
Jak prawidłowo trzymać królika?
Czas czytania: 2 min

Jak to zrobić dobrze?

Na co jeszcze zwracać uwagę?
W przypadku królików, ze względu na ich rozmiar, zabiegi pielęgnacyjne nie są trudne. Nawet najmłodsi mieszkańcy mogą zająć się swoim zwierzątkiem. Królik bardzo łatwo może zeskoczyć z kolan nie robiąc sobie przy tym krzywdy. Opowiada za to budowa królika, jego giętki kręgosłup i długie, łagodzące upadek kończyny. Niebezpieczne upadki zdarzają się, gdy królik chce się uwolnić od niewygodnego miejsca. Dlatego umiejętność prawidłowego trzymania jest podstawą. Królika trzeba trzymać nie tylko podczas zabiegów pielęgnacyjnych, ale także podczas przenoszenia z miejsca na miejsce. Bardzo ważna jest umiejętność chwytania królika. Błędnym jest jak już wspominaliśmy wcześniej trzymanie królika za uszy. To nie występ magiczny. Królik ma inne wystające części ciała, a chwytanie go za kończyny czy za głowę może wyrządzić mu krzywdę. Królika można podnosić w dwojaki sposób. Pierwszy z nich polega na podłożeniu jednej ręki pod brzuch królika, a drugą przytrzymanie go na grzbiecie. Natomiast drugi, czyli chwyt za skórę na grzbiecie jest lepszy, ponieważ gdy zwierzątko zwisa swobodnie czuje się pewniej i jest spokojniejsze. Oczywiście po podniesieniu królika należy drugą dłoń podłożyć pod królika. Królik czuje się komfortowo, gdy może schować głowę pod naszą pachą.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj