Kastracja kocurów

Niekontrolowane rozmnażanie kotów w Polsce, to ogromny problem, z którym borykają się niemal wszystkie fundacje oraz stowarzyszenia. Właściciele niekastrowanych kotów wychodzących oraz koty wolnożyjące, to w zasadzie jedyne przyczyny skali bezdomności zwierząt w Polsce. Urzędy proponują darmowe zabiegi, ale wciąż niewiele osób z nich korzysta. Każdego roku fundacje nie dają sobie rady z ilością zgłoszeń dotyczących kociąt.
AUTOR: Kinga Piłat

Kastracja, to bardzo istotny temat, ale wciąż zbyt słabo rozpowszechniany. Jeśli chodzi o rozmnażanie się kocic, to ciężko dyskutować z faktami, ale jeśli chodzi o zabieg przeprowadzany u kocurów pojawia się wiele kontrowersji. Jest to dość istotna kwestia w przypadku obu płci i zarówno u jednych jak i u drugich niesie wiele korzyści. Zabieg kastracji kocura jest praktycznie bezinwazyjny, a operowany samiec dochodzi do siebie już następnego dnia. Rana pooperacyjna zazwyczaj goi się bardzo szybko, a pacjenci potrafią bawić się piłeczką nawet kilka godzin po zabiegu.

Kocury można wykastrować nieco wcześniej niż kocice. Przyjmuje się, że kastrowany samiec powinien mieć ukończony czwarty miesiąc życia, a najlepiej, gdyby zabieg był przeprowadzany w szóstym lub siódmym miesiącu. Młode zwierzęta lepiej znoszą narkozę. Kastruje się zwierzęta zdrowe, dlatego weterynarz wcześniej powinien zalecić wykonanie odpowiednich badań. W środowisku kociarzy panuje przekonanie, że ten rodzaj zabiegu wpływa na aktywność fizyczną kota przez co zwierzę zaczyna przybierać na wadze. Jest to prawda, ponieważ po zabiegu zdolność do odkładania się tkanki tłuszczowej znacząco się zwiększa. Można temu zapobiec stosując odpowiednią dietę. Na rynku są specjalne karmy dla kastratów, ale podawanie ich nie jest konieczne. Wystarczy zmniejszyć ilość podawanej dotychczas karmy i zwiększyć ilość zabaw i atrakcji pupilowi. Dobrym pomysłem będzie zabawa z wędką lub laserem.

Zabieg kastracji to nie tylko ograniczenie bezdomności zwierząt. To także naturalna ochrona przed wieloma chorobami. Wycięcie jąder oznacza brak nowotworów tego miejsca. To wbrew pozorom bardzo częsta przypadłość u samców. Zabieg pozwala uchronić koty przed tym niebezpieczeństwem. Wyregulowanie gospodarki hormonalnej ma duże znaczenie dla wielu chorób, dlatego kotom z cukrzycą, problemami tarczycowymi wręcz zaleca się przeprowadzenie zabiegu. Doprowadzenie do zmniejszenia popędu płciowego chroni kocura przed walkami z innymi przedstawicielami swojego gatunku, dzięki czemu pupil ma mniejsze ryzyko na zarażenie się różnymi chorobami czy powstawaniem ropni. Kastracja to również dłuższe życie! Badania naukowe dowodzą, że kastrowane kocury żyją aż dwukrotnie dłużej.

Dodatkowo właściciele kastrowanych samców zgodnie twierdzą, że zapach moczu staje się mniej intensywny, a także u wielu znika potrzeba oznaczania terenu. Koniec z osikanymi drzwiami, elewacjami czy samochodami.

Akt współżycia pomiędzy kotami nie jest przyjemny dla kotki w żaden sposób. Kocury na penisie posiadają haczyki, które mają za zadanie przytrzymać partnerkę.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty zabieg kastracji kocurów, szczególnie wychodzących powinien być standardem.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz