
Jak przygotować się do pierwszej lekcji jazdy konnej?
Czas czytania: 3 min

- Równowaga
Podczas jazdy konnej niezwykle ważna jest równowaga. Tutaj rozwijamy mięśnie po prawej i lewej stronie z taką samą intensywnością. Jest to niezwykle dobre dla zdrowia! Nie ma znaczenia czy jesteś prawo czy lewo ręczny – to jeden z niewielu sportów, gdzie każda partia ciała rozwija się tak samo! Dla przykładu podczas gry w tenisa bardziej rozbudowuje się muskulatura dominującej ręki tak jak w piłce nożnej dominującej nogi. W jeździe konnej to nie przejdzie. Musisz zatem wzmocnić słabszą stronę swojego ciała. Dobrze też ćwiczyć równowagę np. na trickboardzie. Możesz nauczyć się na nim najpierw stać, potem robić przysiady, a potem dopiero wsiąść na konia. Dzięki temu będziesz równomiernie opierał ciężar ciała na strzemionach i dużo szybciej zaczniesz robić postępy. Dobra równowaga jest kluczowa w jeździectwie, dlatego warto trenować ją w domu zanim wsiądziesz na konia.
- Mięśnie kręgosłupa
O tak będą Ci potrzebne! Siedzący tryb życia bardzo osłabił mięśnie naszych pleców, a podczas jazdy konnej musisz pozostać w pozycji wyprostowanej i nie możesz się pochylać ani opierać na rękach! Do tego potrzebne jest rozbudowanie mięśni pleców – szczególnie mięśni kręgosłupa. Od czego zacząć? Siedź prosto! Trening jazdy konnej trwa zazwyczaj godzinę, czy jesteś w stanie siedzieć prosto przez godzinę? Jeżeli nie, to możesz ćwiczyć po kilka minut dziennie, do tego dodaj planki albo pompki. Jeżeli lubisz basen, to pływanie grzbietowe będzie dobrym treningiem dla Twoich mięśni wzdłuż całego kręgosłupa. Ta wyprostowana sylwetka będzie dobra dla Twojego zdrowia i ułatwi jazdę zarówno Tobie jak i Twojemu wierzchowcowi.
- Pachwiny
O istnieniu pachwin przypomnisz sobie już po pierwszym treningu jazdy konnej. To zadziwiające jak słabo rozwinięte mamy te partie ciała. Głownie słyszymy raczej o rozciąganiu ich, a nie o ćwiczeniach, wzmacniających. Jeżeli nie chcesz po pierwszym treningu mieć problemów z chodzeniem, to lepiej zadbaj o rozwój tych mięśni. Możesz to robiąc wykonując różne formy przysiadów, mostków i ćwiczeń ze specjalną gumą. Dzięki rozwiniętym mięśniom po wewnętrznej stronie ud nie będziesz zapierać się na strzemionach i zrobisz szybki progres.
Jazda konna ma wile korzyści dla zdrowia. Mięśnie rozwijają się równomiernie, poprawia się nasza postawa i przestajemy się garbić. Pamiętaj, żeby przed treningiem zrobić rozgrzewkę, a po rozciąganie. Oprócz przygotowania fizycznego zaczerpnij też wiedzy teoretycznej o koniach! Twój instruktor na pewno pokaże Ci jak siedzieć w siodle, jak zakłusować i jak trzymać wodze, Ty jednak łatwiej to zrozumiesz, jeśli poświęcisz trochę czasu na zrozumienie koni. Dowiedź się jak działają ich zmysły, jak wrażliwe są na dotyk, jak reagują na bodźce, a szybciej nauczysz się z nimi współpracować. A one z Tobą.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj