Jak prawidłowo trzymać królika?

Umiejętne chwytanie i podnoszenie królików to ważny element pielęgnacji nad naszym pupilem. Aby królik cieszył się swobodą i komfortem należy wiedzieć, że powszechne trzymanie królika za uszy to wielki błąd. Jak więc poprawnie trzymać królika?
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Jak to zrobić dobrze?

Na co jeszcze zwracać uwagę?

W przypadku królików, ze względu na ich rozmiar, zabiegi pielęgnacyjne nie są trudne. Nawet najmłodsi mieszkańcy mogą zająć się swoim zwierzątkiem. Królik bardzo łatwo może zeskoczyć z kolan nie robiąc sobie przy tym krzywdy. Opowiada za to budowa królika, jego giętki kręgosłup i długie, łagodzące upadek kończyny. Niebezpieczne upadki zdarzają się, gdy królik chce się uwolnić od niewygodnego miejsca. Dlatego umiejętność prawidłowego trzymania jest podstawą. Królika trzeba trzymać nie tylko podczas zabiegów pielęgnacyjnych, ale także podczas przenoszenia z miejsca na miejsce. Bardzo ważna jest umiejętność chwytania królika. Błędnym jest jak już wspominaliśmy wcześniej trzymanie królika za uszy. To nie występ magiczny. Królik ma inne wystające części ciała, a chwytanie go za kończyny czy za głowę może wyrządzić mu krzywdę. Królika można podnosić w dwojaki sposób. Pierwszy z nich polega na podłożeniu jednej ręki pod brzuch królika, a drugą przytrzymanie go na grzbiecie. Natomiast drugi, czyli chwyt za skórę na grzbiecie jest lepszy, ponieważ gdy zwierzątko zwisa swobodnie czuje się pewniej i jest spokojniejsze. Oczywiście po podniesieniu królika należy drugą dłoń podłożyć pod królika. Królik czuje się komfortowo, gdy może schować głowę pod naszą pachą.

Wybrane dla Ciebie

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)

Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka! 

czytaj

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz