Kastracja czy sterylizacja? Jaki zabieg wybrać dla kota?

Powody dla których decydujemy się na pozbawienie kotów możliwości posiadania potomstwa niezależnie od ich płci jest wiele i dla różnych osób będa miały one różną wagę. Dla niektórych będzie to cierpienie zwierząt i chęć ograniczenia bezdomności kotów, ale nie dla wszystkich są to wystarczające argumenty, dlatego takie osoby powinny rozważyć kastrację z typowo medycznych powodów. Kastracja bowiem jest jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie problemów zdrowotnych takich jak chociażby ropomacicze.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 5 min

Czy kastracja i sterylizacja to to samo?

Zacznijmy od tego, że zarówno sterylizację jaki i kastrację można przeprowadzić u obu płci,  różni je tylko z oczywistych anatomicznych względów zakres samego zabiegu. Zwyczajowo bardzo często można się spotkać z opinią, że kota się kastruje, a kotkę sterylizuje, należy jednak podkreślić, że są to tylko określenia zwyczajowe.

Wyróżniamy dwa rodzaje zabiegów ubezpłodnienia: jeden z nich to sterylizacja, drugi to kastracja.  Sterylizacja to przecięcie lub podwiązanie nasieniowodów u kota i jajników u kotki. Zabieg sterylizacji odbywa się bez chirurgicznego usunięcia gonad.
Kastracja to usunięcie jąder i nasieniowodów u kota oraz jajników, jajowodów i macicy u kotki.Inaczej mówiąc sterylizacja to jedynie pozbawienie zwierzęcia szansy na posiadanie potomstwa, a kastracja to trwałe usunięcie gonad, czyli jąder i nasieniowodów u kocura oraz jajników, jajowodów i macicy u kotki.

Co wybrać?


Tak jak wspomniałam powyżej do wyboru mamy kastrację i sterylizację. W Polsce zdecydowana większość zabiegów mających na celu pozbawienie kotów możliwości posiadania  potomstwa to zabiegi kastracji, jednak zarówno w jednym, jak i drugim przypadku zwierzę nie będzie mogło posiadać potomstwa.


Sterylizacja

W przypadku sterylizacji koty, niezależnie od płci po zabiegu są niezdolne do rozmnażania, jednak ich organy rozrodcze nie zostały usunięte co jest równoznaczne z tym, że ich organami nieprzerwanie produkuje hormony płciowe. Jakie są tego konsekwencje? Poddając zwierzę zabiegowi sterylizacji poza brakiem możliwości rozmnażanie przez takie zwierzę nie unikniemy zachowań, które często są uznawane za uciążliwe, a których sama sterylizacja nie wyklucza. I chyba najważniejsze – sterylizacja nie chroni kota przed groźnymi chorobami, kot po takim zabiegu dalej może zachorować na ropomacicze w przypadku kotek, czy nowotwór jąder w przypadku kocurów.

Sterylizacja – krótkie podsumowanie:

  • kot (zarówno samiec i samica) po tym zabiegu jest bezpłodny
  • zabieg nie chroni przed groźnymi chorobami takimi jak chociażby w przypadku kotek ropomacicze, nowotwór listwy mlecznej, czy nowotwór jąder w przypadku kocurów.
  • hormony są produkowane w dalszym ciągu, a więc cykl płciowy wygląda tak samo jakby nie było żadnego zabiegu
  • produkcja hormonów płciowych powoduje, że kot nie traci swoich naturalnych popędów, a więc i jego zachowanie nie ulega zmianom – w dalszym ciągu kotka ma ruje pełne uciążliwego miauczenia, a wychodzący kocur ochotę na długie wędrówki
  • wysterlizowany kocur w dalszym ciągu będzie znaczył teren, a jego mocz nie utraci nieprzyjemnego zapachu

Kastracja

Kastracja to zabieg chirurgiczny, który jak było to już wspomniane oznacza pozbawienie zwierzęcia możliwości dalszego rozmnażania poprzez usunięcie gonad (jajników lub jąder). Należy podkreślić, że o ile kot jest zdrowy, przed zabiegiem wykonano niezbędne badania i nie ma innych przeciwwskazań do zabiegu to kastracja jest zabiegiem bezpiecznym. Ostateczną decyzję o dopuszczeniu zwierzęcia do zabiegu podejmuje jednak lekarz weterynarii. Kastracja ma jedną ogromną zaletę nad sterylizacją ogranicza produkcję hormonów płciowych, co oznacza, że chroni przed nowotworami.

Kastracja – najważniejsze wady i zalety

  • Kastracja wyklucza możliwość zachorowania na nowotwory: ropomacicze, nowotwory macicy, jajnika, listwy mlecznej u kotek, oraz nowotwór jąder u kocurów.
  • Brak uciążliwych zachowań związanych z rują.
  • Kastrowany kocur ( o ile zabieg wykonano w odpowiednim czasie) nie będzie znaczył terenu, a dodatkowo jego mocz jest pozbawiony intensywnej i nieprzyjemnej woni.
  • Kastracja kocura może, ale nie musi wpływać pozytywnie na zachowanie agresywne – zwłaszcza wobec innych samców.
  • W związku z wykluczeniem pewnych chorób kastracja wydłuża życie kotów.
  • Zabieg sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Kastrowane koty mają predyspozycje do otyłości – jednak sam zabieg jej nie powoduje, dlatego zaleca się zwiększenie aktywność kota, chociażby poprzez wspólną zabawę.

Środki farmakologiczne

Istnieje również sterylizacja farmakologiczna, która ma na celu okresowe ograniczenie zdolności rozrodczych samic i samców za pomocą kuracji hormonalnej. Sterylizacja farmakologiczna nie pozbawia kota możliwości posiadania potomstwa, po odstawieniu hormonów wracają jego zdolności do reprodukcji. Niestety kuracja hormonalna nigdy nie jest w pełni bezpieczna, a podawanie hormonów może  prowadzić do powikłań zdrowotnych, takich jak chociażby cysty na jajnikach, czy ropomacicze i nigdy nie powinna być stosowana zamiast kastracji, ewentualnie sterylizacji. Na szczęście, obecnie dzięki zwiększającej się świadomości opiekunów odchodzi się od tego typu praktyk, na rzecz dużo korzystniejszej pod wieloma względami kastracji.

Proszę pamiętać, że zarówno sterylizacja jak i kastracja pozwala osiągnąć bardzo istotny cel – kontrola urodzin kotów, jednak jedynie kastracja pozwoli uchronić kota przed niektórymi chorobami związanymi z  układem rozrodczym, których nie da się uniknąć w inny sposób.

Wybrane dla Ciebie

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

Bąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?

Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?

czytaj

Splay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków

„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz