Kastracja kocurów

Niekontrolowane rozmnażanie kotów w Polsce, to ogromny problem, z którym borykają się niemal wszystkie fundacje oraz stowarzyszenia. Właściciele niekastrowanych kotów wychodzących oraz koty wolnożyjące, to w zasadzie jedyne przyczyny skali bezdomności zwierząt w Polsce. Urzędy proponują darmowe zabiegi, ale wciąż niewiele osób z nich korzysta. Każdego roku fundacje nie dają sobie rady z ilością zgłoszeń dotyczących kociąt.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 2 min

Kastracja, to bardzo istotny temat, ale wciąż zbyt słabo rozpowszechniany. Jeśli chodzi o rozmnażanie się kocic, to ciężko dyskutować z faktami, ale jeśli chodzi o zabieg przeprowadzany u kocurów pojawia się wiele kontrowersji. Jest to dość istotna kwestia w przypadku obu płci i zarówno u jednych jak i u drugich niesie wiele korzyści. Zabieg kastracji kocura jest praktycznie bezinwazyjny, a operowany samiec dochodzi do siebie już następnego dnia. Rana pooperacyjna zazwyczaj goi się bardzo szybko, a pacjenci potrafią bawić się piłeczką nawet kilka godzin po zabiegu.

Kocury można wykastrować nieco wcześniej niż kocice. Przyjmuje się, że kastrowany samiec powinien mieć ukończony czwarty miesiąc życia, a najlepiej, gdyby zabieg był przeprowadzany w szóstym lub siódmym miesiącu. Młode zwierzęta lepiej znoszą narkozę. Kastruje się zwierzęta zdrowe, dlatego weterynarz wcześniej powinien zalecić wykonanie odpowiednich badań. W środowisku kociarzy panuje przekonanie, że ten rodzaj zabiegu wpływa na aktywność fizyczną kota przez co zwierzę zaczyna przybierać na wadze. Jest to prawda, ponieważ po zabiegu zdolność do odkładania się tkanki tłuszczowej znacząco się zwiększa. Można temu zapobiec stosując odpowiednią dietę. Na rynku są specjalne karmy dla kastratów, ale podawanie ich nie jest konieczne. Wystarczy zmniejszyć ilość podawanej dotychczas karmy i zwiększyć ilość zabaw i atrakcji pupilowi. Dobrym pomysłem będzie zabawa z wędką lub laserem.

Zabieg kastracji to nie tylko ograniczenie bezdomności zwierząt. To także naturalna ochrona przed wieloma chorobami. Wycięcie jąder oznacza brak nowotworów tego miejsca. To wbrew pozorom bardzo częsta przypadłość u samców. Zabieg pozwala uchronić koty przed tym niebezpieczeństwem. Wyregulowanie gospodarki hormonalnej ma duże znaczenie dla wielu chorób, dlatego kotom z cukrzycą, problemami tarczycowymi wręcz zaleca się przeprowadzenie zabiegu. Doprowadzenie do zmniejszenia popędu płciowego chroni kocura przed walkami z innymi przedstawicielami swojego gatunku, dzięki czemu pupil ma mniejsze ryzyko na zarażenie się różnymi chorobami czy powstawaniem ropni. Kastracja to również dłuższe życie! Badania naukowe dowodzą, że kastrowane kocury żyją aż dwukrotnie dłużej.

Dodatkowo właściciele kastrowanych samców zgodnie twierdzą, że zapach moczu staje się mniej intensywny, a także u wielu znika potrzeba oznaczania terenu. Koniec z osikanymi drzwiami, elewacjami czy samochodami.

Akt współżycia pomiędzy kotami nie jest przyjemny dla kotki w żaden sposób. Kocury na penisie posiadają haczyki, które mają za zadanie przytrzymać partnerkę.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty zabieg kastracji kocurów, szczególnie wychodzących powinien być standardem.

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz