
Kastracja kocurów
Czas czytania: 2 min

Kastracja, to bardzo istotny temat, ale wciąż zbyt słabo rozpowszechniany. Jeśli chodzi o rozmnażanie się kocic, to ciężko dyskutować z faktami, ale jeśli chodzi o zabieg przeprowadzany u kocurów pojawia się wiele kontrowersji. Jest to dość istotna kwestia w przypadku obu płci i zarówno u jednych jak i u drugich niesie wiele korzyści. Zabieg kastracji kocura jest praktycznie bezinwazyjny, a operowany samiec dochodzi do siebie już następnego dnia. Rana pooperacyjna zazwyczaj goi się bardzo szybko, a pacjenci potrafią bawić się piłeczką nawet kilka godzin po zabiegu.
Kocury można wykastrować nieco wcześniej niż kocice. Przyjmuje się, że kastrowany samiec powinien mieć ukończony czwarty miesiąc życia, a najlepiej, gdyby zabieg był przeprowadzany w szóstym lub siódmym miesiącu. Młode zwierzęta lepiej znoszą narkozę. Kastruje się zwierzęta zdrowe, dlatego weterynarz wcześniej powinien zalecić wykonanie odpowiednich badań. W środowisku kociarzy panuje przekonanie, że ten rodzaj zabiegu wpływa na aktywność fizyczną kota przez co zwierzę zaczyna przybierać na wadze. Jest to prawda, ponieważ po zabiegu zdolność do odkładania się tkanki tłuszczowej znacząco się zwiększa. Można temu zapobiec stosując odpowiednią dietę. Na rynku są specjalne karmy dla kastratów, ale podawanie ich nie jest konieczne. Wystarczy zmniejszyć ilość podawanej dotychczas karmy i zwiększyć ilość zabaw i atrakcji pupilowi. Dobrym pomysłem będzie zabawa z wędką lub laserem.
Zabieg kastracji to nie tylko ograniczenie bezdomności zwierząt. To także naturalna ochrona przed wieloma chorobami. Wycięcie jąder oznacza brak nowotworów tego miejsca. To wbrew pozorom bardzo częsta przypadłość u samców. Zabieg pozwala uchronić koty przed tym niebezpieczeństwem. Wyregulowanie gospodarki hormonalnej ma duże znaczenie dla wielu chorób, dlatego kotom z cukrzycą, problemami tarczycowymi wręcz zaleca się przeprowadzenie zabiegu. Doprowadzenie do zmniejszenia popędu płciowego chroni kocura przed walkami z innymi przedstawicielami swojego gatunku, dzięki czemu pupil ma mniejsze ryzyko na zarażenie się różnymi chorobami czy powstawaniem ropni. Kastracja to również dłuższe życie! Badania naukowe dowodzą, że kastrowane kocury żyją aż dwukrotnie dłużej.
Dodatkowo właściciele kastrowanych samców zgodnie twierdzą, że zapach moczu staje się mniej intensywny, a także u wielu znika potrzeba oznaczania terenu. Koniec z osikanymi drzwiami, elewacjami czy samochodami.
Akt współżycia pomiędzy kotami nie jest przyjemny dla kotki w żaden sposób. Kocury na penisie posiadają haczyki, które mają za zadanie przytrzymać partnerkę.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty zabieg kastracji kocurów, szczególnie wychodzących powinien być standardem.
Wybrane dla Ciebie
Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytajMiędzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)
Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka!
czytajRola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytajKtóre koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytaj