Jaką rolę pełnią kryjówki u zwierząt domowych?

Zwierzę, zarówno jak i człowiek, potrzebuje swojego własnego kąta, które pozwoli mu się wyciszyć i zregenerować. Biorąc pod swój dach nowego pupila, naszym zadaniem jest zapewnienie mu przestrzeni, która będzie typowo jego i pozwoli mu na absolutny reset.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 4 min

Natomiast czasem bywa tak, że proponowane przez nas akcesoria nie do końca spełniają swoją rolę. Z wielu przyczyn pupil może wybrać inne miejsce do chwili relaksu. To również jest w porządku i powinniśmy mu na to pozwolić. Dlaczego kryjówki są tak istotne w życiu naszych czworonożnych przyjaciół? Tłumaczymy.

Pies śpi na kocu

ROLA KRYJÓWKI W ŻYCIU ZWIERZAKA

Warto zapamiętać, że zwierzęta niewiele się różnią od ludzi. Jedyna bariera, która stoi między nami to nieumiejętność porozumiewania się między sobą przez instrument mowy. Natomiast, jeśli poświęcimy chwilę uwagi cichym (choć nie zawsze) przyjaciołom to zauważymy, że niektóre zachowania naszego pupila coś oznaczają.

CZEMU SŁUŻY ANALIZA ZACHOWAŃ PUPILA?

Dzięki analizie powinniśmy z większą łatwością rozpoznawać, czym charakteryzuje się u czworonoga objaw stresu, a czym oznaka szczęścia. Oczywiście, nie skupiajmy się wyłącznie na dobrej i złej stronie. Na drodze istnieje jeszcze wiele innych statusów samopoczucia naszego zwierzaka. Są to np. zmęczenie, poczucie głodu, czy chęć zabawy.

Kryjówki to rzecz niezbędna w naszym domu. I to z wielu powodów. Najważniejszym z nich jest przede wszystkim własny kąt do regeneracji. Zarówno mruczki, jak i psiaki ciężko znoszą hałas, nadmiar gości, czy biegające po domu dzieci. Stąd też muszą one w swojej niezależnej przestrzeni liczyć na własną oazę, do której mogą się udać, by uzyskać w niej ciszę i brak zaczepek.

Mały pies w legowisku

Pamiętajmy o tym, że kryjówka, jak sama nazwa wskazuje to miejsce, które powinno być niczym sanktuarium dla naszego pupila. Absolutnie nie powinniśmy naruszać jego osobistej przestrzeni, czy co gorsza wyciągać go z niej siłą. Jeśli podejmiemy się radykalnych ruchów to możemy liczyć na spadek zaufania ze strony naszego zwierzaka, a tym samym wszystko co do tej pory wspólnie budowaliście może zostać mocno naruszone.

ZWRÓĆ UWAGĘ, JAK CZĘSTO TWOJE ZWIERZĘ SIĘ CHOWA

Omówiliśmy już sobie, że rola kryjówki jest czymś naturalnym w środowisku zwierzęcia i powinniśmy takie miejsce zapewnić swojemu zwierzakowi. Pamiętajmy jednak, że nagła zmiana zachowania pupila powinna nas mocno zaniepokoić.

Twój psiak bądź kot zaczął intensywniej znikać do swojej kryjówki i nie wychodzić z niej przez wiele godzin? W takiej sytuacji warto upewnić się w pierwszej kolejności, czy aby na pewno nasz pupil jest zdrowy. Natomiast, jeżeli wizyta u weterynarza wykluczy wszelkie objawy ewentualnego pojawienia się choroby, to warto wziąć pod uwagę problemy behawioralne i tym samym skontaktować się ze specjalistą.

PODSUMOWANIE

Nawet jeśli nasze mieszkanie posiada tylko 20m2 to i tak powinniśmy pomyśleć, np. o zamykanym legowisku. Takie miejsce może się stać bezpieczną przestrzenią dla naszego małego podopiecznego. Przez zapewnienie mu takiej oazy, możemy zauważyć zmianę w zachowaniu, która powinna pozytywnie nas zaskoczyć. Nasi pupile zawsze dziękują za dobre zmiany behawioralne – zazwyczaj nieświadomie, a z uwagi na to, że otrzymali to, czego im dotychczas brakowało.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Efekt Lassie, czyli nie kupuj psa po wyjściu z kina

Jak wprowadzić do domu z psem nowego psa?

Czy twój pies może mieć klaustrofobię?

5 ciekawostek o rasie kotów devon rex

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się chomiczym seniorem?

Średnia długość życia chomika to 2-2,5 roku. Chomiki w podeszłym wieku wymagają szczególnej uwagi i wsparcia opiekuna. Jeśli mamy szczęście, nasz pupil zachowa się w dobrym zdrowiu aż do śmierci, częściej jednak zaobserwujemy stopniowe pogarszanie się jego stanu. Warto być na to przygotowanym, by zapewnić chomikowi komfortową jesień życia.

czytaj

Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszych psów w upalny dzień?

Lato w Polsce robi się coraz cieplejsze, a Polacy częściej wybierają się na wakacje w południowe kraje. Ludzie są w stanie funkcjonować w bardzo niesprzyjających warunkach, dzięki zdobyczom ewolucji i technologii. Pojawia się natomiast pytanie: a co z psami?

czytaj

Zbliża się kolejna fala upałów. Uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

czytaj

W jaki sposób koty przepraszają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak koty przepraszają? Te tajemnicze stworzenia potrafią być mistrzami w sztuce wyrażania swoich uczuć. Tym razem odkryjemy różne formy przeprosin, dzięki którym koty potrafią wyrazić swoje ubolewanie po popełnionym błędzie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz