Koci trądzik

Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś u swojego czworonożnego pupila czerwone guzki, czarne zaskórniki lub brud na brodzie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój kot zmaga się z trądzikiem. Koci trądzik to dosyć często występująca choroba skóry, rozwijająca się w wyniku zaburzenia keratynizacji mieszków włosowych.
AUTOR: Klaudia Chrząszcz

Czas czytania: 4 min

Skąd się bierze?

Przyczyny tego stanu wciąż pozostają nie do końca jasne, a wokół tematu kociego trądziku narosło wiele mitów i spekulacji. Uważa się, że przyczyny tej przypadłości mają najczęściej charakter idiopatyczny i prowadzą do zaburzenia rogowacenia mieszków włosowych lub przewodów gruczołów łojowych, podobnie jak ma to miejsce u ludzi. Konsekwencją jest nadmierne gromadzenie się mas keratynowych i wtórne zakażenia bakteryjne lub grzybicze, co prowadzi do niedrożności wyżej wymienionych struktur i narastania problemu. Zdecydowanie rzadziej za główną przyczynę uznaje się pierwotne zakażenie bakteryjne lub grzybicze czy nawet pasożytnicze ( min. nużyca).  Niektórzy badacze doszukują się w patogenezie związku z nieprawidłową produkcją lub składem sebum wytwarzanego przez gruczoły zlokalizowane w skórze, lub zaburzeniem wzrostowym włosów. Temat ten jednak wymaga w dalszym ciągu szerszych badań celem potwierdzenia przypuszczeń naukowców. 

Wśród czynników predysponujących wyróżnia się źle dobrane miski z których zwierzę pobiera pokarm (nadwrażliwość kontaktowa np. na plastik), złe nawyki pielęgnacyjne kotów, nadwrażliwość pokarmową, przewlekły stres, spadek odporności i współistniejące przewlekłe infekcje wirusowe. U ludzi trądzik jest związany z poziomem hormonów lecz u kotów nie wykazano wyraźnego związku między hormonami, a rozwojem trądziku.

Czy to grozi mojemu mruczkowi?

Koci trądzik może dotykać zwierzęta w każdym wieku. Nie zauważono predyspozycji wiekowych czy rasowych lub powiązań z płcią. Choroba ta może występować zarówno u kocurów, jak i u kotek. Problem może mieć charakter jednorazowy w przypadku pojedynczego, nie nawracającego zdarzenia  lub przewlekły z cięższym przebiegiem klinicznym. Wówczas zmiany stają się rozleglejsze i bolesne.  W zaawansowanych przypadkach można zaobserwować również zapalenie okołomieszkowe, zapalenie mieszków włosowych i czyraczność z towarzyszącym się ropnoziarniniakowym zapaleniem skóry i zapaleniem gruczołów łojowych.

Jak się objawia?

Głównym objawem klinicznym obserwowanym przez opiekuna są zmiany na brodzie o różnym charakterze. Najczęściej są to zbite grudki osadzające się na brodzie wyglądem przypominające brud. Zmiany mogą również przyjmować  charakter czerwonych guzków lub krost i zaskórników. Sierść w tym miejscu jest posklejana, może dochodzić do odbarwiania włosów. Lokalizacja zmian może nie ograniczać się tylko do brody i dolnej wargi, ale również dotykać górną wargę kota. Istnieją również dodatkowe objawy, spośród których najczęściej obserwowane są ubytki włosa oraz towarzyszący temu świąd i obrzęk brody. W przypadku przewlekłego przebiegu zatkane mieszki mogą zlewać się ze sobą formując bolesne, opuchnięte zmiany w postaci strupów, z występującym ropnym wysiękiem. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania klinicznego, podpartego niejednokrotnie badaniem mikroskopowym, posiewem bakteriologicznym i/lub mykologicznym w celu znalezienia zakaźnych przyczyn zapalenia skóry. W niektórych przypadkach wykonuje się biopsję, która zwykle wykazuje stan zapalny i pęknięcie mieszków włosowych.

Co mam teraz zrobić?

W przypadku zaobserwowania u swojego kota objawów mogących świadczyć o kocim trądziku powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, który zastosuje odpowiednią terapię dobraną w zależności od stanu klinicznego pacjenta i nasilenia objawów, a także wyników badań szczegółowych. Czasami wymagane jest wdrożenie antybiotykoterapii ogólnej połączonej z leczeniem miejscowym. Często stosuje się miejscowo preparaty keratolityczne (np. nadtlenek benzoilu), które ułatwiają wnikanie preparatów zwalczających zakażenia bakteryjne. Zmiany mogą mieć charakter nawracający i wówczas opiekun musi uzbroić się w cierpliwość oraz dokładnie wykonywać zalecenia lekarza. W niektórych przypadkach wymagane jest regularne czyszczenie brody pupila, a także zmiana misek na takie wykonane ze stali nierdzewnej lub ceramiki czy szkła, co musi być powiązane z regularną i dokładną ich dezynfekcją. 

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz