Krewetki w domu, czemu nie!

Czas czytania: 3 min O czym należy pamiętać? Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z […]
AUTOR: Daniel Stacherczak

Czas czytania: 3 min
Większość z nas kojarzy akwarystykę głównie z  akwarium, w którym pływają kolorowe rybki. Fascynujący podwodny świat to nie tylko ryby, ale także coraz bardziej popularne, miniaturowe krewetki. Te bardzo ciekawe zwierzęta występują w wielu przepięknych barwach.

O czym należy pamiętać?

Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z rodzaju Caridina i Neocardina.

Krewetki z rodziny Neocaridina

Najprostsze w hodowli są krewetki z rodziny Neocaridina. Skorupiaki stosunkowo szybko aklimatyzuje się w nowym akwarium i dość dobrze znoszą wahania parametrów wody. Taka krewetka może z powodzeniem być hodowana w wodzie kranowej. Tutaj możemy wyróżnić takie odmiany jak: Red Cherry, Yellow, Blue Jelly, Orange Green

Parametry wody:

pH 6.5–7,5,

KH 3–12,

GH 5–15,

TDS 150–250,

Temperatura 20–25°

Krewetki z rodziny Caridina

Krewetki z rodziny Caridina są już nieco trudniejsze w hodowli i wymagają więcej uwagi oraz odpowiednich parametrów wody. Jest to najliczniejsza grupa krewetek, obejmująca ponad 200 gatunków. Najbardziej popularne to: Crystal Black ( Black Bee), Crystal Red (Red Bee), Tiger.

Parametry wody:

pH 5.8–6.8,

KH 1–5,

GH 4–8,

TDS 100–200,

Wybór akwarium dla krewetek

W handlu można dostać już gotowe zastawy dla krewetek. Całkowicie wyposażone w sprzęt. Pozostanie tylko zrobienie odpowiedniej aranżacji.

Woda – Neocaridina dobrze znosi wodę twardą w większości rejonów w naszym kraju. Jeśli jednak woda jest zbyt twarda możemy dolewać wodę demineralizowaną, lub wodę z filtra odwróconej osmozy (RO).  Krewetki z rodzaju Caridina najlepiej hodować w wodzie z filtra odwróconej osmozy lub demineralizowanej. Do takiej wody należy podać mineralizator, aby uzyskać pożądaną twardość i przewodność. Należy pamiętać, aby wodę kranową uzdatniać odpowiednim preparatem lub odstawić na 24h.

Podłoże – Krewetki wyjątkowo dobrze wyglądają na ciemnych podłożach. Możemy użyć np. drobnego piasku bazaltowego o grubości ziarna 1-2mm, lub specjalnych podłoży aktywnych, które pomogą obniżyć pH oraz twardość wody, co może być pomocne przy krewetkach z rodziny Caridinia.

Filtr – Bardzo dobrze sprawdzają się filtry gąbkowe napędzane napowietrzaczem lub kaskadowe z prefiltrem gąbkowym, aby nie wciągnął krewetek. Konieczne jest zaszczepienie bakterii nitryfikacyjnych, beż nich filtr nie stanie się filtrem biologicznym i dużo trudniej będzie równowagę biologiczną w zbiorniku.

Grzałka – krewetki z rodzajów Caridina i Neocaridina najlepiej hodować w temperaturze 20-25 stopni. Nawet, jeśli mamy taką temperaturę w pomieszczeniu, w którym stoi krewetkarium to warto zainstalować grzałkę z termostatem, która zadba o stałą temperaturę w akwarium.

Oświetlenie – Dobór oświetlenia będzie uzależniony od gatunków roślin, które zamierzamy mieć w krewetkarium. Są to zazwyczaj nieduże, ledowe lampki mocowane na krawędzi zbiornika lub pokrywy wraz z oświetleniem.

Wystrój – Tutaj mamy nieograniczone możliwości. Możemy zrobić aranżację, np. w jednym ze stylów japońskich lub każdy w innym. W końcu chodzi o to, aby krewetkarium przykuwało wzrok i cieszyło swojego właściciela

Wybrane dla Ciebie

Nie zostawiaj zwierzaka w kwaterze. Zabierz go ze sobą na seans  – rozmowa z Patrycją Blindow z kina „Żeglarz” w Jastarni

Jego historia liczy ponad 80 lat. Obecnie jest ostatnim czynnym kinem na Półwyspie Helskim, do którego oprócz ludzi, regularnie wpadają Bodo, Frelka, Wafel, Kokos czy Nadzia. Poznajcie legendarne, studyjne kino „Żeglarz” w Jastarni, czyli kolejne miejsce przyjazne zwierzętom, o którym porozmawialiśmy z jedną z jego opiekunek, Patrycją Blindow.

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz