Jakie rasy pasują na psa terapeutycznego?

Od dawna ludzie wykorzystują psy do zadań specjalnych. Jedne szukają zaginionych osób, inne pomagają wykrywać substancje narkotyczne, a jeszcze inne pomagają w różnych terapiach u boku swoich przewodników. Psy terapeutyczne spotykane są podczas zajęć z zakresu: psychologii, terapii mowy, logopedii, fizjoterapii czy ergoterapii.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 2 min

Pies, chociaż nazywany terapeutą jest jedynie wsparciem każdego rodzaju leczenia i obecnosc zwierzęcia nie może być traktowana jako zastępstwo pełnowartosciowej terapii prowadzonej pod okiem wykwalifikowanych ludzi.

Psy maja zbawienny wpływ na aktywizacje chorych. Są często nieodłącznym elementem sukcesu prowadzonych zajęć. Chociaż większość z nas uwielbia wszystkie psy, to stając przed wyborem osobnika, który będzie pracował jako pies terapeutyczny musimy wykazać się odpowiedzialnością. Psy terapeutyczne muszą być zrównoważone, stabilne psychicznie, wesołe, uwielbiające pracę z człowiekiem oraz być w pełni zdrowe. Oczywiście kupno psa, nawet z renomowanej hodowli nie da gwarancji zdrowia, aczkolwiek warto poszukać uczciwych hodowców, którzy posiadają odpowiednio przebadanych rodziców wraz z pełną dokumentacją potwierdzającą wykonanie tych badań. Pies pracujący nie musi być rasowy. Jeśli tylko posiada wyżej wymienione cechy.

Rasy psów, które wspaniale odnajdują się w roli psa terapeutycznego, to:

1. Pudle – dla sporego grona osób są to psy jedynie wystawowe. Słysząc nazwę tej rasy wielu ma przed oczami psa równo wystrzyżonego i to w zasadzie wszystko. Mało kto wie, że to bardzo mądre, wierne i posłuszne psy, które spełniają się na wielu płaszczyznach. Pudle moga okazac sie naprawdę dobrymi terapeutami.

2. Retrievery – dla nikogo raczej nie będzie zaskoczeniem, że labradory i goldeny są najczęsciej wybieranymi psami do pracy z ludźmi. Przyjacielskie, pełne energii, zawsze gotowe do dzialania. Znakomici teraupeci, odnajdą się w każdym zadaniu.

3. Beagle – psy przyjazne, wesołe, ale także temperamentne. Potrzebują mądrego przewodnika, ale po zaspokojeniu wszelkich potrzeb na pewno okażą się jedynymi z lepszych terapeutów.

4. Alaskan malamuty i husky – niezwykle zrównoważone psy północy, które swoją delikatnoscią potrafią zaskoczyć każdego.

Pamiętaj, że psem teraputycznym może zostać pies każdej rasy, jesli tylko posiada odpowienie, wymagane cechy.

Wybrane dla Ciebie

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz