo wszystko zachęcamy, by podejść do tematu na chłodno i pamiętać o tym, o czym wspomnieliśmy na początku – nie każdy mijający nas psiak będzie potulny. Niektóre z nich mogą zareagować agresywnie, co może wywołać bardzo negatywne konsekwencje. Tym sposobem narażamy nie tylko swoich podopiecznych, ale także i siebie – wielu właścicieli próbując rozdzielić walczące ze sobą psy, także obrywa.

Uczenie psich sztuczek to świetna zabawa i co więcej – warto nieustannie rozwijać mózg naszego psyjaciela i jego zdolności. Niech Wasze wspólne spacery już zawsze będą wyłącznie przyjemnością!

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz