Jaki żwirek dla kota wybrać?

Zostałeś szczęśliwym opiekunem kota i stoisz przed wyborem odpowiedniego żwirku? Podpowiemy czym się różnią, jakie są zalety i wady poszczególnych z nich. W końcu żwirek to podstawa wyposażenia domu kociarza.
AUTOR: Malwina Szargan

Czas czytania: 2 min

  • Żwirek zbrylający

Główną zaletą jest łatwość utrzymania czystości, ponieważ żwirek po kontakcie z wilgocią się zbryla, co ułatwia sprzątanie nieczystości. Można wyrzuć tylko grudkę pozostawiając a pozostałą część żwirku zostawić w kuwecie. Jest to na pewno ekonomiczne rozwiązanie.

  • Żwirek niezbrylający

Charakteryzuje się tym, że łatwo pochłania wilgoć, jednak nie zbryla się przy kontakcie z moczem. Wiąże się to z częstą wymianą żwirku, a co za tym idzie ,naraża nas na dodatkowe koszty. Kot może preferować to podłoże z uwagi na naturalną chęć zasypywania swoich odchodów.

  • Żwirek bentonitowy

Najczęściej wybierane podłoże przez kociarzy, głównie z uwagi na atrakcyjną cenę. Występuje w dwóch odmianach – zbrylającej i niezbrylającej, a także w kilku wariantach zapachowych, np. lawenda, zapach leśny, czy morski. Często okazuje się jednak, że kot nie akceptuje perfumowanego podłoża. Pozostaje wtedy pozostać przy wariancie o neutralnym zapachu. Wadą żwirku bentonitowego jest waga. Opakowanie 10 l jest bardzo ciężkie. Kolejnym minusem jest fakt, że żwirek przykleja się do łapek kota, który roznosi się po domu. Nie można go spłukać w toalecie, ponieważ może doprowadzić do niedrożności rur.

  • Żwirek drewniany

Jest to biodegradowalna i naturalna forma podłoża. Występuje w dwóch wariantach – zbrylający i niezbrylający. Dobrze pochłania wilgoć i radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami. Pyli się jedynie przy napełnianiu kuwety. Ma przyjemny drewniany zapach oraz można go spuszczać w toalecie, co jest dużą wygodą dla właściciela.

  • Żwirek silikonowy

Wykonany jest z żelu krzemionkowego. Doskonale absorbuje wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Jest często wybierany przez właścicieli kotów długowłosych, ponieważ ten rodzaj żwirku nie przyczepia się do łapek. Dzięki wysokiej chłonności, nie wymaga tak częstej wymiany jak przy innych podłożach. Jest to jednak droższa opcja niż żwirek drewniany i bentonitowy. Nie można go spuszczać w toalecie.

  • Który wybrać?

Który z nich jest najlepszy? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Należy się zastanowić na czym nam najbardziej zależy. Na łatwości sprzątania, cenie a może na neutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów? Często okazuje się, że nasz wybór nie przypada do gustu kotu, co wymusza na nas zmianę podłoża.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz