
Jak śpią konie?
Czas czytania: 3 min

Zwierzęta uciekające
Konie na wolności ciągle narażone są na ataki drapieżników, które mogą zdarzyć się nawet podczas snu. To właśnie dlatego tak często możemy zobaczyć wierzchowce drzemiące w pozycji stojącej. Dzięki temu są gotowe do natychmiastowej ucieczki, jeżeli coś je zaniepokoi. Nie zapadają w głęboki sen, tylko raczej w ciągu doby zapadają w serię krótszych drzemek, które wystarczają im do pełnej regeneracji. Jak to jest jednak możliwe, że podczas snu, koń się nie przewróci?
Anatomia konia
Odpowiedzi musimy szukać w budowie koni. Kiedy przyjrzymy się bliżej drzemiącym wierzchowcom to możemy zaobserwować, że przenoszą one ciężar na przednie kończyny, opuszczają głowę i rozluźniają uszy. Gdybyśmy my spróbowali tak zasnąć, to nasze nogi w końcu by się zgięły, a u naszych czworonogów nie tylko są wyprostowane, ale jednocześnie odpoczywają! Jak to możliwe? Odpowiada za to układ ustaleniowy, który blokuje poszczególne stawy i utrzymuje konkretną pozycję ciała. Składa się on ze ścięgien, więzadeł, rozcięgien i powięzi i zastępuje pracę mięśni. U koni bardziej rozwinięty jest układ ustaleniowy kończyny piersiowej, dlatego śpiący koń opiera się głownie na przodzie, tylną nogę ma jedną zgiętą i na zmianę ją odciąża. Czy jednak spanie na stojąco to jedyna forma wypoczynku koni?

Nie tylko na stojąco
Drzemki są bardzo efektywne, jednak wierzchowcom potrzebna jest też faza snu REM, dlatego od czasu do czasu muszą się położyć. Koń mógłby wytrzymać bez tego nawet kilka tygodni, ale dla jego zdrowia najlepiej jest, aby kładł się codziennie – nawet jedna krótka chwila wystarczy. Ponieważ wstawanie nie jest takie łatwe, to zawsze jeden koń w stadzie czuwa i nie zobaczymy wszystkich naraz pogrążonych w głębokim śnie. Na pewno nasi pupile nie muszą tak bardzo obawiać się ataku i sen na leżąco zdarza się im częściej niż ich kuzynom na wolności.
Dobry widok na spanie
Wierzchowce dokładnie wybierają miejsce, w którym zasypiają. Planują to niemal strategicznie, aby widzieć jak najwięcej w oddali i móc jak szybciej uciec. Dlatego częściej możemy zobaczyć konie śpiące na łące niż w boksie. Paradoksalnie to w takiej otwartej przestrzeni czują się najbezpieczniej. Ich tryb odpoczynku jest całkowicie zdominowana przez możliwość oddalania się od zagrożenia i dokładnie zaplanowany.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj